انواع چسب چوب که باید بشناسید

انواع چسب چوب

چسب چوب ، هر کدام از ما شاید تا به حال یک بار هم که شده نام آن را شنیده باشیم. چسب چوب، مدل چسبی است که قیمت آن ارزان بوده؛ اما مقاومت خیلی خیلی بالایی دارد؛ این مدل چسب برای چسباندن و تعمیر کردن مدل های مختلفی از چوب به کار می رود. همچنین این مدل چسب برای به کار گرفتن در اتصالات چوبی کارایی خیلی خوبی دارد. چسب چوب حتی می تواند در فضاهای داخلی به کار رود؛ اما برای فضاهای خارجی مثل تراس باید از چسب چوب برای فضاهای خارجی بهره بگیرید. در این مقاله نگاهی به انواع چسب خواهیم انداخت پس با ما همراه باشید. ترجمه چسب چوب به انگلیسی wood glue است

مدل های مختلف چسب چوب

شما به عنوان کسی که قصد دارید با چوب در حوزه نجاری کار کنید باید مدل های مختلف چسب چوب را بشناسید تا بتوانید در زمان و مکان درست از آن استفاده کنید. چسب پلی وینیل استات، چسب پلی اورتان، چسب سیانور اکریلات، چسب حیوانی، چسب اپوکسی و چسب مخصوص پرس گرم از جمله چسب های پر کاربرد هستند که در ادامه قصد داریم برخی از آن ها را معرفی کنیم.

انواع چسب,چسب چوب چیست,چسب سیانواکریلات,

چسب پلی وینیل استات یا PVA

چسب پلی وینیل استات که به آن PVA هم گفته می شود یکی از مدل های پرکاربرد چسب است که برای چسب پروتئینی حیوانی بیشتر استفاده می شود؛ در واقع جایگزین این مدل ها شده است. یکی از کاربرد های این چسب این است که پلی وینیل استات بی رنگ و بو است و به کار بردن آن در چسب کارایی زیادی در آن ایجاد می کند. همچنین چسب پلی وینیل استات از مزایای دیگری هم برخوردار است یکی از آن ها این است که می توانید این چسب را خیلی راحت تهیه کنید و در بازار هست.

چسبهای نجاری,انواع چسب,چسب چوب چیست,

درباره چسب پی وی ای باید بگوییم که چسبندگی و قدرت آن فرق می کند و با توجه به کاربردتان می توانید آن را انتخاب کرده و استفاده کنید. چسب پی وی ال در گذر زمان زرد نشده؛ تغییر رنگ ندارد و انعطاف آن خیلی خوب است. سایر ویژگی های این چسب عبارتند از:

  • مقاومت در برابر آب
  • مقاومت در برابر رطوبت
  • مقاومت در مقابل رنگ
  • کاربری آسان
  • ضد بو
  • قیمت مقرون به صرفه

چسب پلی اورتان

چسب بعدی که قرار است به شما معرفی کنیم چسب پی وی است. این مدل چسب باید در همه کارگاه و خانه ها به کار برود. این چسب نام های دیگری هم دارد. قدرت این چسب بسیار بالا بوده و با رطوبت فعال شده و خشک می شود و متورم، پس از این که خیلی سریع خشک و سفت شد؛ خاصیت ضد آب بودن آن فعال شد. همین شاید در نگاه اول خیلی خوب به نظر برسد؛ اما به مرور زمان با مشکلاتی مواجه خواهد بود و اگر شما با آن کار می کنید و سفت شود کندنش خیلی سخت است. از این چسب در پروژه های گوناگون به ویژه در خارج از ساختمان به کار می رود.

چسب سیانواکریلات,چسبهای نجاری,انواع چسب,

چسب سیانواکریلات

چسب بعدی که قرار است به شما  معرفی کنیم چسب CA می باشد که برای سطوح سخت مناسب است و سرعت خشک شدن آن هم خیلی زیاد است. این مدل چسب زمانی که به محل مورد نظر گذاشته شده با استفاده از یک اسپری فعال کننده سرعت آن بیشتر می شود. این چسب کارایی مشابه با ۱۲۳ دارد اما این مدل قطعات خیلی محکم نگه داشته و برای جدا کردن آن باید از حلال آستون یا چکش ضربه بهره ببرید.

چسب چوب چیست,چسب سیانواکریلات,چسبهای نجاری,

چسب اپوکسی

چسب اپوکسی مدل دیگری است که برای بهبود یافتن زرین مورد استفاده قرار می گیرد؛ به صورت دیگر این مدل همان اپوکسی اما به صورت مایع است که تمام اپوکسی ها دو بخش دارند؛ رزین و عامل پخت؛ هنگامی که رزین و عامل پخت در کنار هم واکنش می دهند، فرآیند سخت شدن بیشتر است.

چسب اپوکسی مدل دیگری از چسب است که به صورت مایع بوده؛ در واقع به روز رسانی شده اپوکسی است. این مدل اپوکسی دو بخش دارد یکی از آن ها رزین بوده و دیگر عامل پخت است زمانی که این دو واکنش نشان بدهند؛ کارایی سخت شدن اتفاق خواهد افتاد. البته باید بگوییم که یکی از نقاط ضعف اپوکسی این است که در هنگامی که زمان بگذرد؛ آسیب رسانی خواهد داشت؛ از این رو این مدل چوب را نمی توان به وسیله اپوکسی چسباند.

انواع چسب,چسب چوب چیست,چسب سیانواکریلات,

چسب پرس گرم

مدل چسب دیگری که می توانید آن را در این دسته بندی چسب در نظر گرفت. پرس گرم است به مدلی گفته می شود که از نوع فرمالدیئد است و رنگ آن کرم می باشد؛ این مدل چسب اغلب به صورت مایع هست و از آن ساید برایتان جالب باشد برای تولید تخته چند لایی و پرس کردن چوب به کار می رود. چسب پرس گرم عموما برای سخت شدن به گرما و فشار نیاز داشته و با دستگاه های مخصوص این پرس صورت می گیرد.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :