بهترین روغن برای کمپرسور باد و نکاتی درمورد آن

بهترین روغن برای کمپرسور باد

بهترین روغن برای کمپرسور باد یک سری ویژگی هایی دارد که باعث درست کارکردن دستگاه و افزایش طول عمر آن می شود. کمپرسور از جمله مهم ترین ابزار آلات در کارگاه می باشد که باید از آن در جنبه های مختلف استفاده شود.

نگهداری ابزارآلات به صورت درست و اصلی کارکرد زیادی دارد و شما باید بدانید که اگر به فکر حفظ سلامت دستگاه ها نباشید برایتان مشکل ساز می شود. یکی از اجزایی که در کارکرد دستگاه هایی مانند کمپرسور تاثیر دارد؛ روغن استفاده شده در آن می باشد. روغن کمپرسور نقش مهمی در کارایی قطعات و ریز قطعات آن دارد و هر روغنی برای آن نباید استفاده کرد. در ادامه نکاتی در این مورد بیان خواهیم کرد پس با ما در وب سایت فنی شو همراه باشید.

 

دلایل استفاده از روغن در کمپرسور

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که چرا باید از روغن در کمپرسورها استفاده شود؟ روغن در کمپرسور یک سری وظایفی بر عهده دارد اول از همه این است که باید برای قطعات متحرک روانکاری شود و نقش دوم این است که مبدل حرارتی برای دفع بالاتر حرارت ایجاد شده در این دستگاه می باشد.

لازم به ذکر است که بیشتر دستگاه هایی مثل کمپرسور که در کارگاه استفاده می کنیم از مدل سیلندر و پیستونی یا رفت و برگشتی است که توان های متفاوتی در بازار دارد.

این مدل حرکت رفت و برگشتی با استفاده به نام شاتون ایجاد می شود؛ شاتون به پیستون وصل است که موجب حرکت کردن پیستون داخل سیلندر می شود و در نتیجه این حرکت سبب می شود تا مکش هوا و دمش آن ایجاد شود. در کمپرسورهای معمولی که در کارگاه وجود دارد این حرکت پیستون داخل سیلندر در هر دقیقه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بار تکرار می گردد.

 

آموزش بهترین روغن برای کمپرسور باد,اموزش بهترین روغن برای کمپرسور باد,بهترین روغن برای کمپرسور باد,

دلایل تعویض روغن

هنگامی که شما مدت زمانی از دستگاه استفاده می کنید به مرور ذرات غبار محیط و همین طور گرد و خاک به داخل روغن وارد می شود و به آن شکل فرسایشی می دهد که سطح داخلی سیلندر دستگاه خط می افتد. از این رو برای جلوگیری از خط افتادن و آسیب به دستگاه و همین طور افزایش کیفیت کارکرد دستگاه، باید روغن به صورت کاملا دوره ای عوض شود تا بتوان از کمپرسور همان توان اولیه را انتظار داشت. متاسفانه استفاده و تعویض نکردن روغن در زمان مناسب، یکی از رایج ترین دلایل خرابی این دستگاه ها می باشد.

 

روغن مناسب برای کمپرسور کدام است؟

معمولا روغن مناسب کمپرسور داخل کاتالو گ آن اورده می شود؛ اما کلا برای کمپرسورهایی که در داخل کارگاه معمولا استفاده می شود که معمولا پیستونی هستند روغن مخصوص VDL 100 پیشنهاد می شود و برای کمپرسورهای مدل اسکرو باید از روغن هایی با گرید ۶۸ بهره گرفته شود.

روغن های کمپرسورهای ویسکوزیته ۲۰ و ۳۰ بوده که باید ۳۰ آن در تابستان و ۲۰ آن در زمستان استفاده شود چون که غلظت ها متفاوت هستند.

 

روغن معدنی یا مصنوعی استفاده کنیم؟

روغن معمولی و مصنوعی دو دسته کلی برای روغن ها هستند. روغن های معدنی این ویژگی را دارند که ارزان قیمت تر بوده و مقرون به صرفه بوده اما حرارت پایین تری تحمل می کنند. در صورتی که روغن های مصنوعی که آن ها را با نام سنتتیک هم میشناسیم دارای تحمل حرارتی بیشتر بوده و روانکاری آن بالاتر است.

 

بهترین روغن برای کمپرسور باد کدام است,روغن برای کمپرسور,کمپرسور باد,

 

نحوه عوض کردن روغن دستگاه به چه صورت است؟

برای این که شما روغن را عوض کنید باید این کار را بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کارکرد انجام دهید. پیش از این که بخواهید عملیات تعویض را انجام دهید این دستگاه را به مدت ۲۰ دقیقه روشن کرده تا روغن آن گرم شوید و سپس باعث روان تر شدن خروح روغن می گردد. سپس درب وروردی را باز کردن تا هوا وارد مخزن شود و سپس خروجی روغن را باز کرده و روغن را داخل ظرف بریزید. پس از انجام این کار خروجی روغن را بسته و روغن جدید را وارد مخزن کنید. برای این روغن را بریزید باید حتما در نظر داشته باشید که کمپرسور در سطح تراز قرار گرفته اند؛ سپس پس از روشن شدن دستگاه ورودی و خروجی آن را با دستمال نظافت کنید و سپس ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید دستگاه نشتی ندارد؛ چرا که نشتی کار را خراب می کند و اگر نشتی داشت حتما باید آن را برطرف کنید.

 

همه کمپرسورها نیاز به تعویض روغن دارند یا خیر؟

مدل های گوناگونی از کمپرسور در بازار وجود دارد که از جمله آن ها می توان به پیستونی، یخچالی، تیغه ای و روتاری اشاره کرد که اغلب آن ها نیاز به روغن دارند. البته یک سری از کمپرسورها هم وجود دارند که در کارخانه به آن ها روغن زده شده  و دیگر نیازی ندارند؛ این مدل دستگاه ها خاص بوده و عموما در کارگاه استفاده نمی شوند به همین دلیل اگر شما کمپرسور معمولی دارید باید حتما از بهترین روغن برای کمپرسور باد برای آن بهره بگیرید که مشورت با متخصصان می تواند به شما در این حوزه کمک زیادی کند.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :