انواع لامپ از نظر شکل ظاهری

لامپ یک منبع تامین کننده نور مصنوعی است. لامپ‌ها به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می‌شود که یکی از دسته‌هایی که لامپ بر اساس آن تقسیم می‌شود، از نظر شکل ظاهری می‌باشد. در این مقاله در مجله‌ی وب سایت فنی شو نگاهی به انواع لامپ بر اساس شکل ظاهری اشاره خواهیم کرد پس تا انتها با ما همراه شوید. اگر دانشجو رشته‌ی برق ساختمان باشید لامپ‌ها را به خوبی می‌شناسید و آن‌ها را یاد می‌گیرید.

لامپ سری A

لامپ سری A یکی از لامپ‌های کلاسیک به شمار می‌رود. این مدل لامپ عموما برای کاربرد تجاری و خانگی به کار می‌روند. شکل لامپ سری A شبیه به گلابی می‌باشد و پایه ای دارد که در اصطلاح به آن پیچ ادیسون می‌گویند. عددی که پس از حروف A  در شناسه لامپ می‌آید عرض لامپ است. در بازار رایج ترین مدل لامپ سری A، لامپ A19 می‌باشد که کارایی گسترده‌ای داشته و فن‌های سقفی و لوازم خانگی کارایی دارد.

لامپ سری B

لامپ سری بی یکی دیگر از انواع لامپ از نظر شکل ظاهری است. این مدل لامپ صاف است. این مدل لامپ کمی گرد شده است و مطمئن با یکی از آن‌ها به خصوص در لوستر آشنا شده اید. این مدل لامپ برای چراغ‌های تزیینی استفاده می‌شود و کارایی کمتری برای مناطق مورد نیاز به نور بالا دارند.

انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,لامپ سری AR,لامپ سری PAR,

لامپ سری C

لامپ سری C یا لامپ‌هایی که شعله‌های تزیینی دارند مدل دیگری به شمار می‌روند. این مدل لامپ طرح شعله هستند، دارای نوک صاف و خم می‌باشند و در مقایسه با لامپ سری اف، جزئییات کمتری دارند.

لامپ سری F

لامپ سری F شکل شعله هستند و معمولا برای تامین روشنایی داخلی کاربرد دارند. این مدل لامپ برخلاف سایرین مقاومت بالایی در برابر رطوبت بالا، بالا و پایین رفتن حرارت و دما و هوای نامساعد را ندارد. همچنین این مدل لامپ گزینه خوبی برای لوستر است و معمولا در آن استفاده می‌شود چون که امکانات و استقامت خیلی زیادی هم ندارد.

لامپ لینسترا,انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,لامپ سری AR,

لامپ سری G

خیلی از خانه‌های بزرگ لامپ‌هایی می‌خواهند که نور بالایی داشته باشند. مدل لامپ دیگر که برای حیاط خانه بیشتر کاربرد دارد می‌توان به سری G اشاره کرد. این مدل لامپ در اطراف آینه حمام و اتاق خواب هم استفاده می‌شود. لامپ سری G کروی شکل می‌باشند و در اندازه ۲۵  تا ۴۰  وجود دارند.

لامپ سری PAR,لامپ لینسترا,انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,

لامپ سری G را بهتر بشناسیم

لامپ سری R

نورپردازی یک محل تاثیر زیادی کیفیت نور آن دارد. لامپ سری R در نورپردازی سقفی و ریلی استفاده می‌شوند. این مدل لامپ شکل خاصی دارند به همین دلیل برای جاهایی استفاده می‌شوند که زیاد بودن نور جلو لامپ کارایی داشته باشد. به عنوان مثال فروشگاه‌ها پر کاربردترین محل برای این مدل لامپ‌ها هستند چون که قسمت جلو را خیلی پر نور نشان می‌دهند.

لامپ سری AR,لامپ سری PAR,لامپ لینسترا,

مدلهای لامپ سری AR

لامپ MR

لامپ MR مدل دیگری از لامپ است که تنها در نورپردازی تاکیدی و یا روشنایی ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه این مدل لامپ به این مقدار بستگی دارد که نوع چراغ روشنایی و چه میزان نوری نیاز دارد. مراکز تجاری و مسکونی محل‌هایی هستند که از مدل لامپMR  استفاده شایانی می‌شود.

انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,لامپ سری AR,لامپ سری PAR,

لامپ سری ALR

لامپ سری ALR مدلی از لامپ است که بازتابنده آلومینیومی می‌باشد که یک درپوش خیلی بزرگ با پایه کوچک دارد که این امکان را به لامپ می‌دهد تا نور زیادی به سمت جلو بدهد. این مدل لامپ برای جاهایی که نیاز به نور زیاد دارد مناسب است به همین دلیل در باغ یا حیات‌هایی که در شب باید روشن باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لامپ سری PAR

این مدل لامپ مهر و موم شده هستند و دارای یک رشته و یک سطح می‌باشند. این مدل لامپ برای ماشین کاربرد دارد و برای جلوی خودرو، وانت و کامیون کاربرد دارد. این مدل لامپ در ولتاژهای گوناگون طراحی و ساخته می‌شوند. زمانی که لامپ میشکند عوض کرد، این مدل لامپ از شیشه سخت طراحی ساخته شده است؛ از این رو در مقابل ضربه مقاومت دارد.

لامپ لینسترا,انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,لامپ سری AR,

لامپ سری T

همه مدل لامپ بر اساس شکل ظاهری وجود دارد. این مدل لامپ رشته ای و فلورسنت است و آن را می‌توان خیلی راحت از همه مراکز فروش لامپ خرید کرد. لامپ سری تی نحو استفاده هر کدام از آن‌ها با همدیگر فرق دارد. لامپ سری T فلورسنت در پارکینگ، مغازه و بیمارستان کاربرد دارد و لامپ سری T رشته ای برای لوازم خانگی و ورود و خروج ساختمان استفاده می‌شود.

لامپ سری AR

این مدل لامپ، هالوژن با ولتاژ پایین است که عموما برای محوطه طراحی شده است. این مدل لامپ در جاهایی که نیاز به نور بالا و گسترده و باریک دارند به کار می‌رود. لامپ سری AR به شما کمک می‌کند تا نور را به هر میزان که بخواهید عوض کنید.

لامپ سری PAR,لامپ لینسترا,انواع لامپ از نظر شکل ظاهری,

انواع لامپ سری AR را بشناسید

لامپ لینسترا

لامپ لینسترا لوله ای شکل می‌باشند و یک نقطه اتصال تکی دارد. این مدل لامپ برای روشنایی در کمدهای پزشکی، قایق و … استفاده می‌شود. این مدل لامپ هم از شیشه و هم از پلاستیک ساخته می‌شوند.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :