اشتباهات رایج در زمان نصب آسانسور

امروزه در بیشتر ساختمان‌های مرتفع برای جابه جایی افراد از آسانسور استفاده می‌کنند. آسانسور برای این که بتواند کار کند باید نصب شود. نصب آسانسور دارای یک سری مراحل گوناگون است که نصاب باید هر یک از آن‌ها را به ترتیب و با دقت بالا انجام دهد. مراحل نصب آسانسور از طراحی چاه آسانسور و تا قراردادن موتور آسانسور روی لاستیک زیر موتور را شامل می‌شود. کلیه قدم‌های نصب آسانسور باید با توجه به استانداردها و اصولی باشد چون که اگر در روند آن اختلالی ایجاد شود تمامی مراحل برهم می‌خورد و آسانسور هم نمی‌تواند به خوبی کار کند. نصابان آسانسور در زمان نصب ممکن است یک سری خطاهایی انجام دهند که به رایج ترین آن‌ها در این مقاله اشاره کرده‌ایم.

رعایت نکردن استانداردهای آسانسور

یک سری استانداردها برای نصب آسانسور و حتی درباره قطعات آن وجود دارد. استانداردها در زمان نصب از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. اگر در زمان نصب آسانسور استانداردهایی که به طراحی، ساخت و نصب رعایت نکنید؛ آسانسور با مشکل بر می‌خورد. یکی از اشتباهات متداول در زمان نصب آسانسور این است که استانداردها را در زمان نصب رعایت نمی‌کنند.

طراحی نادرست چاه آسانسور

یکی از بخش‌های مهم آسانسور، چاه آن است. چاه آسانسور باید با توجه به استانداردهای آن نصب شود. چاه آسانسور محلس است که وزنه تعادل آسانسور، کابین آسانسور و .. جابه جا شوند و همین طور تراول کابل آسانسور و سیم بکسل قرار دارند. یکی دیگر از خطاهای رایج که در طراحی و ساخت چاه و چاهک آسانسور انجام می‌شود استفاده از موارد غیر استاندارد برای کف چاهک به شمار می‌شود. برای جلوگیری از این کار از مواد غبارزا و اشتغال زار در سطوح داخلی آسانسور استفاده نکنید. ضمنا چاه آسانسور باید از نظر ساختاری هم مقاومت بالایی داشته باشد و به مرور زمان در ساخت آن تغییراتی ایجاد نشود.

قطعات غیر مرتبط در چاه آسانسور

از دیگر مواردی که باعث شده تا نصاب اشتباه کند این است که قطعات غیر مرتبط در چاه آسانسور را نصب کنند. تجهیزات لوله تاسیسات مکانیکی و الکتریکی از جمله مواردی هستند که غیر ضروری اند اما در چاه آسانسور نصب می‌شوند. در زمان نصب آسانسور این نگاه را داشته باشد که استفاده از چاه آسانسور برای دیگر کاربری‌ها ممنوع می‌باشد و خطراتی دارد.

رفع خطاهای آسانسور,شیشه‌های آسانسور,رفع خطاهای آسانسور,

کلیدهای قارچی غلط

کلید قارچی آسانسور در دسته کلید قطع اضطراری قرمز رنگ قرار دارد. کلیدهای قارچی که غیر استاندارد هستند در داخل و بیرون چاه آسانسور، حوادثی به دنبال دارند. خراب آسانسور، خرابی تابلو فرمان آسانسور و برق گرفتگی از جمله مواردی هستند که به دنبال کلیدهای قارچی غلط آسانسور هستند. در صورتی که کلیدهای قارچی آسانسور به  چاهک آسانسور مربوط هستند و باید در بهترین نقطه‌ برای آن قرار بگیرند.

 

طراحی غلط چاهک آسانسور

یکی دیگر از اشتباهات رایج در مورد نصب آسانسور این است که چاهک آسانسور به غلط ایجاد شود. چاهک آسانسور پایین ترین بخش چاه آسانسور است که در آین قطعاتی مانند بافر آسانسور و فلکه گاورنر نصب می‌شود. کف چاهک آسانسور باید حتما تراز شده باشد و تجهیزاتی برای آن به منظور مکش آب وجود داشته باشد. در زمان نصب آسانسور بتن ریزی هم اهمیت دارد و باید به صورتی باشد که پس مدت زمانی آب زیرزمینی به چاهک نرود.

شیشه‌های آسانسور,رفع خطاهای آسانسور,شیشه‌های آسانسور,

نصب نادرست درب آسانسور

درب آسانسور اهمیت زیادی در کارکرد آن دارد. درب آسانسور باید به گونه ای باشد تا در گذشت زمان دچار تغییر شکل نشود. کیفیت درب آسانسور نقش بسزایی در کارایی آن می‌گذارد. در آسانسور می‌تواند تلسکوپی و یا سانترال باشد که کیفیت خوبی دارد. نصاب آسانسور به نحوه قرارگیری درب باید توجه خاصی داشته باشد.

شیشه‌های آسانسور

امروزه در آسانسور برای زیبایی و جذابیت از شیشه به کار می‌برند. شیشه آسانسور بسیار زیبا هستند در صورتی که مقاومت خوبی داشته باشد، ضخامت آن بالا باشد و مساحت آن  نسبت به شیشه معمولی متفاوت باشد. شیشه آسانسور نباید شکننده باشد تا در زمان برخورد با افراد و حرکت آسانسور اسیب ببیند.

چراغ چاه نادرست آسانسور

در بعضی از زمان‌ها، نصابان آسانسور برای این که روشنایی در چاه آسانسور داشته باشند چراغ تونلی نصب می‌کنند. روشن بودن چاه آسانسور در زمان تعمیرات اهمیت زیادی دارد. اما باید در مدل چراغ و نور آن دقت زیادی کرد چون که برای چاه آسانسور چراغ باید مخصوص آن باشد یا به عبارتی دیگر درجه حفاظت بالایی داشته باشد. استفاده از چراغ‌هایی که استاندارد نیستند آسانسور را با خرابی مواجه می‌کنند.

رفع خطاهای آسانسور,شیشه‌های آسانسور,رفع خطاهای آسانسور,

راهکارهای رفع خطاهای آسانسور

تا به این جا با غلط‌های متفاوت درباره آسانسور آشنا شده‌ایم اما چگونه می‌توان این خطاها را رفع کرد. اولین و بهترین کار برای جلوگیری از این کار پیشگیری است. بهره گیری از نصابان با تجربه، استفاده از قطعات با کیفیت و رعایت استانداردها به شما کمک کرده تا هیچگونه خطایی در نصب آسانسور وجود نداشته باشد. در صورتی که آسانسور با مشکل رو به رو شد بهتر است از تکنسین‌های با تجربه و متخصص بهره بگیرید و خونسردی تان را حفظ کنید. ویا در صورت علاقه به این رشته در کلاسهای آموزش صفر تا صد آسانسور  شرکت کنید

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :