شناخت انواع گونه های چوبی برای ساخت کابینت

انواع چوب

چوب یکی از ارکان اصلی طبیعت می باشد که در طی سالیان زیاد تولید می شود. درخت پس از این که به سن بهره وری برسد قطع شده و به انواع مقطوعات چوبی تبدیل می شود. در ادامه نکاتی درمورد چوب ها به شما می گوییم پس با ما در فنی شو همراه باشید.

مشخصه اولیه چوب ها

چوب از ساقه گیاهان چوب ایجاد می‌شود که سلول های گوناگون تشکیل شده و با توجه به ساختار سلولی آن متخلخل می باشد. ضمنا با توجه به مشخصات ظاهری و عناصر بافت چوب درختان آن را به دو دسته بهره برگ و سوزنی برگ تقسیم می کنند که باید بگویم که بیشتر درختان سوزنی برگ در فصل پاییز برگ ریزان ندارند به آنها درختان همیشه سبز گفته می‌شود که نام آنها را بارها شنیده‌ایم.

اما درختان پهن برگ اکثراً برگ‌های ریزی دارند خزان بودند و همین طور در ممکن است در فصول مختلف سال بخصوص پاییز دچار ریزش شوند. همچنین نظر به اینکه چوب اکثر گونه های سوزنی برگ نرم است و نسبت به پهلو بر جرم پایین تری دارد به آنان درختان نرم چوب پهن برگان که بیشتر چوب سخت دارند سخت چوب گفته می شود.

چوب سوزنی برگان و پهن برگ در تولید انواع مصنوعات چوبی استفاده شده اما در مجموع از پهن برگان به دلیل اینکه تنوع و نقوش زیادی دارند و همین طور مقاومت آنها بالاست در طراحی و ساخت مبلمان و انواع محصولات چوبی استفاده می شود.

از طرف دیگر پهن برگ آن پس از رنگ آمیزی نمای زیباتری داشته و در مصارف مختلف کارایی بالاتری دارند نکته که باید بدانید این است که سوزنی برگان رنگ چوب و به راحتی ارور رنده شده و در اماکن مرطوب مناسب تر است که برگ آن محسوب می شوند به همین دلیل از آنها در در و پنجره بیشتر استفاده شده و در کاغذ سازی هم کاربرد بالایی دارد.

اگر بخواهیم در مورد های سوزنی برگان به شما بگوییم باید بگوییم که وجود گره های متعدد که معمولاً زیبایی آن را دچار مشکل می‌کند و همینطور رنگ آمیزی سختی دارن از عیب سوزنی برگان به شمار می‌رود اما معمولاً با توجه به کاربردی که دارند در جاهای مختلف از آنها استفاده می شود.

انواع چوب,چوب گردو,شناخت انواع گونه های چوبی برای ساخت کابینت,

جهت های برش چوب

پس از آنکه درخت در جنگل قطع شده و به کارخانجات چوب برید انتقال می یابد برای اینکه به الوار و تخته تبدیل شود و برش پیدا کند با توجه به امتداد تونل گردی ببینه و همینطور موارد دیگر برش های آن به صورت مناسب و یا شعاعی انجام می‌شود.

نقوش چوب در تخته های موسی و شعاعی با همدیگر تفاوت داشته و هر کدام از ویژگی مخصوص به خود برخوردارند.

برش عرضی برشی می باشد که بر محور طولی ساقه به صورت عمودی زده شده و در حقیقت مقطع عرضی چوب را مشخص می‌کند در این برش که آن را نشان می دهد و از طرف برش مماسی برشی می باشد که در جهت محور طولی انجام شده و همینطور تخته برش را دارد تحقیق مماسی می گویند.

برش شعاعی، برشی است که عمود بر دوار سالیانه زده شده و تخته که ایجاد می‌کند تخته شعاعی میباشد که نقوش آن به صورت نوارهای باریک بوده که به صورت تیره و روشن هم وجود دارد یادتان باشد که برش هرچه از پیرامون گرده بینه به سمت مرکز داده بشود نوع تختی که به دست می آید به صورت مماسی شعاعی است.

چوب گردو

می‌خواهیم به سراغ چوب گردو برویم که همه ما نام آن را شنیدیم اما در مورد آنها نکات تخصصی را نمیدانیم در زمینه صنعت چوب و همینطور تولید مصنوعات چوبی اینکه ما تا چه اندازه انواع چوب را بشناسیم تا حد زیادی در کیفیت کار ما تاثیر مستقیم می گذارد.

اولین درختی که می‌خواهیم به چوب آن اشاره کنیم گردو است که ارزش خیلی بالایی دارد و چوب آن ریز بافت و رنگ خاکستری مایل به قهوه ای یا قهوه ای تیره می‌باشد و نقوش خیلی زیبا و با دوام دارد.

این چوب نیمه سنگین و سخت است و مقاومت بالایی دارد از آن با توجه به ارزشی که دارد برای تهیه روکش استفاده شده و همین طور در ساخت مبلمان با ارزش های بالا و همینطور ادوات موسیقی هم مورد استفاده قرار می گیرد. چوب گردو یکی از چوب های ارزشمند و گرانقیمت به شمار می‌رود که در صنعت چوب به وفور از آن یا طرح هایش استفاده می شود.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :