کاربرد انواع چکش و پتک

انواع چکش و پتک

چکش  و پتک که  نام آن را بسیار با یکدیگر شنیده‌اید انواع مختلفی دارد. عموماً  از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که در وزن‌های متفاوتی در بازار مورد فروش قرار می‌گیرد؛ چکش و پتک که با کاربرد متفاوتی همراه است،هر کدام از آن با کاربردی خاص مورد استفاده قرارمی‌گیرد. در این مقاله در وب سایت فنی شو نگاهی به کارایی آن‌ها خواهیم انداخت پس با ما همراه باشید.

انواع چکش و پتک

کاربرد خاصی که برای چکش و پتک وجود دارد باعث شده انواع مختلفی از این ابزارها به وجود بیاید که هرکدام برای فعالیتی خاص استفاده می‌شود و به همین دلیل در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود.

جنس چکش و پتک

در قدیم عموماً چکش و پتک از جنس سنگ بودند اما امروزه آن را بسیار با جنس چوب مشاهده می‌کنیم که جنس چوب آن راحت‌تر و هم‌چنین بهتر عمل می‌کند.

شکستن سنگ با چکش آهنگری

شکستن سنگ کار بسیار دشواری می‌باشد که باروش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد و برای شکستن سنگ‌ها و بتن اصولاً از چکش آهنگری استفاده می‌شود؛ که البته نوع استفاده‌ی از آن در نحوه‌ی شکستگی بسیار تاثیردارد.

حمل آسان چکش و پتک

چکش و پتک نسبت به کارایی و استفاده بسیار خوب و پرفایده‌ای که دارد حمل و نقل آسان و راحت‌تری نیز دارند که یکی از مزیت‌های اصلی و مهم برای چکش و پتک محسوب می‌شود در هرگونه شرایط خاص می‌توان وسایل را به راحتی حمل نمود و در مسافت‌های متفاوت هیچ‌گونه مشکلی برای افراد به وجود نمی‌آورد.

کاربرد پتک در نجاری

نجاری شغل جالبی است زیرا در انتهای کار با تصویر جدید مواجه می‌شویم که با پتک چوبی که کاربرد فراوانی در نجاری دارد می‌توان ضربه‌های خوب و درست را به مغار در حرفه نجاری وارد آورد بدون شک در هر مغازه نجاری یک پتک چوبی وجود دارد.

پتک نجاری,تفاوت پتک با چکش,فرق بین چکش با پتک چیه,

وزن چکش و پتک

نمی‌توان برای چکش و پتک وزن خاصی را در نظر گرفت زیرا نسبت با کاربرد و استفاده‌ی تخصصی که دارد هر کدام در وزن‌های متفاوتی تولید می‌شوند که برای فعالیتی خاص می‌باشند.

سر و دسته انواع چکش و پتک

عموماً فردی که قصد تهیه‌ی چکش را داشته باشد ابتدا به سر و دسته‌ی این ابزارها توجه می‌کند، زیرا کاربرد هر کدام به سر و دسته‌ی آن‌ها مربوط می‌شود که این دو قسمت از بخش‌های بسیار مهم در چکش و پتک به حساب می‌آیند.

استحکام چکش و پتک

استحکام و پایداری انواع چکش و پتک به‌ دلیل فولاد کربنی در قسمت سر چکش می‌باشد که این قسمت باعث می‌شود استقامت وسیله به حد بالایی دست پیدا کند و قدرت زیادی را در اختیار داشته باشد البته حرارتی که برای سر این ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد کمک بسیار زیادی در خاص بودن استحکام چکش و پتک می‌شود.

چکش برق‌کاری

چکش برق‌کاری و چکش نجاری شباهت بسیار زیادی برای کاربرد با یک‌دیگر دارند که تفاوت آن‌ها فقط در نوع زاویه‌ی آن می‌باشد، عایق برقی در چکش برق‌کاری بسیار مهم و مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً دسته‌ی چکش برق‌کاری را از جنس فایبرگلاس برای آن تولید می‌کنند.

پتک نجاری,تفاوت پتک با چکش,فرق بین چکش با پتک چیه,

مقاومت بالا در چکش آهنگری

چکش آهنگری بدون شک از جمله چکش‌هایی می‌باشد که مقاومت بسیار بالایی دارند و عموماً از این چکش برای شکل دادن انواع فلزات سنگین استفاده می‌شود.

انواع چکش و پتک آلومینیومی

برخی اوقات نیاز است که به برخی از سطح‌ها ضربه وارد شود اما تغییر پیدا نکردن سطح بسیار برای ما حائز اهمیت می‌باشد، برای این کار می‌توانیم به سراغ چکش و پتک آلومینیومی برویم زیرا این چکش ضربه‌های بسیار خوبی را به سطح مورد نظر وارد می‌آورد بدون اینکه هیچ‌گونه تغییری بر روی سطح ایجاد شود.

پتک نجاری,تفاوت پتک با چکش,فرق بین چکش با پتک چیه,

مزیت پتک نسبت به چکش

مزیتی که پتک نسبت به انواع دیگر چکش دارد به‌دلیل دسته‌ی بلندتر آن ؛ نوک تیز آن‌ها برای شکستن سنگ می‌باشد که در بین انواع چکش پتک از استفاده و مزیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

مزیت دسته‌ی‌ پتک در استفاده‌ی آن

به‌هیچ عنوان افراد نباید نگران استفاده از پتک باشند زیرا ان‌ها نسبت به فعالیتی که می خواهند انجام دهند پتک مورد نظر را با وزن ایده‌آل انتخاب می‌کنند و حتی اگر وزن پتک سنگین باشد دسته‌ای که برای پتک  استفاده می‌شود هرچه بلندتر، توان استفاده از آن را برای افراد راحت‌تر می‌کند.

کاربرد فوق‌العاده چکش و پتک

دلیل کاربرد استفاده بسیاری که مردم از چکش و پتک دارند به‌خاطر قیمت مناسب آن نسبت به ابزار‌های گران قیمت‌تر می‌باشد و هم‌چنین کاربرد بسیار خوبی که چکش و پتک دارند برای بسیاری از فعالیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و این‌گونه دیگر نیازی نیست شما از ابزارهای سنگین وزن  که حمل و نقل آن را  دشوار می‌نماید.

قیمت انواع چکش و پتک

قیمت پوتک و چکش نسبت به کاربرد ، وزن و مدلی که دارند کاملا متفاوت می‌باشد اما در صورت کلی نسبت به ابزارهای دیگر چکش و پتک از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشند.

جنس دسته در چکش و پتک

توجه به نوعِ جنسِ دسته و هم‌چنین طرح به وجود آمده برای چکش و پتک یکی از عوامل بسیار مهم در هنگام خرید این ابزار می‌باشد، زیرا نسبت به کاربرد شما، محصول باید طرح مناسبی داشته باشد تا بتوان به راحتی با آن مشغول به فعالیت شوید بنابراین در خرید چکش و پتک  باید به نوعِ دسته، توجه بسیار زیادی نشان دهید.

اهمیت شکل سری در چکش و پتک

شکل سَری در چکش و پتک بسیار مهم است زیرا کیفیت و مقاومت اصلی چکش و پتک به شکل سَری آن برمی‌گردد و شما برای هرنوع استفاده و کاربرد باید ابتدا در هنگام خرید به شکل سَری این ابزار توجه بسیار زیادی داشته باشید تا متوجه شوید که از چه نوع استاندارد و کیفیتی برخوردار می‌باشد که کیفیت چکش و پتک را در شکل سَری را می‌توان متوجه شد زیرا کاربرد اصلی این ابزار به شکل سَری آن‌ها بسیار مرتبط می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :