ابزارهای مورد نیاز نجاری

ابزارهای مورد نیاز نجاری

کسانی که می خواهند نجاری و کابینت سازی را به عنوان رشته مورد نظر انتخاب کنند، باید بدانند که در کنار علاقه به این رشته باید با ابزار و وسایلی که در این حرفه نیاز دارند، آشنا شوند. اگر شما هم از افرادی هستید که به نجاری علاقه دارید و می خواهید آن را به صورت حرفه ای دنبال کنید، قبل از هر چیز باید با ابزار و وسایل مورد استفاده در آن رشته آشنا شوید. ممکن است گروهی از افراد علاقه مند به نجاری، بارها و بارها با یک چاقو، تکه چوبی را برش داده و با آن شکل های متفاوتی را به وجود آورده باشند. اگر افرادی که به نجاری علاقه و استعداد کافی را برای انجام این کار دارند، می توانند با دانستن ابزار مورد نیاز این حرفه و سپس آموزش دیدن در رشته نجاری به یک نجار ماهر تبدیل شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با ابزارهای مورد نیاز نجاری آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

ساده ترین ابزارهای مورد نیاز نجاری

ابزارهایی وجود دارند که جزو ساده ترین وسایل هستند و برای شروع ضروری است که همه ی آن ها را تهیه کرده و نحوه استفاده از آن ها را یاد بگیریم.

۱٫ رنده
رنده وسیله است که در نجاری از آن برای صاف کردن سطح چوب و یا برای کاهش ضخامت آن استفاده می شود. رنده ها در صنعت نجاری در در انوع متفاوتی تولید می شوند و دوتا از ساده ترین رنده ها، رنده چوبی و رنده فلزی نام دارند که رنده چوبی دارای یک تیغه و رنده فلزی دارای دو تیغه است.

۲٫چکش
چکش یکی از ابتدایی ترین وسایلی است که در خانه بیشتر افراد پیدا می شود؛ وجود چکش و وسایلی مانند این بسیار ضروری است و برای شروع کار باید تهیه شود.

۳٫سنباده
سنباده در بیشتر اوقات در نهایت استفاده می شود؛ برای این که ناهمواری های سطح چوب را از بین ببرد. قبل از رنگ کاری یک قطعه چوب باید با سنباده ناهمواری های آن را از بین ببریم تا در ادامه کار، چوب و کار ما خراب نشود. با این کار، نتیجه در آخر باکیفیت تر خواهد شد. سنباده می تواند در سه نوع مورد استفاده قرار بگیرد.
• سنباده برقی
• سنباده بادی
• سنباده دستی
میزکار، متر، پرگار، گونیا، نقاله، تراز، سنگ رومیزی، اره دستی، گیره نجاری، کولیس، مغار و مته دستی و مواردی مانند این ها که از ابتدایی ترین ابزارها مورد نیاز نجاری هستند.

 

,,,

ابزارهای مورد نیاز برش

۱٫ اره نواری
شما می توانید از این اره برای ایجاد برش های منحنی و یا تکه تکه کردن قطعات چوب استفاده کنید.

۲٫ فارسی بر
این دستگاه تکه چوب ها را به صورت چهل و پنج درجه برش می دهد و می توان از این اره برای قطع کردن تکه چوب ها از یکدیگر نیز استفاده کنیم.

۳٫ اره گرد
برای برش های مستقیم از اره گرد استفاده می شود و در برش زدن ام دی اف بسیار پرکاربرد است. شما می توانید به راحتی این اره را جابه جا کنید.

۴٫ اره عمود بر
می توان گفت اره عمود بر یکی از پرکاربردترین اره ها در صنعت نجاری است که دارای یک تیغه باریک می باشد و شما می توانید بسته به نوع چوب این تیغه را تغییر دهید.

۵٫ اره دستی
این اره نیز باید در تمام کارگاه های نجاری وجود داشته باشد؛ البته این نوع اره در مدل های متفاوتی مانند اره دو طرفه، اره ساطوری و … تولید می شود.
تمام اره ها ابزارهای موردنیاز نجاری هستند و اگر هر کدام از آن ها در کارگاه شما وجود نداشته باشد، یک جای کار شما لنگ خواهد زد؛ پس بهتر است قبل از شروع همه چیز را آماده کنید.

ابزارهای مورد نیاز نجاری برقی

۱٫ مکنده خاک اره
قطعا باید وسیله ای وجود داشته باشد تا خاک اره ها را جمع کند و به طور طبیعی شما نمی توانید خودتان آن ها را جمع کنید. از این رو می توانید از مکنده خاک اره برای این کار استفاده کنید.

۲٫ اور فرز
برای ایجاد شیار یا تراش روی چوب می توان از این دستگاه استفاده کرد که همین دستگاه انواع متفاوتی دارد.
دستگاه های دیگری نیز مانند پمپ باد، دریل برقی و ستونی، رنده برقی از مهم ترین دستگاه ها هستند که باید از آن ها در کار نجاری استفاده کنید. ابزارهای مورد نیاز نجاری می توانند در کیفیت های متفاوتی تولید شوند.

ابزارهای مورد نیاز نجاری برای اندازه گیری

۱٫ کولیس
۲٫ متر
۳٫ گونیا و نقاله
۴٫ تراز
تمام این وسایل برای اندازه گیری های دقیق استفاده می شوند؛ برای مثال شما می توانید با استفاده از کولیس شعاع داخلی و خارجی را بدست بیاورید. وجود هر یک از این ابزارها ضروری است یا برای تراز بودن چوب نیز از تراز استفاده می شود و بهره گیری از متر نیاز برای بدست آوردن ابعاد چوب هاست.

ابزارهای مورد نیاز نجاری در خانه
برخی از افراد این کار را در خانه انجام می دهند و برای این گروه از افراد دیگر نیاز نیست دستگاه های بزرگی تهیه کنند؛ آن ها می توانند با داشتن مقدار کمی وسیله، این کار را در خانه انجام دهند. البته لازم به ذکر است کاری که در کارگاه صورت می گیرد، به هیچ وجه با کاری که در خانه و با وسایل کم انجام می شود، برابر نیست.

۱٫ چاقو نجاری
این چاقو یکی از ضروری ترین ابزارها است که دارای یک تیغه تیز و برنده و یک دستگیره است که در رشته منبت کاری از این چاقو استفاده می شود. البته این چاقو نیز دارای انواع متفاوتی است.

۲٫ گیره نجاری
بهتر است از این گیره برای نگه داشتن قطعات استفاده کنید؛ زیرا اگر این گیره نباشد ممکن است کار شما در نهایت آن چیزی که می خواهید نشود.

۳٫ سنباده
شما برای صاف کردن سطح چوب و هموار کردن آن به سنباده نیاز دارید که خود سنباده دستی ها نیز به چند مدل مختلف وجود دارند.

۴٫ میزکار
وجود میزکار می تواند به شما در راحتی کار کمک کند؛ البته اگر این میز هم وجود نداشت شما می توانید یک میز معمولی تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :