سابقه منبت کاری روی چوب

منبت کاری روی چوب

منبت کاری سابقه چندین هزارساله در کل دنیا دارد. منبت کاری در واقع یکی از رشته های صنایع دستی محسوب می شود که در آن روی سطوح مختلف کنده کاری می کنند و طرح و نقوشی روی آن ها پیاده سازی می کنند. منبت کاری روی چوب، یکی از رشته های منبت کاری می باشد. تاریخچه منبت کاری روی چوب ،مربوط به سالیان خیلی دور می شود و قدیمی ترین نمونه ای از منبت کاری که وجود دارد مربوط به یک تندیس است که در مصر کشف شده است و قدمت آن به دو هزار و پانصد سال پیش از میلاد برمی گردد.

منبت کاری روی چوب، در داخل ایران سابقه خیلی قدیمی دارد. از قدیمی ترین نمونه منبتکاری روی چوب، که در داخل ایران وجود دارد مربوط می شود به هزار و دویست سال قبل که یک در چوبی است. این روزها منبت روی چوب در شهرهای مختلف ایران در حال انجام است. در منبتکاری روی چوب طرح های و نقوش مختلفی روی چوب حک می کنند تا بتوانند یک اثر زیبا تولید کنند. کسی که کار منبت کاری را انجام می دهد منبت کار است.

منبت روی چوب، نیازمند وسایل و ابزارهایی می باشد که در کار منبت خیلی اهمیت دارند. یکی دیگر از مواردی که باعث می شود یک کار منبتکاری روی چوب، کیفیت بالایی داشته باشد انتخاب چوب مناسب برای منبت کاری است. در منبت کاری چوب معمولاً از جنس چوب درختانی مثل گلابی، گردو و شمشاد استفاده می کنند. مقاومت چوب در این فرآیند خیلی اهمیت دارد. چوب هایی که دارای بافت نرم هستند برای منبت کاری مناسب نمی باشند زیرا در اثر ضربات منبت کار از بین می روند و نمی توان روی آن ها نقوش را پیاده کرد. به جز مقاومت، داشتن سطح یکدست نیز برای چوب منبت کاری خیلی اهمیت دارد چوب هایی که دارای رگه  می باشند و به صورت تکه تکه هستند برای منبت کاری مناسب نمی باشند.

 

آموزش منبت کاری روی چوب,اموزش منبت کاری روی چوب,فنی شو,

 

انواع منبت کاری روی چوب

منبت کاری در کنار کناف کاری داخل ایران دچار تغییر و تحولات زیادی شده و به دو صورت ماشینی و دستی انجام می شود. در منبت کاری به وسیله ی ماشینی با استفاده از دستگاه هایی که وجود دارد نقوش و طرح هایی را که مدنظر دارند روی چوب پیاده می کنند. تمام این کارها به صورت ماشینی انجام می شود و انسان هیچ نقشی در آن ها ندارد. اما در منبتکاری روی چوب، که به وسیله افراد انجام می شود و همان حالت سنتی گذشته خود را دارد که با استفاده از ابزار و وسیله ها نقوشی را روی چوب پیاده می کنند. منبتکاری روی چوب، دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به نقش ها و عمقی که نقوش را روی چوب پیاده می کنند با هم تفاوت دارند.

 

حکاکی روی چوب

یکی از انواع این خدمات، حکاکی است. حکاکی به وسیله ی ایجاد شیارهایی طرح اصلی را روی چوب پیاده سازی می کنند و هیچ گونه برجستگی خاصی در حکاکی وجود ندارد و نقوش به صورت خطی روی چوب نشان داده می شود.

 

منبت روی چوب کم برجسته

منبتکاری کم برجسته، در این نوع از منبت کاری همان طوری که از نامش مشخص است برجستگی های کمی وجود دارد و ارتفاع نقوشی که در طرح کلی پیاده می شوند خیلی کم هستند.

منبت روی چوب نقش برجسته

در این نوع از منبت کاری نسبت به منبت کاری کم برجسته، عمق بیشتری برای پیاده سازی طرح کنده می شود و نقوش و طرح کلی برجستگی بیشتری دارند.

منب کاری روی چوب تمام برجسته

طرح ها و نقوش فاصله خیلی کمی با زمینه اصلی دارند و منبت کار بیشتر زمینه کار را خالی می کند. در منبت کاری تمام برجسته طرح و نقش اصلی کار بیشتر از نمای روبرو قابل مشاهده است.

منب روی چوب حجمی

در نوع از منبتکاری، منبت کار بیشتر تلاش می کند تا بتواند حجم یک نقش را پیاده کند و اثر را طوری بتراشد که به خوبی حجم آن از تمام زوایا قابل مشاهده باشد.

 

منبتکاری روی چوب گود

گود، یکی دیگر از منبت کاری های روی چوب است که همان طوری که از نام آن دریافت می شود نقوش را به صورت گود و فرورفته روی چوب پیاده می کنند. منبتکاری روی چوب گود خیلی در ایران رایج نیست و از گذشته نیز آثاری وجود ندارد که به این سبک باشد.

این کار با معرق کاری روی چوب دارای تفاوت‌های زیادی است. در منبتکاری روی چوب منبت کار، نقوش را روی سطح چوبی پیاده سازی می‌کند و با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد طرح را روی چوب کنده کاری می‌کند. اما در معرق کاری روی چوب معرق کار، تکه‌های چوبی که به صورت کوچک و ظریف هستند را در کنار هم قرار می دهد و به کمک چسب سعی می‌کند طرح کلی را پیاده‌سازی کند.

تیم محتوا فنی شو

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :