اره عمود بر چرا کج میبره

اره عمود بر

اره عمود بر یکی از ابزار آلات کابینت سازی است که از جمله ابزارهای مهم برقی برای برش دادن چوب است که به دو دسته صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می‌شود. اره عمود بر در حال حاضر در کارگاه‌های نجاری به وفور استفاده می‌شود. نکته‌ای که درباره کار کردن با اره عمود بر مهم می‌باشد این است که در برخی موارد ممکن است که اره عمود بر چوب را درست و صاف نبرد و در اصطلاح کج بری کند. زمانی که چوب کج بریده شود کیفیت و یکنواختی لازم را ندارد و این اتفاق هنگامی می‌افتد که دلایل متفاوتی پشت آن باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد پس با فنی شو همراه باشید.

ضخامت بالای چوب

یکی از دلایلی که ممکن است چوب کج برش داده شود؛ ضخامت بالای چوب است. اگر چوب ضخامت زیادی داده باشد یعنی بین ۳ تا ۷ سانتی متر باشد ممکن است اره عمود بر چوب را نتواند درست برش دهد. برش کج یعنی این که اگر شما یک خط صاف را در نظر بگیرید برش شیب دار است نه صاف و یکدست.

rip by jigsaw,اره عمود بر,چرا کج میبریم,

تیغه اره چکشی یا عمود بر

علاوه بر این که تجربه نجار با کارکردن با اره اهمیت دارد؛ اما ممکن است برخی اجزای دستگاه هم مشکل داشته باشند. تیغه اره عمود بر اگر مشکل داشته باشد چوب کج بریده می‌ود. تیغه‌ای که باید در دستگاه استفاده شود؛ حتما سالم باشد و تیز باشد، چون کخ اگر تیغه کند باشد نمی‌تواند به خوبی تمیز برش دهد. برخی از نجاران مدت زمان زیادی از یک تیغه استفاده می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تا تیغه کند شود و چوب را هم کج برش دهد.

از طرفی کج شدن تیغه یکی دیگر از دلایل است که می‌تواند باعث کج بریدگی پوب شود. اگر تیغه‌تان قدیمی نیست اما چوب را بد می‌برد به دنبال اشکالی مثل کج شدن تیغه بگردید. تیغه اره عمود بر می‌تواند در اثر فشار زیاد یا ضربه دیگر صاف و یک دست نباشد؛ حتی اگر ناصاف بودن آن کم باشد بازهم در کیفیت برش تاثیر دارد. معمولا کج بودن تیغه با چشم قابل مشاهده است؛ اگر تیغه را بررسی کردید و کج بودن را دیدید آن را عوض کنید.

دلایل کج بریدن,rip by jigsaw,اره عمود بر,

ضمنا دندانه‌های ریز تیغه هم می‌تواند دیلی برای کج بری اره عمود بر باشد. برای این اره نجاری انواع و اقسام مختلف تیغه وجود دارد که بعضی از آن‌ها دندانه تیز دارند، بعضی دیگر دندانه‌های بسیار ریز دارند که عموما برای برش فلز و ورق نازک فلز استغاده می‌شود. البته برخی دیگر هم دندانه‌های بزرگ دارند که برای برش دادن ورق سه لایی کارایی دارد. شما زمانی که از تیغه‌هایی که دندانه ریز دارند برای برش ورق‌های چوبی با ضخامت استفاده کنید، چوب با احتمال زیادی کج بریده می‌شود.

چگالی بالای چوب

یکی دیگر از دلایلی که باعث کج بری اره عمود بر می‌شود چگالی بالای چوب است. چوب اگر چگالیش زیاد باشد تیغه به راحتی داخل آن حرکت نخواهد کرد و به احتمال خیلی زیاد کج بریده می‌شود. چوب‌هایی مانند گرد، راش و بلوط عموما چگالی بالایی دارند به همین دلیل در زمان برش دادن آن‌ها حتما به این نکته توجه کنید.

چرا کج میبریم,دلایل کج بریدن,rip by jigsaw,

ضعیف بودن موتور اره عمود بر

اگر چوب کج بریده می‌شود ممکن است مشکل نه از تیغه باشد، نه از چگالی چوب باشد و نه از تجربه و مهارت نجار، در برخی زمان‌ها موتور قدرت زیادی ندارد؛ چرا که تمامی اره‌های موجود در بازار قدرت زیادی ندارند و شرکت‌های عرضه کننده ابزار با قدرت‌های مختلفی تولید می‌کنند که همه آن‌ها سرعت و توان یکی ندارند. اگر شما اره عمود بر با توان کم دارید نیازی نیست که آن را عوض کنید بلکه باید حوصله و آرامش بیشتری در زمان کار کردن با آن به خرج دهید.

اره عمود بر,چرا کج میبریم,دلایل کج بریدن,

خارج شدن تیغه از غلطک

این مشکل یکی از اتفاقات تخصصی است که برای اره عمود بر اتفاق می‌افتد؛ یعنی این که با چشم قابل مشاهده نیست و حتی نجارانی که تجربه بالایی در کار کردن دارند هم در نگاه اول متوجه آن نمی‌شوند. تیغه اره روی یک غلطک رفت و آمد می‌کند و غلطک با نگه داشتن تیغه داخل شیارهای خودش از حرکت کردن چپ و راست تیغه جلوگیری می‌کند.

در برخی موارد در زمانی که به تیغه ضربه وارد شود تیغه از داخل شیار غلطک در می‌آید و به کنار غلطک هدایت شده و در آن‌ جا بالا و پایین می‌رود. عموما وارد کردن فشار زیاد به دستگاه، کارکردن بیش از حد با آن؛ تمرکز و توجه نداشتن زیاد سبب شده تا تیغه خارج شود و عموما فهمیدن آن زمان بر است به همین دلیل شما اگر با کج بریدن چوب مواجه شدید تیغه را بررسی کنید که داخل شیار غلطک رفت و آمد کند.

rip by jigsaw,اره عمود بر,چرا کج میبریم,

یکی از دلایل کج بریدن اره عمود بر

فشار بیش از حد به دستگاه

زمانی که شما می‌خواهید چوب برش دهید باید دستگاه را با دست تان حرکت دهید؛ اگر چوب شما ضخیم بود لازم نیست این فشار را چند برابر کنید چون که ممکن است جای این که چوب را سریعتر ببرید؛ با منحرف شدن تیغه آن را کج ببرید.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :