تاب چوب و چند نکته برای رفع آن

تاب چوب

در حال حاضر استفاده کردن از چوب نسبت‌ به گذشته خیلی بیشتر شده‌ است .خرید مبلمان چوبی، استفاده کردن از کابینت‌ها و همین‌طور محصولات چوبی در خانه کاری بسیار مناسب و زیبا می‌باشد و خیلی از افراد علاقه دارند تا از آن‌ها استفاده کنند؛ اما در بعضی از مواقع چوب با گذشت زمان دچار مشکل می‌شود و باید برای آن راه‌حل‌هایی اندیشید؛ یکی از مشکلاتی که می تواند گریبان گیر هر چوبی شود تاب خوردگی یا تاب ور داشتن است.

چوب ماده‌ای می‌باشد که معمولاً در معرض رطوبت و گرما قرار گرفته و دچار مشکلاتی مثل تاب می‌شود. زمانی که این اتفاق برای چوب بیفتد شکل آن نازیبا شده و برای هر چوبی ممکن است اتفاق بیافتد یعنی این‌که یکی از مشکلات گریبان‌گیر انواع و اقسام مدل چوب می‌باشد اگر بخواهیم سریع‌ترین و بهترین تکنیک برای از بین بردن این مشکل را به شما بیان کنیم برداشتن چوب و بکار گرفتن از رطوبت و گرما می‌باشد. البته بااین‌وجود این روش‌های گفته‌شده هم برای از بین بردن مشکلات کم می‌باشد اما زمانی که این چالش بیش‌ازحد شود باید یکسری از کارهای دیگر را انجام داد اما پیش‌از آن بهتر است نگاهی به دلایل ایجاد تاب برای چوب بگوییم که در چه زمان‌هایی این اتفاق رخ می‌دهد دانستن دلایل آن می‌تواند به شما برای پیشگیری کردن کمک زیادی کند. در ادامه نکات مهمی در این زمینه به شما می گوییم پس با ما در مجله وب سایت فنی شو همراه باشید.

 

از بین بردن تاب چوب,تاب چوب,تاب چوب چیست,

 

دلایل ایجاد

اگر نمی‌دانید که چوبی که دچار تاب شده است چه شکلی است کافی‌ست یک قطعه چوب را برداشته و آن را روی سطح صاف بگذارید و سپس به لبه آن نگاه کنید اگر قسمتی از آن بلند شده باشد به این معناست که تاب گرفته ‌است شما با این روش می‌توانید شناسایی کنید که تاب چوب چه شکلی است و چه زمانی ایجاد می‌شود. اولین دلیل و اصلی‌ترین دلیل برای تاب چوب متأسفانه شرایط نامناسب آب‌وهوایی می‌باشد .افزایش و کاهش ناگهانی دمای محیط تاثیر زیادی روی آن دارد چوب در هوای سرد منقبض‌شده و در گرمای تابستان هم دچار تورم می‌گردد؛ تغییرات ناگهانی حرارت سبب شده تا ترک خوردن در آن خیلی ساده و راحت اتفاق بیفتد فرآورده‌های چوبی مثل ام دی اف هم دست‌خوش این تغییرات شده و معمولاً بیشتر از سایر چوب‌ها دچار این آسیب‌دیدگی‌ها می‌شود.

نکته بعدی که اهمیت زیادی دارد کیفیت پایین چوب می‌باشد متأسفانه چنانچه که چوب‌ها کیفیت بالایی نداشته باشند راحت‌تر آسیب می‌بیند دلیل تاب برداشتن چوب‌هایی مثل روسی این است که اگر کیفیت آن‌ها با گذشت زمان افت پیدا کند شکفت و عیب‌های آن نمایان شده و قابلیت تعمیر دارند اما از همه مهم‌تر برخی مواقع خراب شدن چوب به استفاده‌ی ما برمی‌گردد اگر شما از استفاده از وسایل چوبی تان مراقبت نکنید آن‌ها را در شرایط جوی نامناسب قرار بدهید چوب شما پس‌از مدتی دچار مشکل شده و دیگر قابلیت استفاده را ندارد.

 

روش‌های از بین بردن 

برای رفع تاب چوب می‌توانید از روش‌های گوناگونی بهره بگیرید اول از همه حرارت است تغییر شکل چوب می‌تواند به اشکال گوناگونی انجام شود و معمولاً نمی‌توان چوب را به شکل اصلی و اولیه‌اش برگرداند اما بکار گرفتن از حرارت یکی از بهترین روش‌ها برای درمان این مشکل است شما ابتدا باید کل تخته را روی یک صفحه سطح صاف قرار می‌دهید سپس حرارت و فشار را روی آن ایجاد کنید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که چوب داغ شود در مرحله بعد تختی تاب‌خورده را به‌آرامی خم کرده و بگذارید تا خنک گردد به‌این‌ترتیب به شکل اولیه خودش نزدیک می‌گردد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که آسیب زدن به چوب باعث خراب شدن بیشتر آن شده به‌همین دلیل شما نباید از گرما و حرارت زیادی استفاده کنید. نکته بعدی که برای استفاده کردن از چوب‌های تاب‌خورده می‌باشد این است که شما به سراغ اتو برویم؛ قطعات چوبی را درون حوله پیچیده و حوله باید به‌اندازه کافی باشد که بتواند کل آن را دربر بگیرد سپس باید حوله‌هایی را انتخاب کنید که گرما را بتوانند نگهدارنده حوله و پارچه نباید بیش‌ازحد خیس باشد سپس تخته‌ای که داخل حوله قرار گرفته‌است را روی میز اتو یا سطح صاف دیگر قرار داده و سطحی که تاب خوردن را به پایین بگذارید و اتو را روی آن بکشید وقتی‌که اتو کاملاً داغ شد آن را روی سطح تاب مورد فشار داده و فشار یکنواخت به همه بخش‌ها اعمال کنید و سپس آن را به نقطه بعدی منتقل کنید ممکن است که برای کارکردن با اتو هرچند وقت یک‌دفعه لازم باشد این کار را انجام داده به‌همین دلیل باید صبر و حوصله کافی در انجام این کار به خرج دهید.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :