آموزش نصب کلید و پریز برق

نصب کلید و پریز برق از مهم ترین کارهای برق کاری یک ساختمان می باشد. زیرا با نبود کلید و پریز برق نمی توانید لامپ ها را روشن و یا خاموش کنید و استفاده از همه وسایل برقی بدون آن ها کار سختی خواهد بود. به طور کلی آشنایی با طریقه نصب کلید و پریز برق ساختمان کار سختی نیست اما باید در هنگام نصب آن ها نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید. در این مطلب می خواهیم شما را با نصب کلید و پریز آشنا کنیم. با ما همراه باشید و آموزش نصب کلید و پریز را مطالعه کنید.

انواع کلید و پریز برق ساختمان

کلید و پریز برق ساختمان انواع مختلفی دارند که ما در این مطلب به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد و نحوه نصب کلید و پریز برق را بیان خواهیم کرد.

کلید لمسی

کلید لمسی از جدیدترین کلیدهای برق ساختمان می باشد که بیشتر برای خانه های هوشمند مناسب هستند. این نوع کلیدها با حرارت دست فعال شده و کار می کنند.

کلید و پریز تایمری

کلید و پریز تایمری را بهتر است در مکان هایی مانند حیاط و راه رو  و راه پله ها نصب کرد. زیرا که در این مکان ها نباید هر لحظه چراغ ها روشن بمانند. این نوع کلید ها قابل تنظیم هستند و به راحتی می توان زمان روشن و یا خاموش کردن آن را کنترل کرد. طریقه نصب کلید و پریز برق تایمری نیاز به مهارت خاصی ندارد و با اندکی اطلاعات می توانید این نصب را انجام دهید.

آموزش نصب کلید و پریز,طریقه نصب کلید و پریز برق,نصب کلید و پریز,

کلید با سنسور حرکتی

کلیدهای سنسور دار برای صرفه جویی در مصرف انرژی بهتر است. زیرا این نوع کلیدها در هنگام حضور افراد در مکان روشن می شوند و بعد از مدتی خاموش می شوند. از این نوع کلید ها بیشتر در راه روها و راه پله ها استفاده می کنند.

کلیدهای تک پل و دوپل

با کلیدهای تک پل می توان یک مدار را روشن و یا خاموش کرد. اما کلیدهای دوپل مناسب برای دو مدار می باشند و می توان دو مدار را روشن و یا خاموش کرد.

پریز برق ارت دار

این پریزها دارای یک سیم ارت دار می باشند. که برای تخلیه بار الکتریکی به زمین وصل می شوند. این سیم مانع از برق گرفتگی می شود.

روش نصب کلید و پریز برق

نصب کلید و پریز کار راحتی است و به آسانی و با رعایت نکات ایمنی می توانید کلید و پریز برق ساختمان را نصب کنید. در ادامه طریقه نصب کلید و پریز برق و تعویض آن را نیز برای شما بیان کرده ایم.

نصب کلید و پریز برق,نکات مهم نصب کلید و پریز برق,آموزش نصب کلید و پریز,

قطع کردن برق

در هنگام کار باید فیوز برق را قطع نمایید. سپس از قطع بودن آن باید مطمئن شوید. فیوزها زمانی که به سمت پایین هستند خاموش و زمانی که به سمت بالا هستند یعنی روشن می باشند. قطع کردن فیوز برق به این دلیل است که در هنگام کار دچار برق گرفتگی نشوید.

جدا کردن پریز برق

برای باز کردن پریز برق بهتر است از یک فازمتر کمک بگیرید. برای این کار باید پیچی که در وسط پریز قرار دارد را باز کنید و سپس به قاب فشاری وارد کنید و با فازمتر قاب پریز را بالا پایین کنید و سپس آن را جدا کنید.

جدا کردن سیم برق از پریز قدیمی

با پیچ گوشتی سیم هایی که به پریز برق وصل هستند را باز کنید و سیم را از آن جدا کنید. اگر سیم ها فرسوده شده باشند بهتر است سیم ها را نیز عوض کنید. بعد از عوض کردن سیم برق آن را به پریز متصل کنید و سپس با پیچ گوشتی سیم را سفت کنید.

بستن سیم ها به پریز جدید و نصب در قوطی برق

سیم ها را به پریز برق متصل کنید و دقیقا همان مدلی که به پریز قدیمی وصل بود، آن را به پریز جدید متصل کنید و سیم را در جای خود قرار دهید و سفت کنید.

بستن پریز

پریز برق را به طور کامل ببندید و پیچ ها را سفت کنید. حال شما با طریقه نصب کلید و پریز برق به خوبی آشنا شدید.

نکات مهم نصب کلید و پریز برق

 • باید اطمینان داشته باشید که نصب کلید و پریز تنها راه است. در غیر این صورت بدون دلیل اقدام به اضافه کردن آن نکنید.
 • اگر در زمینه برق کاری تجربه ای ندارید. بهتر است از یک برق کار حرفه ای کمک بگیرید.
 • اضافه کردن کلید و پریز باید منطقی باشد و توان خط برق را باید در نظر داشته باشید.
 • ارتفاع کلید و پریز را باید در هنگام نصب در نظر بگیرید. زیرا اگر ارتفاع نامناسب باشد ممکن است برخی از خطرات را به دنبال داشته باشد.

فاصله های در هنگام نصب کلید و پریز برق

 • فاصله نصب کلید و پریز برق از کف ساختمان حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است.
 • فاصله پریز برق و تلفن و آنتن از کف ساختمان حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر است.
 • فاصله جعبه فیوز از کف ساختمان حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ سانتی متر است.
 • فاصله جعبه فیوز از لوله های آب و گاز حدود ۱ سانتی متر است.
 • فاصله آویز چراغ ها از سقف ساختمان حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر است.
 • فاصله همه کلیدها از چهارچوب در باید حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر است.

خرید کلید و پریز برق ساختمان

همان طور که در بالا به انواع مختلفی از کلید و پریز برق اشاره کردیم. افراد می توانند کلید و پریز برق خود را با توجه به سلیقه ای که دارند آن را خریداری کنند و سپس اقدام به نصب آن ها نمایید. که ما در بالا نحوه نصب و تعویض هر کدام از این کلید و پریزهای برق را بیان کردیم. امیدوارم به خوبی در آموزش نصب کلید و پریز مهارت لازم را کسب کرده باشید.

امیر قمصری

1 دیدگاه برای آموزش نصب کلید و پریز برق

  ehsan :

  سلام میشه برای نصب کلید پریز بیشتر توضیح دهید

  علی :

  سلام داخل پله های آپارتمان ما هرپاگردیک کلید برق واسه روشنایی هست، بخاطرتعمیرات..و.. نیاز به یک پریز برق داریم ک کنارکلیدخاموش روشن شدن راه پله ها بزارم،چطوری میتونم از پشت کلید برق واسه پریز بگیرم ممنونم

  یه بنده خدا :

  معمولا برق روشنایی ده امپر و برق پریز ها ۱۶ امپر کار درستی نیست…ولی با موازی کردن دو رشته سیم نول و فاز و کشیدنش به پریز به راحتی میتونین اینکارو انجام بدین….برا این کار دو سیم از فاز و نول کلید روشنایی به پریز بدین

  محمدپارسا :

  سلام
  بنده ی پریز رو باز کردم ک از این پریز ب اتاق ها هم برق رفته چطوری ببیندم ک ب اتاقا برق بره هر طوری وصل میکنم ب لامپ اتاق برق نمیره
  ۳تا سیم ب رنگ آبی قرمز و آبی امده و ۳ تا سیم خارج شده ب اتاقا رفته.
  تشکر

  رقیه :

  سلام پریزمون برق ازش رفته چطوری وصلش کنم
  نمیخوام پریز و عوض کنم برقش و چجوری وصل کنم؟

دیدگاه خود را بیان کنید :