دستگاه اره دور کُن چیست

اره دور کُن

از گذشته تا به امروز چوب در زندگی انسان ها نقش حیاتی داشته است. انسان های گذشته با ابزارهای ابتدایی که داشتن چوب را به شکل وسیله ها مورد نیاز خود تغییر می دادند. با گذشت زمان و پیشرفت هر روز تکنولوژی، ابزارآلات و ماشین های صنعتی زیادی وارد شده است. یکی از صنایعی که دستخوش تغییرات زیادی شده، صنایع چوب می باشد. ماشین آلات صنایع چوب کار برای افرادی که در این زمینه در حال فعالیت هستند راحت تر کرده است. این ماشین ها با فناوری که دارند باعث می شوند تا محصولات  چوبی در بالاترین کیفیت ساخته شوند. یکی از دستگاه هایی که در بیشتر کارگاه های صنایع چوبی وجود دارد دستگاه اره دور کُن است. این دستگاه با عملکرد خوبی که داشته باعث تاثیر به سزایی در صنعت چوب شده است. دستگاه اره دور کُن یا دستگاه چوب بر، به وسیله تیغ اره که در آن وجود دارد کار برش چوب و انواع مصنوعات چوبی مثل: ام دی اف انجام می دهد. به وسیله این دستگاه می توان بدون هیچ محدودیتی به راحتی برش هایی با زاویه مختلف در چوب ایجاد کرد. عملکرد دستگاه اره دور کُن، به این صورت است ورقه چوبی که باید برش بخورد روی ریل دستگاه قرار می گیرد و به وسیله اپراتور روی تیغ اره حرکت داده می شود تا برش مورد نظر انجام شود. دستگاه اره دور کُن، به صورت دستی و اتوماتیک در بازار وجود دارد که قیمت اتوماتیک آن خیلی گرانتر است. علاوه بر این ها دستگاه اره دور کُن، بر اساس عملکرد و نوع برشی که ایجاد می کند به انواع واگنی، لوکوموتیوی و ریل دار تقسیم می شود.

بخش های مختلف یک دستگاه اره دور کُن

اره دور کُن، از بخش های مختلفی مهمی تشکیل شده است که هر کدام کارایی خاصی دارند. بخش های این دستگاه از حساسیت بالایی برخوردار هستند و در صورت آسیب دیدن یک بخش، کل عملکرد دستگاه دچار اختلال می شود. در همه دستگاه ها فرقی نمی کند که برای چه کاری ساخته شده‌اند، موتور مهمترین بخش دستگاه است. به وسیله موتور دستگاه می توان حرکت داشته باشد. موتور اره دور کُن، با توجه به مدل آن است. اگر دستگاه اره دور کُن از نوع خط زن باشد دو موتور در آن وجود دارد که یک موتور کار برش و موتور بعدی کار خط زنی را انجام می دهد. در غیر این صورت اره دور کُن، یک موتور دارد. یکی دیگر از بخش های خیلی مهم در این دستگاه که در واقع بدون آن دستگاه هیچ کاربردی ندارد، تیغ اره است. تیغ اره همانطور از نام آن پیداست برای برشکاری و خط زنی استفاده می شود. تیغ اره، بر اساس نوع چوب و ظرافت کار انتخاب می شود. هر چقدر برش ها ظریفتر باشند قطر تیغ اره نیز کمتر است. یکی دیگر از بخش های دستگاه اره دور کُن، گونیا می باشد. گونیا با ایجاد زوایا مختلف باعث می شود تا کار نهایی تمیزتر انجام شود. بخش دیگری که در این دستگاه وجود دارد ریل ها هستند. به کمک ریل ها صفحه چوبی به سمت تیغ اره حرکت می کند.

ابزار اره دور کن,اره دور کُن,اره دور کن چیست,

نکاتی که هنگام کار با دستگاه

برای کار با تمام دستگاه های صنعتی فرقی نمی کند که اره دور کُن یا یک دستگاه دیگر باشد، حتما باید به نکات ایمنی آن توجه کرد. اپراتورهایی که با این دستگاه کار می کنند معمولا از قبل  دوره های آموزشی را طی می کنند. قبل از شروع کار حتما باید لباس ایمنی مخصوص آن را پوشید. این لباس ها شامل: عینک، کلاه و دستکش می شود. دستگاه اره دور کُن ممکن بعد از مدتی استفاده تنظیمات اره و گونیا آن به هم بریزد. بهتر است قبل از شروع کار دستگاه کاملا بررسی شود. برای این کار تیغ اره دستگاه را بالا بیاورید و به کمک گونیای مویی، زاویه تیغ اره را مشاهده کنید. اگه گونیا مویی به صورت قائم باشد یعنی تیغ اره تنظیم است. اگر شکافی بین تیغ اره و گونیا باشد باید به وسیله دستگیره تنظیم زاویه صاف شود. مورد بعدی درباره تست دستگاه، بررسی گونیای روی ریل می باشد. برای این کار از یک ورقه استفاده می شود که اندازه آن با توجه به اندازه دستگاه انتخاب می شود و بعد از چند برش، به وسیله پیچ رگلاژ تنظیم می شود. مرحله بعدی تست دستگاه، تنظیم مترها می باشد. متر بالا به وسیله پیچ رگلاژ از اندازه ۱۳۰ تا ۲۴۰ و متر پایین هم با پیچ رگلاژ از اندازه ۱۰ تا ۱۲۹ متر تنظیم می شود. متر پشت تیغ اره معمولا از ۰ تا ۱۲۰ است. نکته‌یی که باید در نظر داشت، ریل دستگاه هر روز باید به وسیله اسپری باد تمیز شود. قرقره هایی که در بازوها هستند حتما باید چک شوند و در صورت آسیب دیدن باعث لرزش دستگاه می شوند. نکته آخر این است که حتما تسمه های دستگاه ماهی یکبار تست شوند.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :