اینورتر چیست مزایا و کارایی

اینورتر دستگاهی است که نام آن را زیاد شنیده‌ایم، اینورتر با نام‌های دیگری در بازار اعم از درایو، درایو موتور، کنترل دور موتور و میکرو درایو شناخته می‌شود. اینورتر در واقع دستگاهی است که جریان مستقیم را به جریان متناوب بر می‌گرداند. در اینورتر، ولتاژ، فرکانس، گشتاور تولیدی را می‌توان به اندازه نیاز عوض کرد. در این مقاله قصد داریم نگاهی به کارکرد اینورتر و نکاتی درباره آن بیاندازیم پس با وب سایت فنی شو همراه شوید.

نحوه کارکرد اینورتر

اینورتر به این صورت عمل می‌کند که جریان مستقیم برق DC را به جریان متناوب AC  بر می‌گرداند. به عبارتی دیگر اینورتر برق AC  شهری را که با ولتاژ ۲۲۰ ولت است و فرکانس ۵۰ هرتز دارد را ابتدا به برق DC تبدیل کرده سپس، آن را به برق متناوب AC را با میزان فرکانس و ولتاژ مورد نیاز تبدیل می‌کند. از طرفی گردش موتور شتاب گردش موتور به صورت مستقیم با ولتاژ و فرکانس موتور ارتباط دارد و هر اندازه که فرکانس و ولتاژ آن بیشتر شود، سرعت آن بالاتر می‌رود. هر وقت که بار موتور الکتریکی به فرکانس و ولتاژ کمتر نیاز داشته باشد، از اینورتر برای کم کردن فرکانس و ولتاژ آن استفاده می‌شود، برای کاهش سرعت موتور الکتریکی هم از اینورتر استفاده می‌کنیم.

اینورتر چیست,قیمت اینورتر,ویژگی‌های اینورتر,

کاربرد و کارایی اصلی اینورتر

برای هر عملی که سروکار آن با الکتروموتور باشد می‌توان از اینورتر استفاده کرد. به عنوان مثال پمپ آبی که برای ساختمان کارکرد دارد می‌توان سرعت گردش آن را مطابق با اساس تعداد شیرهای باز و در حال استفاده کم و زیاد کرد و از هدر رفتن آب جلوگیری نمود. همچنین اینورتر سرعت گردش دیگ ماشین لباسشویی را هم تنطیم می‌کند. الکتروموتور در صنعت هم کارایی دارد. در نوار نقاله، میکسر و اسکرودر از الکتروموتور استفاده می‌شود. ضمنا این وسیله برای سانتریفیوژ هم کاربرد دارد و در آن می‌توان ذرات ریز مواد از هم جدا نمود.

اینورتر چیست,قیمت اینورتر,ویژگی‌های اینورتر,

ویژگی‌های اینورتر چیست

اینورتر مزایا و نقاط برتری زیادی به همراه دارد. کارایی هوشمند آن مهمترین ویژگی اینورتر است. اینورتر مقدار باری که در سمت موتور در گردش است را شناسایی کرده و سپس متناسب با همان، به موتور فرمان می‌دهد تا آن را صادر کند. همچنین اینورتر باعث صرفه جویی در مقدار مصرف انرژی شده که باعث می‌شود در هزینه‌ها کاهش چشمگیری شود. ضمنا از آن جایی که اینورتر سبب می‌شود تا ضربه‌های مکانیکی به موتور کمتر شود، عمر قطعات مکانیکی بالاتر می‌رود. از طرفی با وجود اینورتر می‌توان موتور را بدون نیاز به برق قطع و وصل کرد.

سایر ویژگی‌ های اینورتر

  • هوشمند سازی و برنامه ریزی به منظور حرکت بهتر موتور
  • امکان تغییر سرعت و جهت حرکت موتور بدون نیاز به کنتاکتور
  • افزایش عمر موتور و سرعت آن
  • جلوگیری از افزایش ولتاژ برای آسیب دیدگی موتور
  • عدم وجود شوک راه اندازی دستگاه
  • افزایش طول عمر مفید قطعات مکانیکی

 

اینورتر چیست,قیمت اینورتر,ویژگی‌های اینورتر,

نکاتی برای خرید اینورتر

برای این که بخواهید اینورتر بخرید باید چند مورد را مد نظر قرار دهید. توان الکتروموتوری که می‌خواهید برای آن اینورتر تهیه کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. در زمان خرید بهتر است قدرت اینورتر از قدرت موتور بیشتر باشد. به عنوان مثال اگر موتور ۷۵۰ وات است بهتر است اینورتر ۱ یا ۵/۱ خریداری شود. ضمنا توان، اینورترهای ساده و معمولی دورشان ۱۴۰۰ دور بر دقیقه می‌باشد و برای موتورهایی که ۲۸۰۰ دور است، مقدار نیرو اینورتر نصف توان موتور است و برای موتورهای ۷۰۰ دور بهتر است، توان الکتروموتور دو برابر اندازه واقعی در نظر گرفته شود. نکته‌ای که بهتر است در زمان خرید به آن توجه کنید این است که الکتروموتور سه فاز تهیه کنید؛ چرا که اینورترها دارای خروجی سه فازند. البته مهم نیست که برق دستگاه شما یک فاز است یا سه فاز، اینورتر برق تک فاز را به سه فاز تبدیل می‌کند.

نکته‌ی دیگری که برای خرید مهم است، نوع برق‌ تان می‌باشد. اگر برق شما تک فاز است باید به سراغ اینورتری بروید که ورودی تک فاز آن ۲۲۰ ولت است و اگر برق شما شما سه فاز است باید، اینورتری تهیه کنید که دارای ورودی سه فاز است. ضمنا کاربردی که برای اینورتر می‌خواهید داشته باشید و دستگاه آن هم دارای اهمیت است. به عنوان مثال جرثقیل  به نیروی اولیه بالاتری نیاز دارد و باید توان اینورتر آن بیشتر باشد.

فاکتورهای مهم برای قیمت اینورتر

  • ولتاژ ورودی تک و سه فاز
  • سطح تکنولوژی و امکانات کنترلی
  • توان اینورتر
  • آپشن‌های ارتباط دهنده با الباقی کنترل‌های صنعتی

اینورتر چیست,قیمت اینورتر,ویژگی‌های اینورتر,

برندهای معتبر اینورتر

با توجه به اهمیت و کارایی اینورتر، مدل‌های مختلفی از آن در بازار هستند. اینورتر LS ساخت کره جنوبی بوده، اینورتر یاسکاوا ساخت ژاپن است اینورتر جفران ساخت ایتالیا و اینورترهای چینی و تایوانی هم در رده بندی‌های دیگر قرار می‌گیرد. برای خرید برندهای معتبر اینورتر بهتر است پیش از آن باید برقکار یا نصاب دستگاه مشورت کرده و راهنمایی بخواهید؛ چرا که هر یک از آن‌ها می‌توانند از قیمت متفاوتی برخوردار بوده و ضمانت و گارانتی مختلفی داشته باشند.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :