نگاهی به Dray Wall در ایران

Dray Wall

امروزه در بسیاری کشورهای پیشرفته دنیا دیگر در هنگام زلزله، ساختمانی خراب نمی شود و تلافات جانی وجود ندارد. با پیشرفت هر روز تکنولوژی، ساختمان سازی و مصالح، دیگر شکل سنتی گذشته خود را ندارند و مصالح جدید با قابلیت های ایمنی بالا وارد بازار شده است که کل صنعت ساختمان سازی را تحت تاثیر قرار داده است. ایران جزو کشورهایی می باشد که در آن زلزله های سنگین زیاد رخ می دهد.

از این رو برای کم شدن تلفات جانی و مالی، یکسری از قوانین در دستور کار ساختمان سازها قرار گرفته است و انجام ندادن آن ها تخلف محسوب می شود. در ساختمان سازی های جدید از مصالحی استفاده می شود که وزن کمی در کنار منعطف بودن دارند. Dray Wall جزو همین مصالح است که مورد توجه زیادی می باشد. Dray Wall یا کناف جزوی از سیستم ساختمان سازی خشک است که فواید زیادی مثل: پیاده سازی آسان، وزن سبک، ایمن در مقابله زلزله و تعمیر راحت دارد. تعریف کلی Dray Wall به این صورت است که با کمک پنل های که از جنس گچ یا سیمان الیافی هستند سازه های مقاومی در برابر زلزله می سازند. این سازه ها به خاطر وزن سبکی که دارند و در هنگام زلزله دچار خرابی نمی شوند و از تلافات جانی ندارند. Dray Wall یا دیوار خشک به صورت های مختلفی استفاده می شود که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم.

Dray Wall,آموزش درایوال,درای وال چیست,

سقف کنافی

استفاده کردن از کناف در سقف های بناهای مختلف یکی از رایج ترین نوع استفاده از کناف است که امروزه در بیشتر ساختمان ها می توانیم ببینیم. سقف کنافی از یک زیر ساز فولادی تشکیل شده است که به وسیله ناودانی که دارد پنل های مختلف گچی به وسیله پیچ و پرچ به آن نصب می شوند. شکافی میان پنل ها وجود دارد از طریق درزگیرها پر می شود و در آخر یک سطح کاملا صاف و صیقلی وجود دارد که می توان آن را رنگ آمیزی کرد. نکته خوبی که درباره سقف کناف وجود دارد این است که در پشت این سقف ها از عایق های صوتی و حرارتی استفاده می شود که باعث بالا رفتن ایمنی بنا می شود.

 

Dray Wall جدا کننده

به کار بردن دیوار کنافی به عنوان جدا کننده در طراحی داخلی بنا خیلی کاربرد دارد. دیوار کناف جدا کننده، دارای یک قاب فولادی می باشد که پنل های گچی روی آن قرار می گیرند. این دیوارها وزن خیلی کمی دارد و همانند سقف کنافی، شکاف میان پنل ها به وسیله درزگیر پر می شود. برای زیبا سازی Dray Wall جدا کننده می توان از کاغذ دیواری و رنگ استفاده کرد. علاوه بر این ها می توان عایق های صوتی نیز در این دیوارها به کار برد.

 

Dray Wall پوششی

همانطور که از نام آن مشخص است بیشتر برای پوشش دادن قسمت های مختلف یک ساختمان به کار می رود. Dray Wall پوششی را می توان سریع ترین راه برای بازسازی یک دیوار قدیمی دانست. ساختار کلی کناف پوششی با کناف جدا کننده یکی می باشد ولی در کناف پوششی فقط برای یک سمت پنل ها در روی دیوار قدیمی نصب می شوند. در کناف پوششی نیز می توان از عایق صوتی و حرارتی استفاده کرد.

 

Dray Wall ضد حریق و ضد رطوبت

در آتش سوزی های ساختمانی به دلیل اینکه بدنه فلزی ساختمان مقاومت پایینی در برابر حرارت و آتش دارد سریع دچار آسیب می شود و ساختمان فرو می ریزد. برای اینکه بتوان مقاومت بدنه فلزی ساختمان را در برابر آتش بالا برد باید از پنل های کنافی ضد آتش استفاده کرد. این پنل های گچی روی بدنه ساختمان نصب می شوند و به عنوان یک پوشش محافظت کننده هستند. علاوه بر ضد آتش بودن، پنل های کنافی ضد رطوبت نیز هستند و در مقابل نم و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

درای وال یعنی چی,درایوال,Dray Wall,

نکات مثبت درباره Dray Wall

Dray Wall، نیز مانند دیگر مصالح ساختمانی یکسری نکات مثبت و نکات منفی دارد. از نکات مثبتی که درباره Dray Wall  وجود دارد این است که وزن ساختمان را تا حد زیادی کاهش می دهد و باعث می شود تا در هنگام زلزله ساختمان آسیب کمی ببیند. همچنین سرعت پیاده سازی و اجرای آن بالا است و این باعث می شود تا ساختمان سریعتر آماده شود. علاوه بر این ها به دلیل قیمت مناسبی که دارد در هزینه کلی تاثیر خوبی ایجاد می کند و فضای کمی نیاز دارد و برای متراژهای پایین بهترین گزینه می باشد. در بحث عایق بندی نیز کاملا منطبق با استانداردهای تعریف شده است. در هنگام اجرا کثیفی خاصی ایجاد نمی کند و تمیز کردن آن راحت است. در زمستان نیاز به زمان زیادی برای خشک شدن ندارد. از نکات مثبت خوبی که درباره دیوار کنافی وجود دارد این است که به دلیل اینکه فضا در بین دیوار وجود دارد دسترسی به تاسیسات خیلی راحت است.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :