رنگ چوب چیست؟

رنگ چوب

در حال حاضر چوب یکی از پرکاربرد ترین محصولات و مصنوعات به شمار می رود که از آن استفاده زیادی می کنند و همیشه مورد توجه افراد زیادی می باشد. چوب از ویژگی های زیادی برخوردار است به عنوان مثال ماندگاری و مقاومت زیادی در مقابل خوردگی و رطوبت دارد که از عوامل گوناگونی برخوردار می باشد. صنعت چوب در حال حاضر یکی از پولساز ترین مشاغل به شمار می رود. چوب و ام دی اف جزء مصالح پر کاربرد می باشد که امروزه استفاده زیادی می شود. در ادامه مواردی را به شما می گوییم پس با فنی شو همراه شوید.

 

قیمت چوب

چوب از مزایای زیادی برخوردار است، چوب ها کیفیت خوبی دارند، مقاومت آن ها بالاست، اما چوب قیمت بیشتری نسبت به سایر محصولات دارد. چوب یک عنصر طبیعی به شمار می  رود و عموما در طبیعت به رنگ های تیره است. اما باید بدانید که چوب در تولید محصولات زیادی به کار می رود؛ اما رنگ آن مناسب نمی باشد، به همین دلیل تکه های چوبی را رنگ می کنند. همین طور رنگ زدن یک سری دیگر برتری هایی دارد.

 

اهمیت رنگ زدن

رنگ زدن اصولی چوب یک سری مزایا دارد، اول از همه این که سبب می شود تا دوام و ماندگاری چوبی بیشتر شود؛ همین طور ساختار متفاوت و مخصوصی دارد؛ همین طور در کارهای گوناگون نیاز به مهارت و چسب هم دارد. اما رنگ زدن چوب یک سری مراحل دارد که اگر آن ها را به ترتیب بخواهیم به شما بگوییم عبارتند از:

  • سنباده زنی
  • تمیز کردن سطح چوب
  • زیر سازی
  • بتونه کاری
  • اجرای رنگ

 

,,,

سنباده زنی

اولین مرحله که اهمیت زیادی در این زمینه دارد سنباده زنی می باشد. سنباده زنی باید درست و حرفه ای انجام شود و نتیجه بهره وری را بهتر کند. سنباده زنی حرفه ای کاری سخت و اگر شما مهارت نداشته باشید می تواند یک سری مشکلات ایجاد کند. همین طور سنباده زنی سبب می شود تا رنگ تثبیت شود و همین طور رنگ روی چوب خوب بچسبد. سنباده اجازه نمی دهد تا پوب ورقه ورقه شده تا پوسته پوسته شود به همین دلیل سطح آن را خیلی خوب و یکنواخت می کند.

 

تمیز کردن چوب

پس از سنباده زدن کار دیگری که باید انجام دهید تمیز کردن چوب است، چون که در غیر این صورت کاملا سطح مد نظرمان کثیف می شود. چوب باید تمیز باشد و مشکلات متعددی ایجاد کند. شما برای تمیز کردن بهتر از جارو برقی استفاده کنید و سپس با پارچه ای روی سطح بکشید؛ اگر چوب خیلی آلوده بود می توانید از پارچه ای با تینر و یا آب استفاده کنید. همین طور تینر سبب چسبندگی بهتر می شود و تا حد زیادی آلودگی ها را تمیز می کند. شما اگر از تینر استفاده کنید بهتر است.

 

زیر سازی

پس از مراحل انجام شده بهتر است به سراغ زیر سازی بروید. انجام کارهای زیر سازی به شما قابلیت های بالایی می دهد، اول از همه این که سطح را هموار تر می کنند و همین طور منافذ ریز و درشت چوب را پر می کنند و سپس رنگ را به خودش جذب کرده تا به منافذ برسند به همین دلیل باید بهتان بگوییم که از این نظر حجم کاهش پیدا کرده و همه چیز یک دست می شود.

 

اجرای رنگ چوب

پس از موارد گفته شده به اصلی ترین مورد می رسیم یعنی اجرای رنگ، برای اجرای رنگ یک سری گزینه های زیادی در پیش روی شما هستند که از جمله آن ها می توان به کیلر، سیلر، پلی استر و نیم پلی استر اشاره کرد که عموما غلظت زیادی داشته و پیش از رنگ آمیزی باید رقیق شود و حلال های زیادی دارد.

 

 

سوالات متداول

برای این مشتریان به موارد مناسبی برسند ما به یک سری موارد اشاره می کنیم و به رایج ترین سوالات پاسخ می دهیم که عبارتند از:

 

بتونه چیست؟ بتونه برای پر کردن منافذ و درزها به کار می رود و سبب می شود تا رنگ دوام خوبی داشته باشد.

 

چگونه روی سطح چوب سنباده بزنیم؟ باید مراقب باشید که در جهت رگه های چوب انجام می گیرد و نباید برخلاف آن انجام شود.

 

خشک شدن سیلر چقدر طول می کند؟ حدودا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه برای خشک شدن ایجاد می شود.

 

برای سیلر از چه تینری استفاده می شود؟ شما باید از تینر فوری استفاده کنید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :