تخت تاشو یا تخت مورفی چیست

تخت تاشو

تختهای مورفی زیر مجموعه ی تخت های تاشو هستند که دارای یک ویژگی منحصر به فرد هستند !

تخت تاشوی مورفی از این ویژگی جذاب برخوردار است که بعد از استفاده، می‌توان آن را به سمت دیوار جمع کرد و دیگر هیچ اثری از آن در محیط باقی نمی‌ماند. در واقع این تخت روی دیوار نصب شده و با استفاده از اهرم‌ها باز و بسته میشود.

مزایای تخت مورفی چیست؟

مهم‌ترین مزیت تخت مورفی این است که به راحتی می‌توان فضای اتاق خواب را برای انجام سایر فعالیت‌ها مثل فضای کار یا ورزش به راحتی باز کرد و کاربری اتاق را تغییر داد. نکته دیگر استفاده راحت از این وسیله است. چنان که نیازی به جمع کردن ندارد و به سرعت بسته و از نظر پنهان می‌شود.

این تخت‌ها متناسب با ابعاد تشک‌های موجود در بازار ساخته می‌شوند.

صرفه جویی در فضا

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، اصلی ترین هدف و مزیت تخت های تاشو در صرفه جویی در فضاهای کوچک است. اگر فضای اتاق شما محدود است، یک تخت دیواری می تواند در حالت عدم استفاده به سادگی جمع شده و هیچ فضایی را اشغال نکند

استفاده به عنوان تخت مهمان و….

تخت تاشو,تخت کم جا,تخت کمجا,

عملکردهای چند گانه تخت تاشو

تخت های متحرک و چند کاربردی علاوه برصرفه جوی در فضا و و هزینه های مادی، می توانند یک فضا را به چند فضای کاربردی دیگری تبدیل کنند. مانند تلفیق اتاق خواب با اتاق کار یا نشیمن. همچنین می توان با استفاده از این تکنولوژی در فضای نشیمن، علاوه بر ایجاد فضای خواب مخصوص میهمانان، فضایی برای کار، سرگرمی یا غذاخوردن فراهم نمود

با توجه به نیاز کاربر و فضای مورد استفاده، تخت های قابل تغییر می توانند به مبلمانی برای نشستن، قفسه کتاب، محل ذخیره سازی و .. تبدیل شوند. در مورد دکوراسیون داخلی منزل بیشتر بدانید

تخت مورفی,قیمت تخت تاشو,تخت تاشو,

علت نام گذاری این نوع تخت به عنوان “مورفی” چیست؟

تختخواب مورفی اولین بار در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط ویلیام لارنس مورفی در سان فرانسیسکو ساخته شد. او در آپارتمان کوچکی زندگی می‌کرد که کمبود فضا، آزارش می‌داد و تختخوابش بیشتر فضای خانه را پر می‌کرد. به همین دلیل به فکر افتاد که به یک آهنگر تختی سفارش دهد که این تختخواب داخل کمد اتاقش جا بگیرد و مخفی شود. و سفارش چنین تختی زا به یک اهنگر داد به این ترتیب اولین تختخواب دیواری ، توسط مورفی ساخته شد. والبته تا به امروز تغییراتی از قبیل سبک تر شدن و طراحی ها زیبا تر در آن رخ داده است.

مورفی که درژانویه سال ۱۸۷۶ در کلمبیا متولد شد، در سن ۱۵ سالگی برای ادامه تحصیل به سانفرانسیسکو نقل مکان کرد

معایب تخت های تاشو (مورفی)

دوام پایین

از آنجایی که تخت های تاشو مکانیزم خاص خود در بیرون کشیده شدن و جمع شدن را دارند، ممکن است به اندازه تخت های ثابت با پایه های مستحکم مقاوم نباشند البته که نوع کاربری از آن هم خیلی مهم و تاثیر گذار است.

قیمت بالاتر نسبت به تخت های معمولی

در حالت کلی تختهای تاشو هزینه ساخت و نصب بیشتری نسبت به تخت های معمولی و ثابت دارند. هرچه اندازه تخت تاشو مورد نظر شما بیشتر باشد، قیمت آن نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت. علاوه بر هزینه ساخت، تخت خواب های دیواری تاشو نیازمند استفاده از لوازم جانبی برای نصب و باز و بسته شدن هستند. با توجه به اصول ایمنی، بهتر است از لوازم و اتصالات باکیفیت استفاده کنید که همین مسئله باعث افزایش قیمت نهایی تخت خواب شما میشود.

 

بخشهای یک تخت تاشو (تخت مورفی دیواری)

مقایسه ی حالت بسته و باز تخت مورفی

تخت کم جا,تخت کمجا,تخت مورفی,

 

طبقه بندی انواع تخت های تاشو متحرک :

به طور کلی از نظر  تکنولوژی و مشخصا ت عملکردی  این تخت ها را به  ۳  دسته اصلی تقسیم می کنند .

۱-تخت ها ی دیواری (مورفی) : که توضیحات آن داده شد و یکی از نمونه های اولیه آن را در تصویر زیر می بینید .

۲-تخت ها ی آ سانسوری : همانطور که از اسم تخت خواب های آسانسوری مشخص است، با حرکت عمودی به سمت سقف، باعث صرفه جویی در فضای اتاق می شوند به طوری که وقتی استفاده ای از آن نمی شود، با استفاده از سیستم ریلی و دکمه الکترونیکی یا کنترل از راه دور، به سمت بالا حرکت کرده و در زیرسقف و یا در هر ارتفاعی که مورد نیاز است قرار می گیرند. به منظور استفاده بهتر از این سیستم، وقتی تخت زیر سقف قرار می گیرد، با استفاده از لامپ های نصب شده در کف آن می توان فضای اتاق را روشن کرد. همچنین می توان زیر تخت را با رنگ ها یا پوشش های دکوراتیو تزیین کرد تا علاوه بر صرفه جویی در فضا، به المان زیبایی در سقف تبدیل شد.

تصویری از این نوع تخت را می توانید مشاهده کنید

قیمت تخت تاشو,تخت تاشو,تخت کم جا,

۳ – تخت های کشویی :

تخت کشویی یه گزینه ی عالی برای اتاق مهمان است به این ترتیب که این فضا در بیشتر مواقع می تواند به عنوان اتاق کار یا یه نشیمن خصوصی باشد و هر زمان که نیاز به تخت بود، از تخت کشویی به عنوان تخت مهمان استفاده کرد

 

 

 

 

 

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :