مته دریل و انواع آن

انواع مته دریل

دریل یکی از ابزارهای الکتریکی یا دستی می‌باشد که برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع دریل وجود دارد که قدرت آن‌ها و مدل مته ای درشان به کار می‌رود فرق دارد و با توجه به مدلشان برای سوراخ کردن چوب، فلز و بتن استفاده می‌شوند. مته در دریل اهمیت خیلی زیادی دارد. در ابزارآلات فنی این که متعلقات آن‌ها درست استفاده شود تاثیر قابل توجه ای هم در کیفیت کار آن‌ها و هم در عمرشان دارد. برای دریل مته خیلی مهم است؛ طوری که دریل بدون از آن هیچ کاربردی ندارد. برای گزینش درست مته باید جنس سطح و حفره‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید را بررسی کنید. برای دریل یک سری مته وجود دارد که متداول هستند در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع مته الیت

مته الیت شیاردار است، شکل آن به این صورت است که نوک آن تیز بوده تا بتواند از لغزیدن مته در زمان کارکردن جلوگیری کند و مته کاملا درون چوب فرو برود. این مدل مته عموما برای چوب کاربرد دارد.  زمانی که فرد مته را داخل سطح فرو می‌کند شیارهایی که اطراف مته وجود دارند سوراخ ظریفی ایجاد می‌کند و از این لب پر شوند هم جلوگیری می‌کنند. مته الیت برای کارهای ظریف خیلی کارایی است و سرعت خوبی هم دارد. این مدل مته در بازار در انواع راه به در و نیش قابل تهیه است.

انواع مته,مته دریل,مته گازور چیست,

مته گازور

مته گازور یکی دیگر از انواع و اقسام مته است که برای ایجاد کردن سوراخ در چوب کارایی دارد. باید توجه داشته باشید که این مدل مته برای ایجاد کردن سوراخ‌هایی بیشتر از ۱۲٫۵ میلی متر مورد استفاده قرار می‌گیرد و دریلی که این مدل براش کارایی خوبی دارد، دریل پرسی است. چون که در زمان ایجاد سوراخ عمیق، فشار خیلی زیادی نیاز است؛ زود دریل دستی به آن نمی‌رسد. یعنی می‌توان آن را ایجاد کرد اما ان کیفیت مناسب را نخواهد داشت. مته گازور در صنعت نجاری به خصوص برای تولید کابینت و کمد کارایی زیادی دارد.

انواع مته,مته دریل,مته گازور چیست,

مته گردبر

مته گردبر با توجه به نامی که دارد برای ایجاد برش دایره ای با سوراخ بزرگ استفاده می‌شود. اگر بخواهیم آن را با مته قبلی یعنی گازو مقایسه کنیم باید بگوییم سرعت خیلی بیشتری دارد و دندانه‌های تیز هستند که سطح بیرونی را تراش می‌دهند. کار کردن با این مدل مته برای شما ضایعات کمتری را تولید می‌کند. مته گردبر به جنس ماده ای که قرار است برای آن استفاده کنید مدل بندی می‌شود. در بازار مته گردبرچوب، گردبر ام دی اف، گردبر شیشه و استیل وجود دارند. البته لازم به ذکر است که مدلی دیگری از مته گردبر وجود دارد که مته گردبر متغیر است که دارای سه تکه با دو بازوی متحرک می‌باشد که دارای شعاع گردبر به اندازه‌های گوناگون است.

انواع مته,مته دریل,مته گازور چیست,

انواع مته مخروطی

مته مخروطی که نام دیگر آن مته کاجی است؛ برخلاف مته‌های گفته شده برای سوراخ کردن فلز کاربرد دارد؛ البته این مدل مته برای چوب هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل مته به دلیل داشت فرم ظاهری و شکل پله‌ای که دارد سایزهای آن گوناگون است؛ عموما سوراخکاری با مته ریز انجام شده و سپس سایز آن را تغییر می‌دهند؛ در صورتی که این مدل مته روی خودش انواع سایز دارد و سرعت عمل آن بالاست، پس اصلا نیازی هب تعویض زیاد ندارد. از طرفی مته مخروطی دارای پله‌هایی هستند که همان سایز بندی مته است که اندازه آن از کم به زیاد درجه بندی می‌گردد. از این مدل برای سوراخ کردن در اندازه‌های گوناگون استفاده می‌شود و بیشتر در صنعت برقکاری و انگشترسازی کاربرد دارد.

انواع مته,مته دریل,مته گازور چیست,

مته الماسه

این مدل مته مانند مته‌هایی که برای چوب و فلزات استفاده می‌شود است با این تفاوت که جنسش با آن فرق دارد. مته الماسه از فولاد کارباید تولید شده و دوام و سختی خیلی زیادی دارد. این مته عموما برای سوراخ کردن مواد سخت مثل فلز، کاشی، سرامیک و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. یادتان باشد برای استفاده از این مته در زمان سوراحکاری فلزات حتما از دریل چکشی استفاده کنید تا ذوب شدن و سوختن ایجاد نشود.

مته پاکتی

مته پاکی مخصوص سوراخکاری است که شکل و شمایل پاکت دارد. شکل مته پاکی به این صورت است که سر باریکی دارد که برای هدایت پیچ به کار می‌رود و بخش پهن تر آن برای سوراخ کردن است. این مدل مته به صورت کاملا صاف روی چوب قرار گرفته اما سوراخکاری آن اریب شکل است.

انواع مته,مته دریل,مته گازور چیست,

انواع مته گرانیت

گرانیت یکی از سخت ترین مدل‌های سنگ است که دانه درشت است. اگر بخواهید گرانیت را سوراخ کنید باید به سراغ همجنس آن بروید. در زمان دریل کردن باید روی حالت ضربه ای تنظیم شده باشد و حرارت را روی آب یا مواد خنک کننده کاهش بدهید. در زمان دریل کاری حتما باید به مته توجه کنید؛ اگر مته را درست انتخاب نکنید هم دریل خراب می‌شود و هم محصولی که روی آن کار می‌کنید.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :