طبقه بندی انواع چوب و شناخت بهتر آنها

در این مقاله نکاتی جالب درباره انواع چوب و طبقه بندی انواع چوب بیان خواهیم کرد پس با مجله آموزشگاه فنی شو همراه شوید. چوب یکی از مصالح طبیعت است که در ساخت بسیاری از وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چوب یک سری ویژگی‌های متفاوتی دارد که با دیگری متمایز است و از آن می‌توان برای طراحی و ساخت اشیاء گوناگون به کار رود. اطلاع از هر یک از چوب و توانایی تشخیص آن‌ها هر یک از دیگر به شما کمک می‌کند تا بتوانید چوب مناسب با نیازتان را تهیه و استفاده کنید.

در ادامه با شناخت انواع چوب می توانید برای صنایع چوبی خود بهترین چوب را انتخاب کنید.

چوب ملچ

در این بخش از طبقه بندی انواع چوب میخواهیم چوب ملچ را معرفی کنیم. چوب ملچ یاelm،چوبی است که قسمتی از آن نیمه سخت و قسمت دیگر روزنه‌ای می‌باشد و در تقسیم بندی جزءپهن برگان محسوب می‌شود. چوب مچل به دلیل زیبایی ظاهری آن معروف است و از این رو در تهیهروکش‌های اشیا مختلف به کار می‌رود؛ چرا که نقوش و طرح این چوب کاملا مشخص هستندو از آن‌ها می‌توان طرح‌های مختلفی ایجاد نمود. چوب درونی ملچ رنگی روشن و متمایل به قهوه‌ای تیره رنگ داردو عموما با زردی همراه است. همچنین چوب ملچ در برابر شکاف زدگی که بیشتر چوب‌ها از آن آسیب می‌بینند دوام خوبی دارد. یکی از راهکارها برای شناخت چوب ملچ رنگ آن و نقوش روی این چوب می‌باشد.

انواع چوب,انواع چوب در نجاری,شناخت انواع چوب,

چوب پالیساندر Polysander wood

درخت پالساندر به داشتن برگ‌های پهن با وزنی حدودا هزار کیلوگرم شناخته می‌شود و به همین دلیل به عنوان چوبی مقاوم به حساب می‌آید. در این بخش از طبقه بندی انواع چوب ما چوب پالیساندر را بررسی می کنیم. این چوب از جمله چوب‌های خوش نقش و زیبا به شمار می‌آید که از آن نیز برای تزئین و کار در روکش‌ها به کار می‌رود. این چوب شباهت زیادی به رزوود ماداگاسکار دارد به مشکلاتی، در حال انقراض است و خرید و فروش آن ممنوع است؛ بنابراین بیشتر افراد به جای این چوب از پالیساندر استفاده می‌نمایند.

طبقه بندی انواع چوب,کاربرد انواع چوب در ساختمان,کدام چوب بهتر است؟,

چوب توسکا Alder wood

چوب توسکا از نظر ترکیب بندی به راش شبیه است؛ اما نسبت به راش رنگی تیره‌تر دارد. رنگ این چوب سفید تا صورتی کم رنگ است. وزن چوب توسکا بین ۴۵۰ گرم تا ۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد که از چوب راش سبک تر است؛ رنگ چوب راش در مقابل آفتاب تغییر کرده و به قهوه‌ای شبیه به قرمز تغییر می‌نماید. از طرفی لازم به ذکر است که چوب توسکا با افزایش سن آن، تیره‌تر می‌شود. با توجه به این که این چوب خیلی شباهت ظاهری زیادی به چوب راش دارد برخی از افراد سود جواین دو نوع را به جای هم به فروش می‌رسانند؛ بنابراین تشخیص این چوب نسبت به راش کمی سخت و مشکل است. در شناخت انواع چوب مهم ترین نکته مقاومت آن ها می باشد.

انواع چوب,انواع چوب در نجاری,شناخت انواع چوب,

چوب ونگه

در طبقه بندی انواع چوب اگر بخواهیم از سفت و محکم‌ترین چوب در اقضی نقاط جهان را معرفی کنیم باید به سراغ چوب ونگه برویم. این نوع چوب حاصل درختی است که برگ‌های پهنی دارد و درون چوب آن از رنگی قهوه‌ای تیره متمایل به رنگ مشکی برخوردار است و به همین دلیل است که پس از انجام کارهایی نظیر رنگ کاری بافت ونگه تغییر رنگ داده و مشکی می‌شود. بر خلاف بعضی از چوب‌ها، ونگه زیبایی و درخشانی زیادی ندارد؛ اما استحکام آن خیلی بالا می‌باشد و از آن برای کارهایی نیز طراحی و ساخت مبلمان، آلات موسیقی روکش اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبقه بندی انواع چوب,کاربرد انواع چوب در ساختمان,کدام چوب بهتر است؟,

چوب راش

شاید به جرات می‌توان در طبقه بندی انواع چوب گفت معروف‌ترین چوب در سراسر دنیا راش است که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند. این چوب برای کارهای زیادی استفاده می‌شود و عموما در بین چوب‌های گران قیمت جای می‌گیرد و سازه‌هایی که با آن ساخته می‌شوند قیمت بالایی دارند؛ چرا که استحکام چوب راش زیاد است. این چوب مقاوم و منافذ خیلی ریزی دارد که به آن پر مگس نیز گفته می‌شود. از چوب راش برای تولید پایه مصنوعات چوبی استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های این چوب این است که به خوبی با ابزارآلات شکل می‌گیرد؛ اما درصد سوختگی بالایی دارد و می‌تواند به راحتی بسوزد. این چوب انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها با توجه به منطقه‌ای که در آن رشد می‌کنند ویژگی متفاوتی دارد و فردی که در زمینه تحقیق و بررسی چوب‌ها تخصص دارد می‌تواند به راحتی این چوب را شناسایی نماید؛ چرا که چوب راش به صورت کلی از ۶۵۰ گونه در سراسر دنیا برخوردار است که بیشتر محققان اذعان کرده اند تا بیشتر از ۹۰۰ گونه هم دارد که به آب و هوا منطقه نیز بستگی دارد.

برای شناخت انواع چوب  می توانید به این مقاله رجوع کنید.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :