وکیوم کردن کابینت

وکیوم کردن کابینت

نگاهی به وکیوم کردن کابینت که قلب هر آشپزخانه محسوب می‌شود. کابینت‌ها با توجه به مواد و متریالی که در طراحی و تولید آن‌ها استفاده شده است، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها کابینت وکیوم است.

کابینت وکیوم شده مخصوص کسانی است که در حوزه طراحی و ساخت کابینت سخت پسند هستند. در این مقاله در فنی شو به بررسی این مدل کابینت خواهیم پرداخت.

کابینت وکیوم چیست

در ابتدای خلق کابینت، کابینت‌ها چوبی و فلزی بورس بودند، پس از آن‌ها کابینت ام دی اف به وجود آمدند. کابینت‌های ام دی اف در مدت زمان کم توانستند سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهند؛ اما کابینت ام دی اف با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، از معایبی هم برخوردار است؛ به عنوان مثال مقاومت کابینت ام دی اف در برابر رطوبت بسیار کم بوده و با نفوذ آب باد می‌کند؛ به همین دلیل امروزه کابینت‌هایی تولید می‌کنند که مغز آن‌ها ام دی اف بوده؛ اما روکش‌شان مختلف است، به کابینت ام دی اف که روکش آن از جنس پی وی سی است، کابینت وکیوم می‌گویند.

نحوه وکیوم کردن کابینت

برای وکیوم کردن کابینت، باید چند مرحله را انجام داد. نخست باید ورق ام دی اف که حتما خام باشد را در دستگاه سی ان سی قرار دهیم تا بتوان با آن طرح و نقش دلخواه را روی ورق ام دی اف درآوریم. همچنین برای این کار طرح‌های برجسته هم قابل انجام است. در مرحله دوم باید ام دی افی که حکاکی آن تمام شده است را از دستگاه خارج کرد و داخل دستگاه  وکیوم گذاشت تا روکش پی وی سی آن‌ها وکیوم گردد.

ساخت کابینت وکیوم,مزایای کابینت وکیوم,معایب کابینت وکیوم,

وکیوم چیست

تا به این جا درباره کابینت وکیوم و نحوه وکیوم کردن توضیحاتی داده‌ایم؛ اما شاید برایتان پیش بیاید که خود وکیوم کردن به چه معناست؟

وکیوم به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن، روکش بدون دخالت هوا و ایجاد خلل بین سطح و کابینت چسبانده می‌شود. وکیوم کردن مزایای خوبی دارد و همین امر باعث شده تا در صنعت کابینت سازی، کارایی زیادی داشته باشد. وکیوم کردن سبب می‌شود تا کابینت مقاومت زیادی در مقابل دما، حرارت و رطوبت که ام دی اف در برابر آن ضعیف است، داشته باشد همچنین وکیوم کردن کابینت باعث تمیزی آسان و بیشتر آن می‌شود.

ویژگی‌های کابینت وکیوم

زمانی که کابینت وکیوم را نصب می‌کنید، یک سری مزایا برای شما خواهد داشت. اولین مزیتی که کابینت وکیوم دارد تنوع بالا در رنگ و طرح است؛ هر طرحی که می‌خواهید می‌توانید روی این کابینت دربیاورید. ضمنا از کابینت وکیوم هر می‌توان به عنوان کابینت مدرن و هم کلاسیک استفاده کرد؛ یعنی اگر شما طراحی داخلی خانه خود را چه مدرن انجام دهید چه کلاسیک می‌توانید از کابینت وکیوم استفاده کنید.

وکیوم کردن کابینت,ساخت کابینت وکیوم,مزایای کابینت وکیوم,

سایر مزایای کابینت وکیوم

  • مقاومت در مقابل رطوبت
  • مقاومت در مقابل حرارت
  • نظافت و تمیزکاری
  • هزینه مناسب و نسبت به سایر کابینت‌ها
  • وزن پایین و سبک
  • طول عمر مناسب

معایب کابینت وکیوم

کابینت وکیوم هر چند مزایای خیلی خوبی دارد؛ اما از معایبی هم بر خوردار است. دستگاه وکیوم نمی‌تواند طرح‌های شلوغ و ریز را به خوبی دربیاورد؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که برای طراحی از  طرح‌های خیلی شلوغ و ریز با ظریف کاری زیاد استفاده نکنید. همچنین کابینت وکیوم در مقابل هر چیزی مقاوم باشد، در برابر نور خورشید ضعیف است. از این رو اگر می‌خواهید کابینت را در جایی قرار دهید که در معرض نور خورشید باشد، بهتر است سراغ کابینت وکیوم نروید.

مدل‌های کابینت وکیوم

با توجه به این می‌توان کابینت ام دی اف را وکیوم کرد. کابینت‌های وکیوم دارای تنوع مدل و طرح‌های بسیار زیادی هستند به همی ندلیل نمی‌توان برای آن مدل خاصی در نظر گرفت. در واقع طرح آن تا حد زیادی به سلیقه خریدار بستگی دارد؛ شما می‌توانید از رنگ‌های طلایی، مشکی، قهوه‌ای، سفید و صدفی در کابینت وکیوم استفاده کنید.

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه

تفاوت کابینت وکیوم با سایرین

کابینت وکیوم با کابینت‌های دیگر اعم از هایگلاس، ممبران و … تفاوت‌هایی دارد. کابینت هایگلاس هر چند ورق ام دی اف است اما روکش آن پلکسی گلاس می‌باشد که درخشنده و بسیار شفاف است. از طرفی کابینت هایگلاس جزء کابینت‌های مدرن دسته بندی می‌شود و هزینه آن از کابینت وکیوم بالاتر می‌باشد.

کابینت ممبران هم ام دی اف است با این تفاوت که روکش آن پی وی سی می‌باشد با حکاکی و طرح‌های مختلف که می‌توان روی آن ایجاد کرد. به همین دلیل خیلی از افراد کابینت ممبران را با وکیوم یکی می‌دانند؛ در صورتی که با هم تفاوت دارند.

معایب کابینت وکیوم,وکیوم کردن کابینت,ساخت کابینت وکیوم,

ساخت کابینت وکیوم

کابینت وکیوم هم رده سایر کابینت‌ها شناخته می‌شود اما ساخت آن ظریف کاری بالایی دارد؛ چرا که اگر به دست کابینت سازی که تخصص و تجربه بالایی در این مدل کابینت ندارد، به عمل آورده شود و متریال با کیفیت مثل چسب در آن استفاده نشود؛ کابینت وکیوم شبیه به یک کابینت با کیفیت نخواهد بود و چسب آن به زودی باز خواهد شد و قطعات آن از هم می‌پاشد. از این رو در انتخاب سازنده کابینت وکیوم توجه و دقت خیلی بالایی داشته باشید.

مزایای کابینت وکیوم,معایب کابینت وکیوم,وکیوم کردن کابینت,

 

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :