آشنایی با شیشه سکوریت

شیشه در بین بناها و سازه ها از جمله اشیاهای پر کاربرد است. شیشه معمولی که در هر جایی می توان از آن استفاده کنید اما عیبی که دارد این است که در هر جا و مکانی می تواند به راحتی شکسته شود و آسیب های جدی را در پی دارد. مدل دیگری که از شیشه وجود دارد این است که ساختار آن خیلی شکننده بود.

پس از آن و با وجود این مسائل و مشکلات سبب شده تا مصالح ساختمانی با شیشه سکوریت هماهنگ شود. شیشه سکوریت شیشه نشکنی است که در پی عملیات فرآیند حرارت دهی به شیشه معمولی حاصل می شود. این مدل شیشه ویژگی که دارد این است که استحکام آن خیلی بالا می باشد. ترجمه شیشه سکوریت Tempered glass میشه

شیشه سکوریت چیست

شیشه سکوریت شیشه ای است که با استفاده از فرآیند مکانیکی حرارتی به صورتی که دمای آن تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد باشد تولید شده است که مرحله نرم شدن آن را افزایش می دهد و از بخش شیشه هوای خنک می وزد. این فرآیند یعنی سرد سازی شیشه سبب شده تا لایه های بیرونی بیشتر از لایه های درونی سرد شوند و از این رو شیشه مستحکم شود و این استقامت به دنبال شوک دمایی است. درباره ضخامت، وزن، رنگ، شفافیت و برش شیشه سکوریت باید بگوییم که کاملا با شیشه معمولی یکی است و تفاوت این دو در مقاومت و استقامت و در قابلیت برش مجدد و همچنین قیمت آن هاست.

همان گونه که به شما گفتیم مهم ترین تفاوت شیشه سکوریت با الباقی، استحکام آن هست و همین طور امنیت و سیستم حفاظتی آن را بیشتر می کند.  در زمان وارد شدن بیش از حد ضربه یا فشار، شیشه سکوریت باید بگوییم که می شکند چون که مقاومت آن تنها ۵ برابر نسبت به شیشه معمولی بیشتر است خطر آسیب را تا حد زیادی کم می کند؛ چون که شیشه های خرد شده آن گرد می شوند.

شیشه سکوریت,شیشه سکوریت چیست,کاربرد شیشه سکوریت,

قابلیت برش شیشه سکوریت

شیشه سکوریت همانند شیشه معمولی این امکان را ندارد که برش زده شود و باید قبل از سفارش به صورت کاملا درست اندازه زده شده و بریده گردد؛ علاوه بر آن شیشه سکوریت مقاومتش سه برابر از گرما و شوک حرارتی نسبت به شیشه معمولی بیشتر است. با توجه به ویژگی هایی که این شیشه دارد قیمت آن نسبت به شیشه های معمولی بالاتر می باشد.

کاربرد شیشه سکوریت

شاید برای تان جالب باشد که یک شیشه با این ویژگی ها در کجا کاربرد دارد شیشه سکوریت در ماشین، مانیتور، لب تاپ، گوشی موبایل، شیشه مغازه، مراکز تجاری، لوازم خانگی، ایستگاه اتوبوس، پله برقی، شیشه کابین سرویس بهداشتی، درب شیشه ای، پارتیشن اداری و تزیینی به کار می رود.

یراق آلات شیشه سکوریت

نصب شیشه سکوریت باید با توجه به یراق آلات مناسب انجام شود. یراق آلات و کیفیت آن ها روی عمر و کارایی آن ها اهمیت زیادی دارد. یراق آلات شیشه سکوریت را می توان لولا، قفل، دستگیره، ریل، بست، استوپ، درزگیر، ضربه گیر و فریم اشاره کرد. نکته ی مهمی که درباره یراق آلات وجود دارد این است که کیفیت آن باید حتما مرغوب باشد؛ هر اندازه آلیاژ به کار گرفته شده در آن بهتر باشد؛ کمتر خرد، شکسته، زنگ زده و … خواهد شد.

شیشه سکوریت,شیشه سکوریت چیست,کاربرد شیشه سکوریت,

لولا در شیشه سکوریت

لولا اولین یراق آلات مهم در شیشه سکوریت است؛ لولا بلبرینگی مکانیکی است؛ وظیفه آن باید به صورت باشد که اتصال جامد سبب شود. لولا باید مانند مفصل، زاویه ای محدود داشته باشد که برای چرخش ایجاد گردد. از وظایف لولا می توان به تحمل کردن وزن شیشه سکوریت اشاره کرد. برای این مدل شیشه لولاهایی مانند استوپی، پارتیشن و حمامی قابل استفاده باشد.

شیشه سکوریت,شیشه سکوریت چیست,کاربرد شیشه سکوریت,

قفل شیشه سکوریت

قفل شیشه سکوریت برای افزایش یافتن درب شیشه اهمیت دارد. قفل آن به این صورت است که بیشتر از جنس استیل ضد زنگ باشد و با استفاده از کلید باز و بسته شود. با توجه به جای قرارگیری قفل روی شیشه سکوریت باید آن را به قفل دستگیره دار فرودگاهی، قفل پارتیشن، قفل کمری و قفل ۱۰۵ شیشه سکوریت تقسیم بندی شود.

شیشه سکوریت,شیشه سکوریت چیست,کاربرد شیشه سکوریت,

دستگیره

دستگیره یراق آۀات دیگری است که از جنس و رنگ در بوده و در طرح های گوناگونی تولید می شود، ظاهر آن به صورتی می باشد که تاثیر مهمی در نما و زیبایی آن دارد. شیشه خام مقاومت پایین تری نسبت به سکوریت دارد اما شما می توانید دستگیره را روی هم قرار دهد. دستیگره می تواند از جنس های مختلفی تولید شود و ضخامت آن بین ۸ تا ۱۲ میلی متر است.

شیشه سکوریت,شیشه سکوریت چیست,کاربرد شیشه سکوریت,

استوپ

استوپ این مدل شیشه برای نگه داشتن آن و حرکت کردن به صورت ساده و راحت به کار می رود. همچنین زمانی که استوپ کار گذاشته شود از تغییر کردن دما در فصل های مختلف جلوگیری می کند؛ استوپ توکار و روکار مدل هایی از آن است که باید برای نصب توکار آن را داخل زمین حفر کرده و اسپ روکار باید به صورتی باشد که کندن زمین وجود نداشته باشد روی شیشه نصب می شود.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :