آموزش سنباده کاری چوب

سنباده کاری

سنباده کاری یکی از اعمال بسیار مهم و کلیدی در انواع کارهای چوبی است. اولین مرحله پرداخت کارهای چوبی سنباده کاری آن است که با دست یا ماشین انجام می گیرد. با اینکه ماشین ها این فرایند را آسان نموده اند ولی گاهی لازم است که با دست سنباده کاری انجام شود. فنی شو در این مقاله آموزش سنباده کاری به بررسی جامع این قضیه خواهد پرداخت.

نکات ایمنی سنباده کاری دستی

محلی که عملیات سنباده کاری انجام می گیرد باید به سیستم تهویه مانند هواکش و مکنده مجهز باشد تا گردو غبار از محیط خارج شده و در مخزنی جمع آوری شود، تا باعث آلودگی محیط زیست نگردد. برای جلوگیری از صدمه خوردن انگشتان دست و در اثر کار کردن با مواد رنگی و شیمیایی از دستکش مخصوص استفاده کنید. هنگام سنباده کاری حتما از ماسک تنفسی استفاده کنید  زیرا گرد و غبار به ریه ی شما آسیب می رساند. هنگام سنباده کاری ، قطعات کار را باید همراه با چوب کمکی به گیره ی فلزی ببندید. پس از پایان سنباده کاری سطح کار را به وسیله ی کمپرسور  هوا ، قطعه کار و سایر لوازم کار را بادگیری نموده و ابزارو وسایل را جمع آوری کنید.

سنباده کاری ماشینی

ماشین های سنباده زنی دستی از متداول ترین ابزار هایی است که برای سنباده کاری مورد استفاده قرار می گیرند این ماشین ها در انواع مختلف ساخته شده اند مانند سنباده گرد ( سنباده دیسکی یا ماشین پوست ) سنباده لرزان ، سنباده نواری ( سنباده تانکی یا غلطکی یا تسمه ای )

نکات ایمنی سنباده کاری ماشینی

قبل از کار کردن با این دستگاه ها باید نکات ایمنی و حفاظتی زیر را در نظر داشت ؛ کارگاه رنگ کاری همواره دارای فضای گرد و غبار  سنباده کاری و رنگ کاری است بنابراین باید به هواکش صنعتی مجهز باشد تا گرد و غبار را به خارج از کارگاه منتقل نماید. هنگام کار با ماشین های سمباده باید از وسایل حفاظتی فردی استفاده کنید. گرد و غبار  رنگ و سنباده کاری به سیستم تنفسی و بینایی انسان آسیب می رساند لذا با استفاده از کیسه جمع آوری گرد و غبار ، ماسک و عینک باید محافظت لازم به عمل آید. هنگام سنباده کاری سعی کنید از سیستم مکنده استفاده نمایید یا دستگاه مجهز به کیسه ی جمع آوری گرد و غبار سنباده باشد. دقت کنید که قبل از اتصال کابل ماشین به پریز برق ، کلید ماشین حتما در حالت خاموش باشد. از سالم بودن کابل ها و اتصالات برقی  ماشین اطمینان حاصل کنید. قطعات کوچک باید به وسیله ی پیچ دستی یا گیره ی میز کار محکم شوند. مراقب باشید که دستگاه روی زمین نیفتد. به محض شنیدن صدای غیر عادی  از ماشین به سرعت آن را خاموش کنید. تا توقف کامل صفحه ماشین آن را روی میز کار قرار ندهید.

سنباده کاری با سنباده گرد

از این ماشین برای سنباده کاری چوب ماسیو یا روکش شده استفاده می کنند. یکی از معایب بزرگ این ماشین خط انداختن روی سطح کار است که علت آن حرکت دورانی صفحه ی دیسک آن می باشد در بازار به این دستگاه ماشین سنباده ،پولیش، سنباده دیسکی یا بشقابی نیز می گویند با تعویض دیسک آن و استفاده از یک دیسک مجهز به نمد پولیش می توان از این ماشین برای براق کردن سطوح رنگ شده ( پلی استر  ) استفاده نمود .

روش تعویض سنباده ماشین پوست

برق دستگاه را قطع کنید . نسبت به نوع کار و کیفیت مورد نظر ، شمار ، سنباده را انتخاب کنید . از دو نوع سنباده گرد می توانید استفاده کنید: ورق سنباد گرد و آماده و دیگری به صورت رول یا صفحه ای است آن را گرد ببرید و با چسب فوری به صفحه ی دیسک ماشین بچسبانید.

نصب سنباده های گرد

سنباده های گرد را به دو روش می توان نصب کرد : دیسک بعضی پولیش ها در روی دیسک آن پیچی قرار دارد که به کمک آچار مخصوص باز شده ، سنباده کهنه از آن خارج می شود و به جای آن سنباده ی جدید قرار می گیرد. بعضی از صفحات فاقد پیچ هستند و مانند  سنباده های رولی به کمک چسب فوری چسبانیده می شوند.

روش نصب سنباده به صفحه دیسکی با چسب فوری

روی صفحه دیسک و پشت ورق سنباده را ، چسب فوری بزنید مدتی صبر کنید تا چسب به صورت خشک درآید آنگاه آن را روی صفحه ی ماشین بچسبانید و کمی فشار دهید .یکی دیگر از معایب ماشین های دیسکی این است که سرعت حرکت کنار دیسک بیشتر از وسط آن است و این عیب باعث می شود که سطح کار به طور نامساوی سنباده شود. برای رفع این عیب هنگام سنباده کاری باید صفحه را به طور یکسان با فشار ملایم و یکنواخت روی سطح کار حرکت داد. شماره ی سنباده ی رولی و گرد مورد استفاده در ماشین سنباده گرد از ۶۰ تا ۱۵۰ است که شماره ۶۰ با دانه های درشت تر برای کارهای خشن و شماره ی۱۵۰ با دانه های ریز تر برای کارهای ظریف تر به کار می رود. اگر سنباده کاری به صورت مایل انجام شود سطح کار ناهموار خواهدشد. هنگام استفاده از ماشین پوست دیسکی ( گرد )  فشار بیش از حد به یک نقطه وارد نشود این روش در چوب های ماسیو باعث گود افتادن سطح چوب و د ر صفحات روکش شده موجب از بین رفتن روکش سطح خواهد شد . بنابراین به آرامی سنباده شود.

سرویس و نگهداری ماشین پوست

مهمترین قسمت هایی که در این ماشین باید مورد کنترل و بازدید قرار گیرد عبارتند از : زغال ( در صورت نیاز باید تعویض گردد ) اگر داخل ماشین سنباده نور بنفش مشاهده شد دلیل آن تمام شدن زغال است بنابراین باید  زغال دستگاه را عوض کنید. بررسی بلبرینگ ها ( و در صورت نیاز گریس کاری آنها )

لقی شفت و کاسه نمد آن

در کارهای طولانی مدت مراقب باشید موتور ماشین گرم نشود . هرگاه صدای غیر معمول از ماشین شنیده شد بلافاصله آن را خاموش کنید.

سنباده کاری با سنباده لرزان

به ماشین پوست لرزان ، دستگاه سنباده لرزان یا سنباده زنی محوری نیز می گویند بدین معنی که بالشتک زیرین آن حرکت محوری بر روی کار دارد. از این ماشین برای سنباده کاری نرم و از بین بردن خطوط ناشی از ماشین پوست گرد ، استفاده ی کنند.

روش تعویض و نصب سنباده روی ماشین سنباده لرزان

قبل از هرکاری برق را قطع نمایید .با باز کردن گیره های عقب و جلوی ماشین ، سنباده ی کهنه را خارج کنید . طول  و عرض کف ماشین سنباده را اندازه گیری کنید .سنباده رولی یا صفحه ای را از جهت طول ۵ تا ۷ سانتی متر بیشتر ببرید . سنباده را داخل فک های عقب و جلوی ماشین قرار دهید.گیره ها را ببندید . دقت شود که ورقه های سنباده نباید کاملا کشیده شده باشد. نوعی دیگر از ماشین های سنباده لرزان وجود دارد که کف آن از جنس مخصوصی ساخته شده و ورق سنباده به آن می چسبد.

مراحل سنباده کاری با ماشین سنباده لرزان

با توجه به نوع کار کاغذ سنباده مناسب انتخاب نمایید. قطعه کار را در صورت کوچک بودن ، به گیره ی میز کار ببندید. ماشین را روشن نموده با دو دست و فشار مناسب ، سطح کار را سنباده کاری کنید. ماشین را در تمام سطوح حرکت دهید تا کل کار به طور یکسان سنباده کاری شود. از وارد کردن فشار زیاد خودداری نمایید. بر اساس نکات مهم آموزش سنباده کاری، سنباده کاری چوب باید در جهت الیاف باشد. در غیر این صورت روی سطح کار خط می افتد.

سرویس و نگهداری ماشین سنباده لرزان

برای آن که دستگاه پوست لرزان سالم بماند باید :

  • بعد از پایان سنباده کاری ، به کمک هوای فشرده آن را تمییز کنید تا قسمت های گردنده عاری از هرگونه مواد زاید شود.
  • لاستیک های لرزان زیر صفحه را بازدید کنید که سالم باشد و به خوبی کار کنند.
  • گیره های نگهدارنده سنباده باید  محکم و سالم باشند تا کاغذ سنباده شل نشود.

اینستاگرام ما 

تلگرام کانال چوب و کابینت

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :