دستگاه فارسی بر را بشناسید

فارسی بر فنی شو

دستگاه فارسی بر یک نوع اره برقی است که برای برش های زاویه دار به کار می رود؛ دستگاه فارسی بر کاربرد بسیار زیادی دارد؛ از دستگاه های بسیار زیادی در زمینه چوب استفاده می شود اما یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین دستگاه ها، دستگاه فارسی بر است. این دستگاه دقت بسیار بالایی دارد و می توانید چوب ها را با این دستگاه برش دهید. برای شناخت دستگاه فارسی بر در ادامه با ما همراه باشید.

 

دستگاه فارسی بر چیست؟

وقتی می خواهید چوب ها را برش دهید، باید به زاویه ها دقت بسیار زیادی کنید؛ با استفاده از دستگاه فارسی بر می توانید، زاویه ها را درست برش دهید. دستگاه فارسی بر یکی از ابزارآلات سبک و باکیفیتی است که شما می توانید آن را به راحتی حمل کنید. این دستگاه را می توانید به دو صورت شارژی و برقی خریداری کنید. از دستگاه فارسی بر می توانید به راحتی استفاده کنید؛ شما می توانید برای کار در جاهای دیگر این دستگاه را به راحتی حمل کنید. دستگاه فارسی بر یکی از محبوب ترین و کارآمد ترین ابزارها است.

 

مدل های دستگاه

این دستگاه دو نوع پرکاربرد دارد؛ فارسی برها چوب را به دو صورت عمودی و طولی برش می دهند که در ادامه هر دو آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

 1. دستگاه فارسی بر کشویی

دستگاه فارسی بر کشویی نام دیگری نیز دارد که به آن فارسی‌بر ریلی می گویند. این دستگاه چوب ها را به صورت طولی برش می دهد. این دستگاه به شما اجازه می دهد که چوب ها طول بیشتری داشته باشند؛ این نوع از دستگاه فارسی بر وزن بیشتری دارد و حمل و جابه جایی آن نیز سخت تر است.البته نوع ابزارآلات این دستگاه ها در نام های بازرگانی مختلف، گوناگون است.

 

 1. دستگاه فارسی بر ثابت

دستگاه فارسی بر ثابت، کارآیی بیشتر و بهتری نسبت به دستگاه کشویی دارد. این دستگاه جای بسیار کمی را اشغال می کند و شما می توانید از این دستگاه در کارگاه هایی که فضای کوچکی دارند، استفاده کنید.

 

بخش های دستگاه

این دستگاه مانند دستگاه های دیگر از بخش های گوناگونی ساخته شده  است؛ این بخش ها عبارتند از:

 • گونیای درجه بندی
 • محافظ تیغه
 • الکتروموتور
 • گونیای متصل به خط کش
 • اهرم تنظیم ارتفاع در تیغه

این ها فقط چند تا از بخش های مهم دستگاه هستند؛ این دستگاه از بخش های زیادی تشکیل شده است.

 

نکات مهم قبل از خرید دستگاه

این دستگاه انواع مختلفی دارد که ما دو تا از آن ها را به شما معرفی کردیم؛ هر یک از این دستگاه ها مزایایی داشته و با هم تفاوت هایی نیز دارند. شما باید برای خرید این دستگاه ها به مواردی توجه کنید که این موارد به شرح زیر اند:

 • افرادی که به صورت حرفه در این صنعت کار می کنند، باید دستگاهی خریداری کنند که قابلیت و توانایی بیشتری داشته باشد؛ و طبیعی است با بالا رفتن قابلیت های دستگاه قیمت آن هم بیشتر خواهد شد.
 • در هنگام خرید این دستگاه ها باید به ایمنی آن ها توجه بسیار زیادی کنید؛ زیرا این دستگاه ها با سرعت بسیار زیادی می چرخند، پس باید از ایمنی آن ها مطمئن شوید.
 • در هنگام خرید این دستگاه ها باید به اندازه تیغه ها توجه کنید؛ این تیغه ها در سایز های مختلفی مثل ۱۸۰، ۲۱۰، ۲۵۰ و ۳۰۰ میلی متری استفاده می شود؛ لازم به ذکر است که تیغه ها می توانند قطر بیشتری داشته باشند.
 • در خرید این دستگاه ها باید به تیغ دستگاه ها توجه کنیم؛ برای مثال برای برش چوب ام دی اف باید به جنس تیغه توجه کنیم.

در کجا می توانیم از دستگاه فارسی بر استفاده کنیم؟

از این دستگاه می توانیم در زمینه های مختلفی استفاده کنیم؛ در ساختمان سازی برای برش دادن چارچوب های در و پنجره می توانیم از این دستگاه استفاده کنیم؛ از این دستگاه ها در صنعت جوشکاری نیز استفاده می شود. همان طور که گفته شد از این دستگاه ها در زمینه ساختمان سازی و جوشکاری استفاده می شود؛ چون این دستگاه ها می توانند آهن، چوب و … را به خوبی برش بدهند. البته لازم به ذکر است دستگاه مقاومت بسار بالایی دارد.

 

,,,

 

مزایای دستگاه فارسی بر

 1. سرعت بالا

این دستگاه سرعت بسیار بالایی دارد؛ پس می تواند یکی از بهترین دستگاه ها برای برش چوب و چیزهایی از این قبیل است.

 1. ایمن

این دستگاه ها ایمنی بسیار بالایی دارند و می توانیم با خیال راحت از آن ها استفاده کنیم؛ البته برای کار با این دستگاه باید از عینک و وسایل ایمنی استفاده کنیم.

 1. دارای خط کش

این دستگاه ها دارای خط کش هایی هستند که روی دستگاه قرار دارد و این خط کش ها اندازه گیری را دقیق تر خواهند کرد.

 1. سایز های مختلف

این دستگاه ها در ابعاد و اندازه های مختلفی درست می شوند و می توانیم بسته به نیازمان از آن ها استفاده کنیم.

 1. کار راحت

با استفاده از این دستگاه ها کار ما راحت تر خواهد شد و می توانیم با کمی تمرین به خوبی روی آن مسلط شویم.

 

چگونه از دستگاه فارسی بر مراقبت کنیم؟

 • یکی از راه های مراقبت از این دستگاه ها این است که پس از استفاده آن ها را تمیز کنیم.
 • دومین نکته این است که از الکتروموتور ها مراقبت کنیم؛ زیرا آن ها بسیار حساس هستند.
 • برای جابه جا کردن دستگاه حتما آن را از برق بکشید.
 • کلید دستگاه را با دست روشن کنید.

 

قیمت دستگاه

این دستگاه قیمت یکسانی ندارد؛ زیرا این دستگاه ها در انواع مختلفی تولید می شوند و کارآیی آن ها با هم متفاوت است. شما باید در خرید این دستگاه ها دقت کنید و آن ها را از شرکت هایی بخرید که برند آن ها اصل باشد. قیمت این دستگاه از دو میلیون شروع می شود تا شصت میلیون؛ البته بعضی از دستگاه ها ممکن است بالای شصت میلیون قیمت داشته باشند. لازم به ذکر است در خرید این دستگاه ها به نکات گفته شده توجه کنید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :