روغن مناسب کمپرسور باد

روغن مناسب کمپرسور

ازکجا بفهمیم روغن مناسب کمپرسور باد چه روغنی است ؟ کمپرسور باد یکی از ابزارها و تجهیزات لازم در کارگاه‌های نجاری است. دستگاه‌های نجاری اغلب کارایی خوبی دارند البته زمانی که نگهداری و سرویس آن‌ها به موقع انجام شود. روغن کاری کردن به موقع در سلامت نگه داشتن همه دستگاه‌ها نه تنها در حوزه نجاری بلکه در رشته‌های دیگر هم اهمیت دارد. کمپرسور انواع گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به روتاری، یخچالی، پیستونی و اسکرو اشاره کرده که برای کارکردن نیاز به روغن دارند. البته لازم به ذکر است که کمپرسورهایی هم وجود دارند که در کارخانه روغن تزریق می‌شود و نیازی به عوض کردن روغن ندارند. البته لازم به ذکر است که کمپرسورهایی که معمولا استفاده می‌شوند نیاز عوض کردن روغن دارند. در این مقاله نگاهی به عوض کردن روغن کمپرسور و نکاتی درباره آن خواهیم انداخت.

دلایل نیاز به روغن کمپرسور

روغن کمپرسور نقش مهمی دارد. روغن سبب شده تا قطعات متحرک روانکاری شوند و همین طور به عنوان مبدل حرارتی برای خارج کردن دمایی که در کمپرسور ایجاد می‌شود به کار می‌رود. معمولا در کارگاه‌های نجاری از کمپرسورهایی استفاده می‌کنند که سیلندر پیستونی هستند و یا این که نوع رفت و برگشتی می‌باشند که حجم و قدرت مختلفی دارند.

کمپرسور رفت و برگشتی دارای یک موتور هستند و حرکت دورانی آن محور موتور و به صورت مستقیم انجام شده و یا این که با استفاده از فولی و تسمه با میل لنگ به حرکت رفت و برگشت بر می‌گردد که این حرکت با قطعه ای به اسم شاتون که به پیستون وصل است و سبب شده حرکت پیستون داخل سیلندر انجام شود صورت می‌گیرد. از طرفی اگر هواساز کمپرسور بدون نیاز به روغن کار کند در صورت زمان پیستون داخل سیلندر داخ شده و منبسط می‌شود که در ادامه شاتون‌ها خواهند شکست و به میل لنگ آسیب زیادی وارد می‎‌شود.

بهترین روغن کمپرسور,تایم تعویض روغن,چرا روغن کمپرسور را عوض کنیم,

دلایل عوض کردن روغن کمپرسور

خیلی از افراد این سوال را می‌پرسند که چرا باید روغن کمپرسور را عوض کنند و چه ضرورتی برای این کار است؟ در پاسخ باید گفت که با گذشت زمان گرد و غبار که منشا آن‌ها رینگ هستند به درون روغن  وارد شده و ساییده می‌شوند که به مرور زمان سطح داخلی سیلندر کمپرسور خط و خش می‌اندازد؛ به همین دلیل باید روغن به صورت دوره ای عوض شود تا قطعات آن سالم کار کنند.

شاید روغن در نگاه خیلی از افراد مهم نباشد؛ اما همان سر وقت تنظیم کردن آن سبب شده تا دستگاه به خوبی کار کند و دیگر نیازی نباشد تا آن را تعمیر یا تعویض کرد؛ همین کارهای جزئی باعث شده تا دستگاه از تعمیرات هزینه بر در امان بماند و تا سالیان بتواند به خوبی به کارکردن خود ادامه دهد.

روغن مناسب کمپرسور باد,بهترین روغن کمپرسور,تایم تعویض روغن,

روغن مناسب کمپرسور باد

روغنی که باید در کمپرسور یه کار رود در کاتالوگ خرید آن نوشته شده است؛ اما معمولا برای کمپرسورهای پیستونی که در بیشتر کارگاه‌ها کارایی دارند از روغن مخصوص VDL100 استفاده می‌کنند که باید برای کمپرسورهای اسکرو به سراغ روغن با گرید ۶۸ رفت. از طرفی لازم به ذکر است که غلظت مناسب برای روغن کمپرسور ویسکوزیته  ۲۰ و ۳۰ می‌باشد که ویسکوزیته ۳۰ برای تابستان و ۲۰ برای زمستان مناسب است.

چرا روغن کمپرسور را عوض کنیم,روغن مناسب کمپرسور باد,بهترین روغن کمپرسور,

روغن خودرو قابل استفاده نیست

روغنی که برای خودرو به کار می‌رود مناسب دستگاه‌های دیگری نیست. روغن خودرو برای کمپرسور اصلا مناسب نیست؛ چرا که ویسکوزیته آن‌ها تفاوت دارد. رطوبت موجود در آن با رطوبت روغن کمپرسور فرق دارد. روغن‌های خودرو مواد شیمیایی و افزودنی دارند که برای نظافت موتورهای احتراقی مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل قابل استفاده در کمپرسور نیستند.

زمان عوض کردن روغن کمپرسور

برای عوض کردن روغن کمپرسور داخل کاتالوگ راهنمای آن نوشته شده است؛ اما اگر از کمپرسور زیاد کار نمی‌کشید پس از ۳۰۰ الی ۵۰۰ ساعت کارکرد می‌توانید روغن آن را عوض کنید که تقریبا می‌شود شش الی هشت ماه در سال.

مقدار مناسب روغن کمپرسور

اندازه مناسب روغن کمپرسور با استفاده از خط وسط گیج شیشه ای روغن مشخص می‌شود و اگر بیش از اندازه در آن روغن ریخته شود روغن اضافی از سوراخ تخلیه آن خارج شده و به کمپرسور آسیب می‌زند.

تایم تعویض روغن,چرا روغن کمپرسور را عوض کنیم,روغن مناسب کمپرسور باد,

نحوه عوض کردن روغن کمپرسور

روغن باید معمولا بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ کارکرد کمپرسور عوض شود. پیش از آن که بخواهید روغن را عوض کنید باید دستگاه را به مدت زمان ۲۰ دقیقه روشن کنید تا روغن آن گرم و داغ شود. درب ورودی روغن را در زمان تعویض باز کنید تا هوا وارد مخزن گردد؛ سپس پیچ خروجی روغن را باز کرده تا روغن را در ظرفی خالی کنید. در پایان هم خروجی روغن را ببندید.

یادتان باشد در زمان ریختن روغن باید کمپرسور در سطح تراز باشد و پس از روشن شدن ورودی و خروجی روغن آن را با دستمال تمیز کنید. البته لازم به ذکر است که عوض کردن روغن کمپرسور هم نیاز به تجربه و مهارت دارد و باید آن توسط فردی که با دستگاه زیاد کار کرده است انجام شود.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :