قیمت کابینت و بررسی تمامی جوانب

قیمت کابینت بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند جنس بدنه کابینت، صفحه کابینت، یراق آلات، طراحی و نصب آن تعیین می شود. کابینت هایی که در ساخت آن ها از بهترین متریال و طراحی استفاده شده دارای قیمت بالاتر و طول عمر بیشتری هستند. توصیه می شود که به جای خرید کابینت های بی کیفیت ارزان قیمت هزینه بیشتری بپردازید تا مجددا مجبور به خرید کابینت نشوید.

کابینت یکی از قسمت های اصلی هر آشپزخانه ای است و تاثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. امروزه تنوع کابینت ها بسیار بالا است که هر کدام زیبایی و مزایای خاصی دارند. معمولا در ساخت کابینت ها از متریال های مختلفی مانند های گلاس، ملانینه، چوب، MDF، کورین و سنگ گرانیک استفاده می شود. نوع متریال استفاده شده در ساخت کابینت ها نقش مهمی در قیمت کابینت ام دی اف و دیگر کابینت ها دارد. عوامل متعددی می توانند تعیین کننده قیمت کابینت باشند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

محاسبه قیمت کابینت

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که بخواهید برای آشپزخانه منزل کابینت جدیدی سفارش دهید و هر کدام از کابینت سازها قیمت های مختلفی را به شما بگویند. تفاوت قیمت ها می تواند مشتری را گیج کند و نوعی حس بی اعتمادی در او ایجاد نماید و همین مسئله باعث شود که سازنده کابینت و مشتری به راحتی نتوانند با یکدیگر کنار بیایند. در صورتی که اطلاعاتی در مورد روش محاسبه قیمت کابینت داشته باشید راحت تر می توانید این مشکل را حل نمایید. قیمت نهایی کابینت بر اساس موارد زیر مشخص می گردد.

چگونگی محاسبه قیمت تمام شده ساخت کابینت,عوامل موثر بر قیمت کابینت,قیمت کابینت,

جنس بدنه کابینت

جنس متریال به کار رفته در ساخت بدنه کابینت تاثیر مستقیمی بر قیمت کابینت دارد. ام دی اف های مختلفی در بازار وجود دارند که دارای کیفیت های مختلفی هستند و شما می توانید در میان ام دی اف های گوناگون با رنگ های مختلف یکی از سبک های( های گلاس، کابینت ممبران یا ام دی اف، کابینت کلاسیک یا مدرن) را انتخاب نمایید.  ام دی اف های معمولی رایج در بازار در مقایسه با ام دی اف ها با روکش PVC دارای کیفیت پایین تری هستند، از این رو می توان گفت قیمت کابینت ام دی اف کمتر از سایر کابینت ها است.

در ساخت ورق های ام دی اف از ذرات ریز چوب، رزین و پارافین استفاده می کنند و این مواد را تحت فشار گرم قرار می دهند تا منسجم شوند. کیفیت و مرغوب بودن مواد اولیه به کار رفته شده در ساخت ورق ام دی اف بر چگالی و بوی این ورقه ها تاثیر می گذارد و قیمت آن ها بر همین اساس تعیین می شود. در حال حاضر سازندگان کابینت از ورق های ام دی اف ایرانی، اتریشی و ترک استفاده می کنند. توصیه می شود در صورتی که می خواهید کابینت برای آشپزخانه انتخاب نمایید کابینتی با جنس مرغوب انتخاب نمایید، زیرا کابینت های ام دی اف ارزان قیمت پس از مدتی تغییر حالت می دهند و درهای کابینت تراز بودن خود را از دست می دهد و به سختی بسته می شود، در نتیجه باید مجددا برای خرید کابینت هزینه نمایید.

صفحه کابینت

از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت کابینت نوع صفحه کابینت می باشد. امروزه در بازار می توان دو نوع صفحه کابینت شرکتی و دوبل را یافت. صفحات دوبل در مقایسه با صفحات شرکتی دارای قیمت پایین تری هستند، بنابراین یکی از علل تفاوت قیمت هایی که کابینت سازان ارائه می دهند نوع صفحه کابینتی است که در ساخت کابینت استفاده می کنند. برای ساخت صفحه دوبل دو ورق MDF را به هم می چسبانند و ورق های رنگی را در نهایت بر روی آن ها قرار می دهند که از مقاومت کافی در برابر حرارت، رطوبت و خط و خش برخوردار نیستند، در حالی که روکش های مورد استفاده در ساخت صفحه شرکتی از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است و در برابر خط و خش، حرارت و رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است. همین مسئله باعث شده که قیمت صفحه کابینت شرکتی حدود سه برابر صفحه کابینت دوبل باشد.

یراق آلات

برای محاسبه قیمت کابینت هزینه یراق آلات مورد استفاده در ساخت کابینت نیز در نظر گرفته می شود. یراق آلات بخش مهمی از کابینت را تشکیل می دهند و باید از بهترین و مرغوب ترین یراق ها در ساخت کابینت استفاده نمود. کابینت هایی که دارای یراق های با کیفیتی هستند  دارای قیمت بالاتری می باشند. از یراق آلات مورد استفاده در ساخت کابینت می توان به لولا، جک و دستگیره کابینت اشاره نمود. در صورتی که این قطعات از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند مجبور می شوید که پس از مدتی آن ها را تعویض کنید، این امر موجب گشاد شدن جای پیچ ها می گردد و به مرور حالت تراز درها از بین می رود.

قیمت کابینت ام دی اف,محاسبه قیمت کابینت,چگونگی محاسبه قیمت تمام شده ساخت کابینت,

طراحی کابینت

طراحی کابینت و زیبا و استاندارد بودن آن می تواند نقش مهمی در تعیین قیمت کابینت داشته باشد، به طوری که اگر در یک فضا یکسان دو طراحی کاملا متفاوت برای ساخت کابینت ایجاد شود قیمت اجرای آن ها می تواند اختلاف زیادی داشته باشد. هر چقدر که از المان های زیبایی بیشتری مانند دکورها، شلف ها، کابینت های کمدی و نیمه کمدی در ساخت و طراحی کابینت استفاده شود قیمت نهایی کابینت بیشتر خواهد بود، بنابراین در صورتی که می خواهید هزینه کمتری برای کابینت صرف کنید بهتر است مدل ساده تری را انتخاب نمایید.

نصب کابینت

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در بالا نصب کابینت نیز از دیگر عواملی است که بر قیمت کابینت تاثیر می گذارد. خیلی از افراد به این مسئله  توجه نمی کنند و با وجود هزینه بالایی که برای خرید مواد اولیه و طراحی و ساخت کابینت صرف کرده اند، نصب آن را به یک نصاب با تجربه واگذار نمی کنند. همین مسئله می تواند کیفیت و زیبایی کابینت آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو بهتر است در کنار تمام هزینه های ساخت کابینت هزینه بیشتری برای نصب آن بپردازید تا از نتیجه کار رضایت کافی داشته باشید. امیدوارم با نکات ذکر شده و عوامل تعیین کننده قیمت های کابینت بتوانید مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین کابینت آشپزخانه را انتخاب نمایید و زیبایی منزل خود را دو چندان کنید.

امیر قمصری

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :