مکنده صنعتی گرد و غبار چیست

مکنده صنعتی

ابزار آلات زیادی در کارگاه های نجاری مورد استفاده قرار می گیرند که روی کیفیت آن ها تاثیر دارند؛ به عنوان مثال اگر یک نجار کابینت را با تمام امکانات بسازد مسلما با نجاری که با حداقل ها کار می کند تفاوت ندارد. مکنده صنعتی گرد و غبار یکی از این ابزار هاست. هر نجاری در کارگاه خودش با براده های چوب و خاک مواجه هست که در درون دیگر ماشین آلات می رود و اختلال را در آن ها ایجاد می کند؛ همین گرد و غبار در سلامتی و تنفس نجار هم تاثیر دارد و مشکلاتی ایجاد می کند چون که براده های چوب قابلیت اشتعال دارند و می توانند در کارگاه آتش سوزی کنند.

در این جا هست که با اهمیت دستگاه مکنده صنعتی گرد و غبار آشنا می شویم. در این مقاله در وب سایت فنی شو نگاهی به دستگاه مکنده و دمنده اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

اجزای مکنده گرد و غبار یا دمنده نجاری

دمنده نجاری از موتور، بدنه، سیستم فیلتر، پاک کننده، مخزن، سیستم جمع آوری و … تشکیل شده است که بدنه آن عموما از فولاد تولید می شود و عمر آن بالاست. مدل فلیتر این دستگاه هم برای شما باید مهم باشد چون که هر چه با کیفیت تر باشد دستگاه توان بیشتری دارد.

دستگاه دمنده,دستگاه دمنده و مکنده گرد و غبار,دستگاه مکنده گرد و غبار,

فیلترهای دمنده نجاری

یک سری فیلترها هستند که در دستگاه دمنده استفاده می شوند که به صورت گرد و غبار به اطراف بر می گردند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

فیلتر پارچه ای: متداول ترین مدل فیلتر است که بازدهی خیلی زیادی دارد.

اسکراب مرطوب: مدل دیگر است که برای گرفتن گرد و  غبار از آب استفاده می کند.

رطوب گیر الکترواستاتیک: از نیروی الکترو استاتیک استفاده می کند و دارای چند الکترود تخلیه است که با ولتاژ زیاد بین جریان الکترود قرار گرفته و روی زمین هستند و گرد و غبار از هوا جدا کرده و آن را جذب می کند.

 

جدا کننده اینترسی: این مدل از نیروهایی مانند اینرسی، سانترفیویوژ و گرانشی تشکیل شده که گرد و غبار از هوا جدا می کند و به سمتی آن ها را می راند که به محفظه مخصوص خودش می رود.

مکنده اره,مکنده صنعتی چیست,دستگاه دمنده,

کارایی مکنده نجاری و انواع آن

این ابزار برای دمش هوا با فشار زیاد برای پاک کردن گرد و غبار به کار می رود. دمنده و مکنده صنعتی که در نجاری به آن بلوور هم گفته می شود با استفاده از موتور هوا را از مخزن خودش با فشار زیاد با نازل به بیرون داده و یا با فشار مفنی مکش زیادی ایجاد کرده و پسماند آن را جمع می کند. از این دستگاه برای نجاری و جمع کردن گرد و غبار حاصل از برش به کار می برند. ضمنا از این مدل در صنایع دیگری مانند فلزات، سنگ و … استفاده می شود.

مدل هایی از بلوئر در بازار هستند که عبارتند از: روتس، اسکرو، ساید چنل و فن،.

دستگاه دمنده و مکنده گرد و غبار,دستگاه مکنده گرد و غبار,مکنده اره,

دستگاه دمنده دستی

دستگاه دمنده دستی به صورت شارژی و دستی وجود دارد که برای کارهای کوچیک مانند پاک کردن موتور، پاک کردن قطعات ماشین و … به کار می رود که دور موتور، سایز و میزان مکش با هم فرق دارد و همین طور آپشن های گوناگونی دارد که میزان تنظیم سرعت، کلید الکتریکی و کلید برای قفل ایمنی آن در بازار هست.

مکنده صنعتی چیست,دستگاه دمنده,دستگاه دمنده و مکنده گرد و غبار,

چگونه مکنده صنعتی مناسب بخریم

خرید هر ابزار نجاری یک سری نکاتی وجود دارد؛ اگر تجربه بالا داشته باشید مثدر بازار دستگاه مکنده به سه دسته صنعتی، سالنی و مرکزی وجود دارد که مدل های تک قلو، دو قلو و چهار قلو وجود دارد. برای این که مکنده مناسب بخرید پیش از هر چیزی که بخواهید انجام دهید باید کارتان را در نظر بگیرید؛ اگر تجربه بالا داشته باشید خرید برای شما نسبت به یک فرد عادی و بی تجربه راحت تر است؛ اما باید اول بدانید که این دستگاه حجمش چقدر است و چه مقدار نیاز دارید تا آن را انجام دهید. همچنین حجم مکندگی دستگاه را هم در نظر بگرید. موارد دیگری را هم در نظر باید داشته باشید که به شرح ذیل هستند:

  • متراژ کارگاه نجاری
  • کیفیت بدنه
  • حجم دستگاه
  • قیمت دستگاه
  • سرعت و کیفیت مکش
  • جنس مخزن جمع آوری خاک اره
  • قطر لوله جمع آوری ذرات
  • گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه

دستگاه مکنده گرد و غبار,مکنده اره,مکنده صنعتی چیست,

جمع بندی

یک سری ابزارها وجود دارند که اگر نباشند هم نجار می تواند کارش را به خوبی انجام دهد و محصول نهایی را تولید کند؛ اما وجود آن ها سبب شده تا کیفیت کار چندین برابر شود و کار تمیز شود. ضمنا این ابزار آلات در کیفیت و انرژی کاری تاثیر دارند و باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می‌ شوند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود در زمان کار کردن در کارگاه نجاری نسبت به تهیه این ابزارآلات مانند دستگاه دمنده و مکنده اقدام کنید و هر چه دستگاه های کاربردی در کارگاه شما بیشتر باشد کیفیت کاری شما بالاتر خواهد بود.

مدیر سایت

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :