خراطی چیست و چه کاربردی دارد؟

خراطی

چوب، نسبت به سنگ ها لطیف تر می شود و خیلی ساده و راحت تر با دستگاه فرم می گیرد و تبدیل به یک شی مد نظر می گردد، به همین دلیل شما می توانید از آن ها بهره می گیرد. کار با چوب از چندین سال گذشته اهمیت زیادی دارد و امروزه به کار می رود و تاثیر زیادی دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن ها کارهای گوناگونی دارند، شما نمی توانید از چوب بهره بگیرید بلکه در جاهای دیگر به کار ببرید به همین دلیل منبت کاری، معرق کاری، خاتم کاری و خراطی با توجه به این ها انجام می شود.
هنر خراطی یکی از صنایع دستی ایران می باشد که تا به امروز برای بشر بسیار جالب می باشد، به همین دلیل در شاخه های گوناگونی در این کارها ایجاد می گردد، به کارگیری از چوب نه تنها در صنعت نجاری نیست بلکه در موارد دیگر استفاده می شود. هنر خراطی از دیرباز تا به امروز رواج زیادی داشته و طرفداران مخصوص به خودش را دارد. به همین دلیل این هنر در جنبه های گوناگون استفاده می شود. خراطی در بیشتر شهرهای ایرانی رواج می گیرد، اما در شهرهای گوناگون به کار می رود، از این رو قابلیت های زیادی ایجاد می کند.

 

خراطی چوب

 

در خراطی چوب از چوب های گوناگون استفاده می شود، از جمله رایج ترین آن ها می توان به توسکا، گلابی، شمشاد، افرا؛ زیتون، نارون، زبان گنجشک، چنار، چوب سفید و فوفل اشاره کرد.

 

ابزارهای مهم در خراطی چیست

برای شکل دادن به چوب باید از ابزارها و روش های مناسب بهره بگیرید. اصلی ترین ابزارهای دستی مورد استفاده در خراطی عبارتند از:

  • ابزارجداسازی
  • اسکنه یا مغار
  • گازها
  • خراش دهنده ها یا پولادها
  • ابزار سوراخ کردن

 

تکنیک های خراطی چیست؟

هر یک از تکنیک های خراطی برای تولید یک محصول به کار می رود. به عبارتی دیگر باید بهتان بگوییم که نوع چوب بررسی می کند که از کدام روش برای خراطی باید بهره گرفت که در ادامه آن ها را به شما می گوییم:

  • تراش دوک
  • تراش دوک تزئینی
  • تراش تکه ای
  • تراش صفحه ای
  • تراش کاسه ای

 

ماشین خراطی یعنی چی ؟

برای انجام خدمات خراطی باید از دستگاهی به نام ماشین خراطی یا دستگاه تراش چوب بهره بگیرید. این دستگاه به خراط برای کارهای عملیاتی مانند سنباده زدن، برش، تراش، سوراح کاری، تغییر شکل و روکش کردن کمک می کند. قطعه روی دوک این ابزار نصب می شود و سپس با استفاده از موتور الکتریکی دستگاه به حرکت در می آید و از ۲۵۰ تا ۲۵۰۰ دور بر دقیقه می گردد.

 

,,,

 

آموزش خراطی

امروزه این رشته با توجه به قابلیت هایی که دارد به شما بازار کاری خوبی می دهد، آموزش خراطی می تواند سبب شما چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور به دنبال کار باشد. آموزش خراطی یک سری کارکردهای مختلفی دارد، اما باید بدانید که شما می توانید از آن ها بهره بگیرید. تمرین و تکرار جزء اولویت ها در زندگی شما می باشد. شما می توانید با توجه به تمریناتی که انجام می دهید، خودتان را تقویت کنید. شما می توانید با انجام کارهای گوناگون خیلی ساده و راحت بتوانید بهره بگیرید.

 

نکاتی برای خرید دستگاه خراطی

برای خرید این دستگاه باید به یک سری موارد توجه کنید، اول از همه شما می توانید برای تهیه کردن این دستگاه ها به نیازهایتان توجه کنید. شما باید با دستگاه خراطی نیازهایتان را به پایان برسانید، همین طور چه چیزهایی را می خواهید دربیاورید و از آن ها بهره مند شوید. به همین دلیل با حرفه خراطی و آثار هنری یک سری موارد را بدانید و از آن ها استفاده نمایید.

 

هزینه هایتان را در نظر بگیرید

همیشه باید به این نکته توجه کنید که این دستگاه می توانید قیمت های متفاوتی داشته باشد و شما باید آن ها را در نظر بگیرید تا بتوانید آن ها را تهیه کرده و بهره بگیرید. به همین دلیل قیمت ها و هزینه های شما قابلیت های بالایی ایجاد می کند. این موارد به شما یک سری قابلیت ها می دهد و شما می توانید از آن ها به درستی بهره مند شوید. به همین دلیل بودجه شما را باید مد نظر قرار دهید و از آن ها استفاده نمایید. امروزه شما می توانید از این کارکردها به درستی بهره مند شوید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :