انواع لولا

انواع لولا

شناخت انواع لولا

لولا یکی از انواع قطعاتی است که در ساخت وسایل چوبی و نجاری کاربرد فراوانی دارد.نحوه نصب انواع لولا ی کابینت در زمان ساخت در کیفیت آن تاثیر زیادی دارد. لولا معمولا از چند قطعه تشکیل شده است که قسمت را به بخش دیگری اتصال می‌دهد. هر لولایی با توجه به یک سازه چوبی انتخاب می‌شود.

 

نحوه انتخاب لولا

لولا به خصوص لولا کابینت با توجه به مقادیر مختلفی انتخاب می‌شود؛ به عنوان مثال برای انتخاب و نصب لولا کابینت باید وزن، نوع کابینت، جنس آن و اندازه را مورد بررسی قرار داد.

 

قسمت‌های گوناگون لولا

لولا هر چند در نگاه اول قطعه‌ای جزئی شناخته شود اما خود آن به تنهایی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

لولایی که ساده است، شامل یک پین و دو برگ می‌شود و در هر لنگه از برگ‌های آن سوراخ و یا خزینه‌ای موجود می‌باشد

تا باعث شود تا پیچ در زمان بسته شدن با برگه مماس قرار بگیرد. از طرفی پنچه لولا طوری است تا هنگام قرارگیری پین و لنگی و چاک،

لولا بین دو درب، به راحتی و آسانی کار کند. همچنین اگر لولایی را در در اختیار داشتید که دارای لنگی بود، خراب نیست؛

بلکه سبب شده تا درب به راحتی حرکت کند.

لولا معمولی

لولا انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها لولای معمولی است. این لولا در بین مردم با نام لولا ساده هم شناخته می‌شود

و در صنعت مبلمان و چوب استفاده زیادی می‌شود. این لولا پیوند زن است و در انواع جدا نشدنی، جدا شدنی و لولا پین دار دکمه دار عرضه می‌شود.

در مدل لولا پین دکمه دار پس از آن که پین برداشته شود، با ضربه زدن به پین برگه‌ها از هم فاصله گرفته؛

به همین دلیل در زمان جدا کردن درب تنها لازم است پین را خارج کرد. از طرفی بیشتر افراد برای نصب درب‌هایی با وزن زیاد،

توصیه می‌کنند که از لولا بلبرینگ دار به جای ساده استفاده کنند.

لولا لب به لب

بعضی از لولاها برای انجام کارهای ظریف به درد بخور هستند که یکی از آن‌ها لولای لب به لب است. این لولا اشکال مختلفی دارد و به صورت دایره‌ای، پروانه‌ای و مربع‌ای در بازار ارائه می‌گردد.

لولا متری

این مدل از لولا ویژگی جالبی دارد. این لولا به صورت متری ساخته می‌شود حتی تا ۸ متر هم وجود دارد و پس از خرید آن، فرد به هر اندازه‌ای که نیاز دارد آن را با استفاده از اره کمان می‌برد. این لولا در تمام قسمت‌های درب قرار می‌گیرد و فاصله‌ای که باید بین درب و بدنه داشته باشد به اندازه یک کارت بانکی است.

لولا دو طرفه

لولا دو طرفه یا لولا باد بزنی شکلی شبیه به باد بزن دارد که بین دو محور و دور مرکز می‌چرخد و درب را از دو قسمت آن می‌توان باز و بسته کرد. لنگ درب‌هایی که پس از بستن و باز کردن این لولا در یک قسمت قرار می‌گیرند با دیوار یک محافظ را تشکیل داده و محکم می‌ایستند. این لولا باد بزنی برای درب‌هایی که نیاز است از دو طرف باز و بسته شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لولا پاشنه‌ای

اگر درباره نحوه نصب لولا کابینت تحقیق کرده باشید احتمالا با نام لولا پاشنه‌ای مواجه شدید. این لولا در قسمت کناری قرار نمی‌گیرد و بر خلاف بیشتر لولاها در بالا و پایین و کف و سقف کابینت قرار می‌گیرند و ویژگی خوبی که دارند این است که پس از نصب مشخص نیستند؛ به عبارتی دیگر به عنوان لولا مخفی به کار می‌روند. این لولا در ساخت و نصب کابینت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لولا فانتزی

تزئینات و شکل ظاهری قطعات آن قدر اهمیت دارد که در لولاها هم نفوذ کرده است. لولای تزئینی یا فانتزی یکی از قطعاتی است که روی چارپوب قرار گرفته و برگه دوم آن بزرگ‌تر است. این لولا برگ‌های کوتاهی دارد و عموما بیشتربرای تزئینات استفاده می‌شود.

لولا قابلمه

این لولا بیشتر برای کمد قابل استفاده است. لولا قابله عموما روی درب‌هایی که دو راه هستند کاربرد دارند. اگر شکل ظاهری لولا قابلمه را مورد بررسی قرار دهید یک خمیدگی در برگه این مدل وجود دارد که باعث شده تا گرد و غبار و نور به داخل محفظه بسته جلوگیری شود.

 

تهیه شده در وب سایت فنی شو

با ما در اینستاگرام فنی شو همراه باشید

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :