نکات رنگ چوب

رنگاری چوب

نکات رنگ چوب

 

امروزه چوب، یکی از پر کاربردترین و محبوب ترین مورد در صنعت محسوب می شود که می توان از ان ها به صورت گسترده استفاده کرد. چوب ویژگی های منحصر به فردی دارد، شما می توانید مقاومت چوب را در مقابل عوامل مختلف در نظر بگیرید. صنعت چوب یکی از بزرگ ترین پولساز ترین صنایع جهان تبدیل می شود، هر روز به تنوع چوب و محصولات آن ها افزایش پیدا می کند. یکی از مشکلات چوب این است که قیمت آن زیاد می باشد، در زمان خرید شاهد دو نوع جنس چوبی و جنس دیگر هستیم که از نظر قیمت با هم دیگر فرق می کند. چوب یکی از عناصر طبیعی می باشد که معمولا در رنگ تیره موجود می باشد. ولی باید در نظر داشته باشید، از چوب در تولید ملزومات خودتان بهره بگیرید، اما باید در نظر بگیرید که رنگ مخصوص چوب در این زمان به شما کمک می کند.

 

مزایای رنگ زدن چوب

رنگ زدن اصولی چوب سبب می شود تا ماندگاری و دوام آن بیشتر شود و همین طور در مقابل عوامل خارجی سبب می شود تا زیبایی و جلوه گری آن ها بیشتر شود.

 

مراحل و موارد رنگ آمیزی چوب

  • سنباده زنی چوب
  • تمیز کردن سطح چوب
  • زیر سازی
  • بتونه کاری
  • اجرای رنگ

 

,,,

 

به کارگیری از رنگ روغنی برای رنگ کاری چوب

رنگ روغنی که تمامی افراد آن ها را میشناسند بیشتر در صنعت فلزی به کار می رود. حلال رنگ روغنی تینر، بنزین یا نفت می باشد. این رنگ، مناسب برای رنگ چوب نیست و برای رنگ کاری چوب استفاده نمی کنند؛ اما همان طور که درجریان هستید این ها قابلیت های زیادی ندارند.

 

سنباده زنی پیش از رنگ آمیزی

یکی از نکاتی که در رنگ آمیزی اهمیت دارد، سنباده زنی می باشد. سنباده زنی سبب می شود رنگ روی سطح چوب تثبیت شود و به خوبی روی آن بچسبد و در طولانی مدت سبب پوسته پوسته شدن یا ورقه ورقه شدن آن نشود. به همین دلیل سطح چوب بسیار یکنواخت و صاف می شود و جلوه آن بهر می گردد. سنباده زنی به یکی از دو متد دستی و یا با به کارگیری از دستگاه های مخصوص خودش صورت می گیرد. اگر شما بخواهید رنگ های کهنه روی چوب و آن ها را پاک کنید، بهترین روش این است که از سنباده ها بهره بگیرید. این روش به شما کمک می کند تا سطح چوب را یکدست کنید.

 

چوب را به خوبی تمیز کنید

برای رنگ کاری چوب کار دیگری که باید انجام دهید این است چوب را تمیز کنید، شما باید سطح مد نظرتان را به خوبی نظافت کنید تا بتوانید از آن ها بهره بگیرید. برای نظافت کردن سطح چوب بهترین کار این است که از جارو برفی بهره بگیرید تا گرده ها را کاملا تمیز کنید و سپس از یک پارچه مناسب استفاده کنید. این ها در کنار هم کمک می کند تا شما بتوانید چوب را به خوبی آماده نمایید و سپس با یک دستمال خشک رطوبت آن را بگیرید.

 

,,,

 

چطور رنگ را اجرا کنید؟

برای اجرا کردن رنگ روی چوب یک سری گزینه ها وجود دارند، اولین آن این است که رنگ های فوری مخصوص چوب مانند کیلر، سیلر، پلی استر و نیم پلی استر نامیده می شوند که عموما از غلظت زیادی برخوردار بوده و باید پیش از رنگ آمیزی از آن ها بهره مند شوید.

این رنگ ها معمولا به رنگ عسلی می باشند که تاثیر زیادی روی رنگ چوب ندارد، اگر می خواهید رنگ هایی متفاوت چوب بیاورید، می توانید از رنگ های اتومبیل استفاده کنید. گزینه های دیگر هم به کار می رود تا بتوانید از رنگ های روغنی بهره بگیرید. البته اگر می خواهید رنگ روغنی را به کار بیاورید. باید یک لایه سیلر را روی چوب بزند تا ضمن عدم جذب رنگ روی چوب و ایجاد پرز روی سطح آن جلوگیری شود.

 

پاسخ به سوالات متداول

بتونه چیست ؟

برای این که بخواهید منافذ و درزها، حلل و ترک خوردگی و میخ ها باید در محل اتصالات بتونه به کار برده شود و پس از پرداخت آخرین مرحله و پیش از رنگ کاری باید بتونه صورت بگیرد.

 

چگونه روی سطح چوب سنباده زده شود؟

همیشه باید مراقب باشید حرکت دست در جهت رگه های چوب زده است، اگر شما تنها یک بار در جهت چوب سنباده کاری کنید، روی چوب ها خط ایجاد می گردد. برای این که بخواهید این خطوط را از بین ببرید باید چوب سنباده را بکشید تا خط از بین برود.

 

شما باید برای زدن سیلر از چه تینری باید استفاده کنید؟

شما برای سیلر باید از تینر فوری بهره بگیرید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :