خرید چوب نجاری و نکات مهم

خرید چوب نجاری

چوب برای نجاری اهمیت خیلی زیادی دارد. اگر چوب را به درستی را تهیه نکنید، نمی‌توانید محصولات و فرآورده‌های چوبی خوبی درست کنید. هیچ درختی بدون عیب نیست؛ اگر کمی دقت در انواع چوب داشته باشید می‌توانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. البته لازم به ذکر است امروزه ابزار و تجهیزات مدرنی وجود دارند که الگوهای رشد درخت را بررسی کرده و سپس با استفاده از آن به انتخاب انواع چوب با کیفیت کمک می‌کنند. در این مقاله در وب سایت فنی شو نگاهی به این نکات خوهیم انداخت پس با ما همراه باشید.

ایرادات طبیعی چوب

درخت در مدت زمانی که پا برجاست با مشکلات متعددی می‌تواند مواجه شود درست ماندد انسان، خطرات طبیعی می‌توانند به آن حمله کنند و در برخی مواقع نواقصی روی آن ایجاد کنند. یکی از ایراداتی که چوب به صورت طبیعی آن را دارد پوسیدگی در بخش ساقه درخت است.  در بعضی از درختان به دلیل این که ساقه می‌شکند و تنه درخت پوسیده می‌شود که معمولا قابل ترمیم نیست، یک بخش از پوسیدگی ایجاد شده که در مقابل فضار مقاومت خیلی خیلی کمکی دارد و چهره بدنی به چوب و تنه درخت می‌دهد. اگر از چوبی استفاده کنید که این ایراد را داشته باشد در کیفیت محصول نهایی شما تاثیر خواهد گذاشت.

چه چوبی بخریم,خرید چوب خوب,چه چوبی بخریم,

سوراخ شدن توسط پرنده

اگر در جنگل قدم زده باشید و یا داخل یک باغ که درختان زیادی دارد به تنه درختان توجه کرده باشید، آثار دارکوب و پرندگانی که روی آن لوله ساختن را خواهید دید. از مشکلات طبیعی دیگری که می‌تواند برای هر تنه درخت رخ دهد همین سوراخ‌ها هستند که اگر درخت جوان باشد و این سوراخ‌ها ایجاد شود به مرور زمان و با گذشت عمر درخت، مقاومت چوب آن کمتر و کمتر می‌شود. سوراخ شدگی توسط پرندگان و وجود هر گونه شکاف روی چوب برای نجاران با تجربه و ماهر خیلی اهمیت دارد.

آسیب‌های قارچی و انواع آن

آسیب‌های قارچی یکی از شایع ترین مشکلات چوب درختان است. قارچ‌ها در همه جای طبیعت وجود دارند به خصوص در مناطق معتدل و مرطوب، آن‌ها در کنار درختان رشد می‌کنند و اثرات متعددی روی چوب درخت می‌گذارند که گاهی در حد یک کله و گاهی به پوک شدن کلی چوب منجر می‌شود.

خرید چوب خوب,چه چوبی بخریم,خرید چوب خوب,

خرابی چوب در اثر قارچ

پوسیدگی‌های قهوه‌ای

بعضی از قارچ‌ها وجود دارند که مهاجم هستند و به شدت به چوب حمله می‌کنند؛ طوری که حتی می‌توانند مغز چوب را هم مورد آسیب قرار دهند، این مدل قارچ‌ها به شدت برای چوب خطرناک هستند. این مدل قارچ ترک‌هایی مشابه با ترک روی زمین، روی تنه یا مغز چوب می‌گذارد. چوب‌هایی که درگیر این مدل قارچ‌ها می‌شوند، عموما برای نجاری و تولید محصولات خیلی با کیفیت مناسب نیستند.

چه چوبی بخریم,خرید چوب خوب,چه چوبی بخریم,

لکه‌های آبی روی چوب

برخی از درختانی اعم از افرا و کاج دارای لکه‌های آبی هستند که از طریق قارچ‌ها ایجاد شده‌اند. قارچ‌هایی که این نوع لکه را روی درخت می‌گذارند عموما از شیره درخت تغذیه کرده و رنگ آن را تغییر می‌دهند. این مدل قارچ آسیب نابود کننده‌ای به چوب نمی‌زنند و فقط رنگ آن را تغییر می‌دهند.

خرید چوب خوب,چه چوبی بخریم,خرید چوب خوب,

چوب آب خورده

پوسیدگی ناشی از رطوبت

رطوبت می‌تواند ضربه مهلکی به چوب بزند؛ برخی از قارچ‌ها وجود دارند که در زمانی که رطوبت زیاد می‌شود به سراغ چوب درخت آمده و آن را تجزیه شیمیایی می‌کنند که در این زمان رنگ چوب عوض می‌شود. اگر شما در زمان بررسی چوب درختان طبیعی با تغییر رنگ مواجه شد‌ه اید حتما بررسی کنید که این تغییر رنگ ناشی از قارچ یا آُیب دیدن نباشد چون معمولا به این دو عامل ایجاد می‌شود.

کسری الوار

اگر از ایرادات طبیعی چوب و قارچ‌ها بگذریم یکی دیگر از عواملی که برای خرید چوب مهم است، کسر داشتن الوارهاست. اگر در بازار داخلی چوب‌های وارداتی روسی را با دقت بررسی کنید با این مورد روبه رو خواهید شد. زمانی که الوار از بخش خارجی تنه برش خورده می‌شود؛ این امکان وجود دارند که بخشی از لبه الوار کسر باشد که از کیفیت چوب می‌کاهد. همچنین در زمان خرید الوار به پارگی و شکاف روی آن هم توجه کنید که در زیبایی ظاهری چوب تاثیر منفی دارند؛ الوارهایی که این شکاف را داشته باشند اصلا مناسب استفاده در کار نیستند؛ البته لازم به ذکر است که این الوارها در زمان خیس و مرطوب بودن، قابل مشاهده نیستند و زمانی مشخص هستند که چوب خشک شده باشد.

چه چوبی بخریم,خرید چوب خوب,چه چوبی بخریم,

تجربه در زمان خرید چوب نجاری

اگر یک فرد عادی و بدون تجربه در خرید چوب، انواع مختلف چوب درختان را بررسی کند، شاید مشکلات زیادی از آن را متوجه نشود؛ چرا که درک کردن برخی از ایرادات چوب درخت نیاز به تجربه و کار کردن بیش از حد با چوب درخت دارد. برخی از ایرادات چوب قابل چشم پوشی و اصلاح هستند در صورتی که برخی دیگر در کیفیت کار و تمام مواردی که به چوب مربوط است تاثیر منفی دارند از این رو تجربه در انتخاب چوب مناسب  و کاربردی خیلی مهم است.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :