انواع مته و کاربرد آن در صنایع مختلف

انواع مته

مته یکی از ابزار آلات بسیار پرکاربرد محسوب می‌شود، که عموماً برای سوراخ نمودن سطح‌های متفاوت و مخصوصا با دریل مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته مته در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. در این مقاله در وب سایت فنی شو نگاهی به انواع مته خواهیم انداخت.

مته الماسه

مته الماسه که ممکن است شما نوع آن را به‌صورت فوباید بدانید که شما از ماشین سنگ سنباده باید جهت تیز کردن نوک مته الماسه هنگامی‌‌که کند می‌شود استفاده نمایید، البته از این مته برای سرامیک و کاشی نیز می‌توان استفاده کرد البته باید یادآوری کنم که در هنگام استفاده از مته الماس اگر از دریل چکشی در هنگام کار استفاده کنید با نتیجه رضایت‌ بخش‌تری مواجه خواهد شد.

مته مخروطی

مته کاجی یا مخروطی که شاید شما نام آن را به صورت مته پله ای هم شنیده باشید که یکی از پر استفاده‌ترین انواع مته شناخته می‌شود البته برای سوراخ نمودن بسیاری از فلزات و یا در برخی از شرایط برای سوراخ نمودن چوب از مته مخروطی استفاده می شود.
دلیل نام‌گذاری مته مخروطی چیست
این سوالی است که ممکن است در ذهن هر فردی به وجود بیاید که اگر به ظاهر این مته دقت نمایید آن را شبیه میوه درخت کاج مشاهده خواهید کرد به همین‌خاطر این نام را برای این مته انتخاب نمودند که از ویژگی‌های جالب مته مخروطی می‌توان به طبقه‌بندی در سایز این مته اشاره نمود و این یکی از مزایای اصلی این مته به شمار می‌رود همینطور باید در نظر داشته باشید که با استفاده از این مته می‌توانید هر اندازه‌ای را به‌دست آورد و احتیاج به عوض نمودن مته نمی‌باشد.

auger,انواع مته,مته آهن,

مته خزینه

مته خزینه که اصولاً برای سوراخ نمودن جای انواع پیچ این مته را مورد استفاده قرار می‌دهند در فعالیت‌های ام دی اف‌کاری؛ کابینت‌سازی و یا حتی سوراخ نمودن چوب از این مته استفاده می‌شود که اگر بخواهید یک سوراخ‌کاری با کیفیت‌تری را انجام دهید می‌توانید از مته خزینه برای فعالیت خود استفاده نمایید، زیرا حادثه‌های کمتری در حال استفاده از مته خزینه پیش می‌آید و هم‌چنین لرزش و ارتعاش هاصی صورت نمی‌گیرد به همین‌دلیل سطح مورد نظر شما به صورت یکدست‌تر شکل می‌گیرد.

مته چوب,مته خزینه,auger,
مته کونیک

این نوع مته که ممکن است شما حرارت خاص و زیادی را از این مته در هنگام سوراخ نمودن مشاهده کرده باشید در سایز‌بندی های متفاوت و عموماً بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد افرادی که از این مته استفاده می‌کنند به‌خوبی می‌دانند که هنگام کار بهتر است از دور پایین دستگاه دریل برای آسیب وارد نکردن به این مته استفاده نمایند و مطمئناً دلیل حرارت بیشتر به خاطر‌این است که نوک مته با سطح کار بیشتر در ارتباط می‌باشد.

انواع مته آهن

مته آهن که از نام آن مشخص است بیشتر برای سوراخ نمودن انواع مختلف آهن آلات، برخی اوقات فلزات و در بیشتر مواقع برای استیل استفاده می‌شود که البته خود مته‌ی آهن در دو نوع دیگر مورد کاربرد قرار می‌گیرد.

انواع مته,مته آهن,مته چوب,
مته آهن کوتاه

مته آهن کوتاه که در گروه مته آهن قرار دارد همان‌طور که از نام آن پیداست به‌خاطر کوتاه‌تر بودن ارتفاع آن در حین سوراخ‌کاری عموماً این مته را برای سوراخ‌کاری‌های ظریف و نازک فلزی به کار می‌برند و یکی از ویژگی‌های بسیار جالب این مته به طور قطع دوری از انواع شکستگی در حین فعالیت سوراخ‌کاری می‌باشد که شما عزیزان برای سوراخ‌کاری‌های قطعات نازکِ جنس‌های آهنی یا فلزی می‌توانید از مته آهن کوتاه استفاده نمایید.

مته آهن بلند

مته آهن بلند برعکس مته آهن کوتاه از ارتفاع بیشتری برخوردار می‌باشد که شما برای سوراخ نمودن قطعه‌های فلزی که کَندو‌کاری بیشتری را می‌طلبند و با عمق بیشتری روبه‌رو هستند می‌توانید از مته‌ی آهن بلند استفاده کنید و دقیقاً برعکس مته‌ی آهن کوتاه این مته احتمال شکستگی را در هنگام کار افزایش می‌دهد وبهتر است در حین کار با این مته بیشتر مراقب باشید.

مته ۵ شیار

مته پنج شیار که از جمله مته‌های بادوام در بین انواع مته‌ها شناخته می‌شود و هم‌چنین برای انواع جنس‌ها می‌توان از این مته استفاده نمود، لازم به‌ذکر است که مته‌ی پنج شیار یکی از انواع مته‌های الماسه به شمار می‌رود و برای سوراخ نمودن سنگ ،گچ ، آجر و بسیاری از موارد دیگر در مصالح سازی می‌توان از این مته استفاده نمود و در قیمت‌های مختلف که طول مته پنج شیار یکی از از دلایل بسیار مهم برروی قیمت این مته می‌باشد که در بزرگ و کوچک بودن طول مته پنج شیار قیمت آن کاملاً متفاوت می‌باشد.

مته ۴ شیار

مته چهار شیار که مانند مته پنج شیار برای سوراخ نمودن بتون مورد استفاده قرار می‌گیرد با این تفاوت که تنها سوراخ‌کاری خود را با قطر حدود ۳۰ میلی‌متر همراه می‌کند که البته باید خاطر‌نشان کنم مته چهار شیار، عموماً به سه اندازه در بازار وجود دارند که شاید نام دیگر مته چهار شیار را به عنوان چهار الماس نیز شنیده باشید.

انواع مته مرغک

نام این مته پرکاربرد را زیاد شنیده‌اید که شکل آن به صورت استوانه‌ای نیز می‌باشد البته در این نوع مته اگر توجه کنید هر دو سر مته برای سوراخ نمودن که معمولاً برای زاویه ۶۰ درجه کاربرد دارد استفاده می‌شود مته مرغک که برای آهنگری بسیار حائز اهمیت است بسیار مورد کاربرد قرار می‌گیرد نوک تیز مته مرغک را که از فولاد ساخته می‌شود را نباید فراموش کنید.

مته خزینه,auger,انواع مته,
مته آلومینیوم

مته آلومینیوم که همان‌طور که از نام آن پیداست برای سوراخ نمودن فلزات از جنس نرم مانند برنج و مس بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما برای عمق‌های بسیار زیادتر می‌توانید از آن استفاده نمایید.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :