ویژگی ابزار آلات ارگونومیک مناسب

ویژگی ابزار آلات

ابزار آلات دستی از گذشته های دور وجود دارند که به مرور زمان، با گسترش و پیشرفت تکنولوژی این ابزارها جای خودش را به  ابزارآلات پیشرفته داده است. انتخاب ابزار مناسب نه تنها در کیفیت کار تاثیر دارد، بلکه باید در حوزه سلامتی نجار هم تاثیر زیادی می گذارد. اگر ابزار نامناسب باشد پس از کار کردن با آن به تاندون، مفاصل و عصب فشار زیادی وارد می گردد و قسمت های زیادی از بدن را تحت تاثیر می دهد؛ طوری که فرد پس از مدتی بدن درد، دست درد، مچ درد و …. را احساس می کند و به اسکلت و مفصل بدن اش آسیب رسیده است.

دستورالعمل طراحی ابزار مناسب

با توجه به آسیب دید نجاران و کسانی که با ابزارها کار می کنند؛ امروزه دستورالعمل هایی برای تولید و استفاده از ابزار به خصوص ابزار آلات پر کاربرد نجاری ایجاد شده است که نقش مهمی در سلامتی و کیفیت کار کردن دارند در ادامه برخی از ویژگی آن ها را بیان خواهیم کرد پس با وب سایت فنی شو همراه باشید.

ابزارآلات ارگونومیک,دسته ابزار آلات,شکل ابزار آلات,

ویژگی وزن ابزار آلات

اولین عاملی که در مناسب بودن ابزارآلات نقش مهمی ایفا می کند، وزن ابزار است. وزن ابزار در گرفتن، بلند کردن و کار کردن با آن تاثیر دارد. اگر یک نفر بخواهد ابزاری را استفاده کند که باید برای آن ی کدست را به کار ببرد وزنش نباید از ۱٫۴ کیلوگرم بیشتر باشد. همچنین ابزارهایی که کارکردن با آن ها خیلی به دقت نیاز دارد باید وزنی کمتر از نیم کیلو گرم داشته باشند. در واقع توزیع وزن باید به صورتی باشد که تراز ابزار با مرکز دست گرفتن آن یکی باشد؛ به عنوان مثال دریل ها که در هر کارگاه نجاری وجود دارد؛ استفاده می شود؛ اگر قسمت جلوی آن وزنش زیاد برای تعادل داشتن آن نیاز به انرژی زیادی دارد. به همین دلیل نجار که نمی تواند وزن دستگاه را کاهش دهد باید به دست و بدن خود فشار زیادی وارد کند تا دریل را نگه دارد.

نکات خرید ابزار آلات,ویژگی ابزار آلات,ابزارآلات ارگونومیک,

ویژگی دسته ابزار آلات

دسته ابزار باید به صورتی باد که حتی زمانی که فرد می خواهد برای با آن کار کند به بتواند انگشتان دستش را به خوبی به حالت مشت بگیرد. از طرفی ابزارآۀاتی که ظریف هستند و برای ظریف کاری مورد استفاده قرار می گیرند باید به صورتی باشند که دسته آن را انگشت های خودشان جا دهند تا بتوانند ابزار را به خوبی کنترل نمایند.

از طرفی قطعه دسته ابزار هم تاثیر دارد؛ دسته ابزار عموما به شکل بیضی یا استوانه ای طراحی و تولید می شود و قطر دسته آن در زمانی که مشت دست گرفته می شود ۳٫۸ سانتی متر می باشد. کمترین قطر توصیه شده برای دسته ابزار ۳ سانتی متر و بیشترین  آن ۴٫۶ سانتی منتر می باشد. ابزارهایی که ظریف هستند باید ۱ سانتی متر و حداقل ۰٫۸ سانتی متر قطر داشته باشند. ضمنا طول دسته ابزار حداکثر باید ۱۴ سانتی متر و حداقل ۱۰٫۲ سانتی متر باشد.

دسته ابزار آلات,شکل ابزار آلات,نکات خرید ابزار آلات,

ویژگی شکل ابزار آلات

شاید در بین ویژگی های ابزار مهمترین آن شکلش باشد. شکل ابزار در این که چه جوری مچ کارایی داشته باشد مهم است. دسته باید طوری باشد که نیازی به بیش از حد خم و جمع شدن مچ دست نداشته باشد و به فرد اجاره بدهد تا دست را در حالت خنثی بگذارد و زمانی که نیرو اعمال می شود در یک راستا باشد نه این که به یک قسمت بیشتر وارد گردد.

ویژگی ابزار آلات,ابزارآلات ارگونومیک,دسته ابزار آلات,

نکات مهم برای خرید ابزارآلات

اگر به دنبال ابزاری هستید که به حفظ سلامتی شما کمک کند بهتر است یک سری نکات را در نظر بگیرید.

ابزار را خم کنید اما دسته آن را دست نزنید؛ سعی کنید به سراغ ابزارهایی بروید که دسته زاویه دارد و خمیده دارند. از طرفی از نیروی تماسی جلوگیری کنید. عموما سعی کنید که از ابزار برقی به جای دستی استفاده کنید تا بتوانید کمترین نیرو را به بدن خود وارد کنید. از طرفی دو دسته باید بین ۱۱٫۴ تا ۱۴ باشد. ضمنا اگر ایمنی کار برای تان خیلی اهمیت دارد به سراغ ابزارهایی بروید که کلاچ ایمنی دارند.

ابزارهایی وجود دارند مثل انبر که دو دسته دارند فاصله بین آن دو باید ۷٫۶ سانتی متر باشد یا این که حداقل آن ۵٫۱ سانتی متر و حداکثر آن باید ۱۰ سانتی متر باشد که همه افراد با هر توانی از آن استفاده کنند.

شکل ابزار آلات,نکات خرید ابزار آلات,ویژگی ابزار آلات,

متریال ابزارآلات ارگونومیک مناسب

ابزارآلات می توانند از مواد مختلفی تولید شوند؛ ابزار استاندارد باید بین دست و دسته اصطکاک مناسب داشته باشد. از این رو ابزار های دستی باید از مواد غیر رسانا و تراکم پذیر تولید شده باشند. در دسته هایی که بافت خاصی داشته باشند فرد راحت تر آن را در دست می گیرد به همین دلیل لیز نمی خورد. اما در ابزار آلات برقی که عایق حرارتی خیلی مهم است و باید ویژگی های الکتریکی آن هم حفظ شود باید ابزار هایی که دسته پلاستیکی و سیلیکونی دارند انتخاب شوند.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :