کدام جنس کابینت را انتخاب کنیم

کابینت یکی از وسایل مهم در آشپزخانه‌های امروزیست. انتخاب کابینت تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی و طول عمر و استفاده از آن دارد. اگر جزء دسته کسانی باشید که بخواهید کابینت بخرید مسلما در انتخاب جنس کابینت دچار شک و تردید شده‌اید. پیش از آن که بخواهید درباره مدل جنس کابینت تحقیق کنید ابتدا درباره آن باید بدانید که به دو عامل توجه کنید؛ در زمان انتخاب جنس کابینت میزان بودجه افراد، اهمیت بسیار زیادی دارد. چون که کابینت از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام از آن یک قیمت و ویژگی متفاوتی دارند. همچنین نوع و طرح کابینت مد نظر شما هم در انتخاب جنس کابینت اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله در وب سایت فنی شو جنس‌های متداول مورد استفاده شده در کابینت را توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

انواع جنس کابینت در یک نگاه

پس از بررسی دو عامل گفته شده بهتر است نگاهی به جنس‌های مختلف برای کابینت بیاندازیم پس با ما در ادامه همراه باشید.

کابینت فلزی

قدیمی ترین مدل برای کابینت، جنس فلز است تا سال ۱۳۷۰ این مدل کابینت رونق بسیار زیادی داشت؛ اما مدتی پس از آن جای خود را به مدل‌های جدید کابینت داد؛ طوری که امروزه از آن استفاده کمی می‌شود. کابینت فلزی دوام و استحکام بالایی دارد، قابل شستشو هم هست و خرید آن هزینه کمتری نسبت به سایرین دارد؛ اما احتمال زنگ زدگی آن بالاست و همین طور سر و صدای زیادی دارد و مدتی پس از استفاده رنگ آن ریزش می‌کند.

فرامید چیست,کابینت فرامید,کابینت ملامینه,

کابینت چوبی

برخلاف کابینت فلزی، کابینت چوبی قیمت بسیار زیادی دارد، متریالی که در ساخت کابینت چوبی استفاده می‌شود؛ معمولا از جنس چوب بلوط، گردو، گیلاس، کاج، سرو، ساج و … هستند که همه آن‌ها از طبیعت به دست می‌آیند. کابینت چوبی هزینه زیاد و زمان بالایی برای طراحی و ساخت نیاز دارد؛ البته لازم به ذکر است امروزه جای کابینت تمام چوب از کابینت‌هایی با روکش چوب هم استفاده می‌کنند.

کابینت هایگلاس,فرامید چیست,کابینت فرامید,

کابینت ممبران

کابینت ممبران نسبت به دو کابینت گفته شده هم جدید و هم مقرون به صرفه است. کابینت ممبران که به آن وکیوم گفته می‌شود، دارای حکاکی و ریز جزئیات است که برای دکوراسیون لوکس و کلاسیک به کار می‌رود. روی کابینت ممبران با استفاده از دستگاه سی ان سی برجسته سازی شده و سپس روی آن روکش پی وی سی کشیده می‌شود.

ویژگی‌های کابینت ممبران در یک نگاه

  • تنوع بندی در طرح و مدل کابینت
  • نظافت ساده، آسان و راحت
  • تنوع بندی در رنگ بالا
  • مقاومت نسبت به رطوبت و حرارت
  • هزینه جانبی کم

کابینت ملامینه,کابینت هایگلاس,فرامید چیست,

معایب کابینت ممبران

روی کابینت ممبران امکان ایجاد طرح ظریف خیلی ریز وجود ندارد و اگر چسب بی کیفیت در ساخت آن به کار برود به راحتی از بین می‌رود و همین طور این مدل کابینت مناسب خانه‌هایی با متراژ پایین نیست.

کابینت ام دی اف

به جرات می‌توان گفت ام دی اف پر کابردترین محصول در صنعت چوب است. کابینت ام دی اف زیبایی و تنوع رنگ بالایی دارد و با بیشتر لوازم آشپزخانه هماهنگ می‌شود؛ ضمنا مقاومت این مدل کابینت بالاست و صدا را از خود عبور نمی‌دهد. البته کابینت ام دی اف معایبی هم دارد، تشخیص این که مرغوب و با کیفیت است کاری سخت و مشکل می‌باشد و باید تجربه و مهارت کافی در این زمینه داشت. همچنین کابینت ام دی اف در برابر آب و رطوبت مقاومت خیلی زیادی ندارد.

کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس در کنار کابینت ممبران، جزء کابینت‌های امروزی به شمار می‌رود. ظاهر زیبا و رخشان این مدل کابینت سبب شده تا از آن به وفور استفاده کنند. همین طور لوکس و زیباست. مغز اصلی کابینت هایگلاس، ام دی اف است و روکش آن هایگلاس می‌شود. کابینت هایگلاس معایبی هم دارد، چون که ظاهر آن درخشان است، خط و خش راحت می‌گیرد؛ لکه پذیر است و همین طورلبه‌های تیز آن با سمباده زود آسیب می‌بیند.

کابینت فرامید

کابینت فرامید مدلی از کابینت ام دی اف است که روکش آن طرح چوب ایتالیایی است. اگر دنبال طرح کلاسیک چوبی هستید اما دوست دارید ام دی اف داشته باشید؛ بهتر است این مدل کابینت را انتخاب نماید. قیمت پایین، مقاومت بالا در برابر خش و همین طور مات بودن طرح رویه و عدم نشان دادن لکه چربی و کثیفی از مزایای اصلی کابینت فرامید است. البته این کابینت مقاومت کمتری نسبت به کابینت ایتالیایی اصلی دارد و معمولا آن را با کابینت هایگلاس ترکیب می‌کنند تا متشکل از مات و براق باشند.

کابینت فرامید,کابینت ملامینه,کابینت هایگلاس,

کابینت ملامینه

کابینت ملامینه، مغزش از جنس ام دی اف یا نئوپان است و روکش آن ملامینه است، از این رو آن را با نام روکشش می‌خوانند، رنگ کابینت ملامینه متنوع است و بستگی به سلیقه شما دارد. کابینت ملامینه مقاومت بیشتری در برابر آب و رطوبت دارد و همین طور قیمتش هم مناسب است؛ البته لازم به ذکر است این مدل کابینت مقاومت پایینی نسبت به مواد خورنده دارد.

 

 

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :