تفنگ میخ کوب چیست و طرزکار آن

تفنگ میخ کوب

تفنگ میخ کوب با میخ کوب خودمان که یک ابزار بادی است متفاوت است یکی از ابزار آلات مهم و ضروری در کارگاه های نجاری می باشد که استفاده و به کارگیری از آن سبب شده تا سرعت مونتاژ چند برابر شود. چون که استفاده از چکش زمان خیلی زیادی از نجار می گیرد تا بتواند محصول را تولید کند. به کارگیری میخ کوب سرعت کار را خیلی بیشتر می کند. اگر میخ کوب به درستی مورد استفاده قرار بگیرد؛ کارایی خیلی زیادی خواهد داشت و وسیله بدرد بخوری خواهد بود؛ اما بالعکس اگر درست به کار نرود همان اندازه که مفید است خطرناک هم خواهد بود و می تواند آسیب بزند به خصوص اگر فردی که با آن کار می کند کم تجربه باشد.در زبان انگلیسی به آن Nail Gun می گویند .

Nail gun,انواع تفنگ میخکوب,تفنگ میخ کوب چیست,

ویژگی های تفنگ میخ کوب

میخ کوب بادی میخ های بسیار نازک و ظریف دارد و به همین دلیل خیلی راحت درون چوب می‌رود؛ چوب نرم، ام دی اف و پلای وود محصولاتی هستند که میخ کوب خیلی خوب روی آن ها کار می کند. بخش انتهایی میخ کوب خیلی کوچیک و ظریف است و سوراخ کارهای ریزی دارد که با استفاده از فیلر می توان به آسانی آن را مخفی کرد. در این مقاله نکاتی درباره این ابزار پر کاربرد خواهیم گفت با ما همراه باشید ولی تفنگ میخ کوب برای سطوح سخت مثل دیوار و کف زمین و کناف کاری بیشتر کاربرد دارد

تفنگ میخکوب,خشاب تفنگ میخکوب,Nail gun,

انواع تفنگ میخ کوب

تفنگ های میخ کوب مانند هر وسیله دیگری اول تنها تولید می شود؛ اما پیشرفت وسیله مدل های گوناگونی از آن تولید می شود. از مدل های تفنگ میخ کوب می توان به بادی و شارژی اشاره کرد که هر یک سری ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند. میخ کوب برای این که بتواند در پروژه‌های چوبی استفاده شود هوای مورد نیاز به وسلیه کمپرسور هوا تامین می گردد و با استفاده از لوله ای طولانی به داخل میخکوب وارد می گردد. هوا با استفاده از لوله پیستون وارد شده و سپس هوای داخل پیستون فشرده می گردد تا نیروی مناسب برای میخ کوب فراهم بشود و بتواند میخ را داخل چوب ببرد.

انواع تفنگ میخکوب,تفنگ میخ کوب چیست,تفنگ میخکوب,

کارکردن میخ کوب شارژی هم به میخ کوب بادی مشابه است؛ با این تفاوت که این مدل وسیله به کمپرسور هوا نیازی ندارد و هوای مورد نیاز خودش را برای حرکت دادن پیستون با استفاده از قوطی ساچمه ای که قابلیت تعویض تهیه می شود. ترکیب قوطی ساچمه ای و باتری داخل میخکوب گشتاور لازم برای پرتاب شدن میخ را تامین می کند و با توجه به این که کمپرسور به هوا نیازی ندارد به آسانی در هر جایی و در هر زمانی قابل استفاده است. میخ کوب بادی در مقایسه با میخ کوب شارژی بسیار پر سرعت تر است؛ اما با توجه به این که به کمپرسور هوا برای کار کردن نیاز دارد؛ کارایی آن را تا حدودی سخت می کند.

خشاب تفنگ میخکوب,Nail gun,انواع تفنگ میخکوب,

استفاده از دستگاه میخ کوب

میخ کوب دارای سیلندر بزرگی می باشد که روی نوک آن هست، جایی که میخ از آن خارج می شود. نخست باید نوک میخ کوب را درست در برابر چوب بگذارید و سپس میخ درون چوب بزنید. از طرفی باید بگوییم در بعضی از موارد برای این که میخ به چوب پشت قرنیز برود، باید میخکوب را به صورت زاویه دار بکنید. در نتیجه اول باید زاویه مناسب را تنظیم کنید و پس از آن میخکوب را به آرومی روی سطح فشار بدید.

تفنگ میخ کوب چیست,تفنگ میخکوب,خشاب تفنگ میخکوب,

برای انجام دادن این کار ابتدا باید نوک میخ کوب و سیلندر را در جایی که می خواهید میخ بزنید بزارید و پس از فشردن ماشیهف میخکوب روی محل محکم کنید. از چالش هایی که در زمان کار کردن با میخکوب می توانید با آن رو به رو شوید میزان عمق نفوذ میخ است. اگر میخ کلا در چوب فرو نرود با چکش این کار را انجام دهید. از طرفی دیگر میزان عمقی که میخ قرار است داخل چوب برود هم امکان تنظیم کردن دارد و واسه تنظیمات آن بهتر است از افراد با تجربه بهره بگیرید.

نحوه استفاده از میخ کوب

برای استفاده کردن از میخ کوب به دو روش نیاز دارد که از جمله آن ها می توان به میخ مستقیم و میخ بی سر اشاره کرد.

Nail gun,انواع تفنگ میخکوب,تفنگ میخ کوب چیست,

میخ مستقیم متدی است که همه افراد و نجاران از آن استفاده می کنند در این مدل میخ عمود به سطح چوب می کوبند که میخ از داخل یه چوب به دیگری رفته و دو قطعه را وصل می کند. اما در روش دیگر، باید به سراغ میخ بی سر بروید در این مدل ابتدا باید بتوانید میخ کوب را با زاویه مشخصی در قسمتی که نیاز دارید روی چوب بزارید و سپس سر میخ فشار بدید و ماشه را بکشید. یادتان باشد زاویه مشخص باید به صورتی باشد که چوب نشکند و یا این که از سمت دیگر بیرون نرود؛ چون که نیاز به تکرار زیادی دارد. کارکردن با تفنگ میخ کوب اگر فردی با دقت باشید برای شما کار سختی نخواهد بود و با یه مدت کار کردن، قلق آن دستتان خواهد آمد.

مدیر سایت

1 دیدگاه برای تفنگ میخ کوب چیست و طرزکار آن

    shahram :

    مطلب جالب و مفيدي بود

دیدگاه خود را بیان کنید :