انواع ام دی اف و انواع MDF

انواع ام دی اف

سوال خیلی ها اینه ؟ ام دی اف  MDF چیست و انواع آن چگونه تولید می‌شود ؟

ام دی اف یک تخته است با چگالی معمولی و چگالیش بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد که مخفف عبارت

(medium density fiberboard)

است .ام دی اف نوعی فراورده ی چوبی می باشد.به عبارت دیگر  انواع ام دی اف ها نوعی تخته فیبر اند که به صورت خشک تولید می‌شود .

برای تولید ام دی اف ها از چوب استفاده می‌شود و فرآیند تولید آنها با قطع درختان و کندن شاخه ها، برگ ها و پوسته ی روی تنه ی آن‌ها آغاز می شود ودر واقع بخش فیبری مانند چوب را به صورت خرد چوب در می‌آورند. پس از آن برای اینکه  هر گونه قطعات آهنی و فلزی وغیره از خرده چوبها جدا شود آنها را می شویند و از صافی‌های مختلفی (از قبیل صافی آهنربایی) عبور می دهند.

میتونید در این مطلب هم  انواع چوب را بشناسید ( کلیک کنید )

سپس نوبت مرحله ی دسته بندی است اکنون باید هر گونه خرده چوب(گونه ها با توجه به سایز و نوع چوب دسته بندی می شوند) در هر اندازه‌ای وارد دستگاه مربوطه اش ‌شود تا خرده چوب‌ها را به صورت فیبر در بیاورد  .فیبر هایی که اکنون در اختیار داریم فیبرهایی با چگالی نسبتا پایین هستند که فشار اندکی که به آنها وارد می شود به صورت فیبری با ضخامت ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متری در می‌آیند.

انواع ام دی اف

کلاس A

انواع ام دی اف نازک

MDF چیست,ام دی اف چیست,انواع MDF,

دیوار ، پوشش سقف، PVC کاربرد های متنوعی دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم : استفاده برای ساخت کفپوشها، کاربرد در صنعت خودرو سازی ،ساخت رویه درب‌های چوبی ، سطح (دیواره) پشتی کابینت‌ها یا کمدها

کلاس B

(انواع ام دی اف ضخیم)

این نوع ام دی اف ها  ضخامت بالا تری دارند که بی نهایت برای ((ماشین کاری)) و یا ساختن رویه هایی که دارای نقش و نگارند مناسب هستند که علت آن نیز همان ضخامت بالاتر آنهاست که از حساسیت آن می کاهد و فرایند کار با چوب را اسان تر می کند

انواع ام دی اف,ساخت ام دی اف,کلاسهای ام دی اف,

انواع ام دی اف با کلاس C

 (ام دی اف با فرمالدهید کم)

قطعا صنعت مبلمان مدیون این نوع ام دی اف هاست زیرا این نوع ام دی اف ها به علت مقاومت در برابر خوردگی گزینه مناسبی برای کار در صنعت مبلمان و…. هستند.

MDF چیست,ام دی اف چیست,انواع MDF,

انواع ام دی اف با کلاس D

( انواع ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت)

یک تفاوت عمده در بین ام دی اف های این نوع و نوع قبل وجود دارد ئ ان هم این است که :در نوع(کلاس) قبلی در ساخت ام دی اف از فرمالدهید کمی استفاده می شد(اما با این وجود فرمالدهید داشت.)

در این نوع ام دی اف به جای استفاده از فرمالدهید اوره از نوعی  چسب استفاده می شود که همین کار موجب مقاومت این نوع در برابر رطوبت شده است

انواع ام دی اف با کلاس E

(ام دی اف مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها)

چوب ها و فراورده های چوبی همیشه محل مناسبی برای تجمع حشرات و رشد و نمو قارچ ها بوده اند علت ان هم بسیار واضح است چوب به راحتی رطوبت را در خود جمع میکند و شرایط را مهیا می سازد

با توجه به این موضوع و اهمیت رعایت اصول بهداشتی  در این نوع ام دی اف ها که شامل پارکت ها و… می شوند حشره کش و مواد ضدقارچ وجود دارد.

انواع ام دی اف با کلاس F

ام دی اف مقاوم در برابر آتش

در مورد قفسه های چوبی فروشگاه ها و یا دیوار های چوبی و هر چیزی که احتمال احتراق ان وجود داشته و سالم ماندن ان حیاتی است باید از این نوع ام دی اف ها استفاده بشود….

انواع ام دی اف,ساخت ام دی اف,کلاسهای ام دی اف,

انواع ام دی اف با کلاس G

(فیبر با چگالی بالا )HDF

در ساخت برخی از وسایل چوبی سبک بودن و در عین حال مقاوم و محکم بودن اهمیتی اساسی دارد

همان طور که پیش تر گفتیم چگالی عموم فیبرها بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد

اما به منظور افزایش مقاومت و در عین حال سبکتر شدن باید چگالی فیبرها بیشتر شود که عموما با افزایش فشار پرس و یا برخی از افزودنی ها به خمیر چوب در فرایند تولید کردن ام دی اف می توانیم به فیبر هایی با چگالی بالا تر از ۸۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب برسیم .

MDF چیست,ام دی اف چیست,انواع MDF,

کلاس H

بیشتر به عنوان عایق حرارتی و صوتی و … کاربرد دارند

در واقع این نوع ام دی اف ها همچون یک عایق در برابر حرارت و صوت عمل کرده  و اجازه ی عبور صوت و حرارت را نمی دهند

کلاس I

انواع ام دی اف با روکش تزئینی

به منظور زیبایی این نوع ام دی اف ها دارای روکش ها پلاستیکی( هم جنس پی وی سی) و یا ملامینه هستند که عموما در منازل و ادارات از این نوع ام دی اف ها استفاده می شود.

اما ملامینه چیست؟ ملامینه ها روکش هایی براق و ضد خش هستند که در برابر رطوبت قوام دارند و به منظور روکش زینتی  روی نئوپان و ام دی اف کشیده و استفاده می شوند.

انواع ام دی اف,ساخت ام دی اف,کلاسهای ام دی اف,

انواع ام دی اف با کلاس J

ام دی اف‌ قالب گیری شده

این نوع ام دی اف ها عمدتا به عنوان رویه در ساخت درب‌های چوبی و ازاین قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد

MDF چیست,ام دی اف چیست,انواع MDF,

انواع ام دی اف با کلاس K

کاربرد آن در ساخت آرک‌هاست و ستون‌های چوبی شکل داخل ساختمان، پارتیشن بندیها، ، اسباب بازیها و … است و مزایایی مانند قابلیت شکل پذیری راحت تر و لبه‌های صاف، محکم‌تر و سبک‌تر بودن است.

MDF کلاس L

انواع ام دی اف هایگلس (high Gloss)

این نوع ام دی اف ها دارای روکشی پلاستیکی به اسم پلکسی گلاس هستند

پلکسی گلاس ها همانند شیشه دارای شفافیت بالا اند و جنس آنها از نوعی پلی کربنات می باشد و نسبت به شیشه سبک‌ترند. هایگلاس ها عموماً یک رو بوده که یک رویه آنها را با لایه محافظ مثل سلفون و.. پوشانده‌اند

انواع ام دی اف,ساخت ام دی اف,کلاسهای ام دی اف,

انواع نوارهای کاربردی در ام دی اف

نوار PVC

نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان مورد  استفاده قرار می گیرد نوار پی وی سی از مواد بسیار مقاوم و از جنس پلاستیک تهیه می شود . که تصویر ان را مشاهده می کنید

MDF چیست,ام دی اف چیست,انواع MDF,

نوار کاغذی یا اتویی

نوار کاغذی محصولی است مانند نوار پی وی سی که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان استفاده می شود با این تفاوت که کیفیت آن بسیارکمتر از نوار پی وی سی می باشد و در برابر ضربه از نوار پی وی سی بسیار ضعیفتر می باشد و قوام کمتری دارد اما به مراتب ارزان تر است.

انواع ام دی اف,ساخت ام دی اف,کلاسهای ام دی اف,

 

 

مدیر سایت

1 دیدگاه برای انواع ام دی اف و انواع MDF

    بشیر :

    چقدر مفید بود دمتون گرم

دیدگاه خود را بیان کنید :