شناخت انواع سنباده و طرزکار آن

انواع سنباده

اگر بخواهید بهترین نسخه از پروژه‌های نجاری یا فلزی خود را انجام دهید، بدون شک استفاده از شن و ماسه یکی از قسمت‌های اصلی و اساسی کارتان خواهد بود. حتی اگر برای از بین بردن لبه‌های دندانه دار، سوراخ کردن، آماده سازی و یا چسباندن سنباده زنی کنید. هر کدام از این مراحل برای دستیابی به بهترین نتیجه انجام می‌شود؛ اما نوع سنباده و نوع متریال تماما در کیفیت کار شما تاثیر گذار هستند. در این مقاله در وب سایت فنی شو نگاهی به انواع سنباده و کارایی آن خواهیم انداخت پس با ما همراه باشید. در گویش عامیانه هنگام تلفظ به سنباده گاهی سمباده هم میگن که حالا اشکالی نداره !!

زبری انواع سنباده

برای انجام هر پروژه‌ ای به یک سمباده با زبری متفاوتی نیاز دارید. در زمان خرید سمباده با اعداد شامل ۸۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ رو به رو می‌شوید که هر کدام میزان تراکم متفاوت از سمباده را به شما نشان می‌‌دهد. در دسته بندی سنباده هر اندازه این عدد بالاتر باشد میزان زبری سنباده کمتر است. عموما برای درجه بندی زبری سنباده از میکرون استفاده می‌کنند. سنباده‌هایی که بین ۲۴ تا ۳۶ قرار دارند خیلی زبر هستند، در حالی که بین ۴۰ تا ۵۰ سنباده زبر محسوب می‌شوند و اگر درجه سنباده ۶۰ تا ۱۰۰ باشد متوسط است و بیشتر از ۱۰۰ باشد سنباده در دسته بندی نرم قرار دارد.

دسته بندی انواع سنباده با جنس دانه متفاوت

هر ماده‌ای اگر مواد آن فرق داشته باشد در نتیجه کار تفاوت دارد. در سنباده این که جنس دانه چیست اهمیت زیادی دارد. جنس دانه در سنباده هم تاثیر دارد. اگر شما در زمان خرید علاوه بر درجه سنباده به جنس آن هم توجه کنید، موفقیت آمیز خرید خواهید کرد.

انواع سنباده,سنباده آلومینا زیرکونیا,سنباده اکسید آلومینیوم,

سنباده اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم همه کاره ترین دانه ساینده مصنوعی است که به طور معمول در سه نوع صورتی، سفید، قهوه ای و نیمه شکننده وجود دارد. اکسید آلومینیوم یک ترکیب شیمیایی از آلومینیوم و اکسیژن است که در اثر همجوشی ایجاد می‌شود و سپس از با استفاده از سری صفحه‌های توری تقسیم شده و بر اساس اندازه طبقه بندی می‌شود. هر یک از انواع آن در حدود ۹ در مقیاس درجه بندی سختی ماوس قرار دارند. ( ماوس یک مقیاس اندازه گیری است که میزان مقاومت مواد در مقابل خراش را نشان می‌دهد) مقیاس ماوس مواد معدنی معمولی یک تا ده قرار دارد. از طرفی ساینده‌هایی که روکش اکسید آلومینیوم دارند در سنباده زنی با تسمه و سنباده زنی دستی هم کاربرد دارند.

سنباده سیلیکون کاربید,سنباده یا سمباده,انواع سنباده,

سنباده آلومینا زیرکونیا

آلومینا زیرکونیا که به آن زیرک یا زیرکونیوم هم گفته می‌شود با استفاده از قالب ریخته گری ساخته می‌شود و عموما در اندازه‌های درشت وجود دارد. دانه این ماده برای از بین بردن مواد سنگین در کارخانه‌ها و چوب‌های خام و از بین بردن خاک رس فلزات خیلی سخت استفاده می‌شود. این ماده بیشتر در پشت پارچه‌های سنگی در بازار وجود دارد. همچنین ذرات این مواد مصنوعی هستند و برای صاف کردن لبه فلزات و مواد سر سخت کارایی دارند. برای سنباده زدن فلزات از سنباده آلومینا زیرکونیم استفاده می‌شود و در زمان استفاده نیازی به تعویض دائم آن هم نیست.

سنباده آلومینا زیرکونیا,سنباده اکسید آلومینیوم,سنباده سیلیکون کاربید,

سنباده سیلیکون کاربید

سیلیکون کاربید یکی دیگر از دانه‌های محبوب در انواع سنباده است که نیمه‌ ای از آن دارای سیسلسیم و کربن است که با استفاده از احیا کربوترمال تولید می‌شود. این ماده سخت ترین دانه ساینده رایج است که به جز الماس اندازه آن ۹٫۵ درجه در مقیاس ماوس است. اگر چه کاربید سیلیکون خیلی زودتر از اکسید آلومینیوم فرسوده می‌شود؛ اما شکننده تر و تیز تر است و همین طور محصول با دوامی هم می‌باشد که به دلیل سختی برای موادی با سطوح خشن و زبر به عنوان مثال فلزات سخت استفاده می‌شود و تنها دانه‌ای هم هست که می‌توان روی سنگ، سنگ مرمر و شیشه به کارگرفت.

سنباده یا سمباده,انواع سنباده,سنباده آلومینا زیرکونیا,

از کاربید سیلیکون به صورت مکرر در کاربرد شن و ماسه مرطوب م همین طور پرداخت خودرو استفاده می‌شود و در ساینده‌های درشت تر برای از بین بردن زنگ زدگی و برش زدن پوشش قدیمی کاربرد دارد. ضمنا از کاربید سیلیکون می‌توان برای تراشکاری بین پوشش‌های تکمیل شده در کارهای نجاری استفاده کرد. ضمنا سیلیکون کارباید مواد دیگری برای سنباده است که ذرات آن مصنوعی هستند. این مدل سنباده برای چوب، پلاستیک و فلز کارایی دارد و تقریبا همه کاره است؛ از این رو محبوبیت بالایی دارد.

گارنت

گارنت مدل دیگری است که ذرات آن طبیعی بوده و برای سنباده زنی موادی با سختی کمتر مانند چوب به کار می‌رود. این جنس سنباده برای مواد سر سخت مثل فلز مناسب نیست.

انواع سنباده دستی و برقی

سنباده هم می‌تواند دستی و هم برقی باشد و به طرق مختلف قابل به کاربردن است. زمانی که یک ورق سنباده را به اندازه کف دست تا کنید و زمانی که زبری آن از بین رفت آن را تا کنید تا کارایی بیشتری داشته باشد. از طرفی سنباده دستی ارزان قیمت هم وجود دارد که پد پلاستیکی دارند و گیره‌های جانبی آن برای به کار بردن و گرفتن راحت تر سنباده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :